Kanin iFokus

Kanin

Etikettbeteende-hälsa-och-skötsel
Läst 654 ggr
Pelzi
0

Min kanin rädd för människor

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Min kanin är rädd för människor direkt jag öppnar buren så springer han rynt och försöker gömma sig.

och i hagen har han till och med hoppat över när jag skulle ta han för han blev så rädd.

så jag vågar varken ha han i sin ute Hage eller i sele och koppel för då sliter han sig lös i sele och koppel och har hittils rymt 2 gånger och lyckats fånga honom men vad kommer hända tredje gången då kanske han ALDRIG kommer tillbaka :(

Tror ni att han blir bättre om jag kastrerar han?

Mer sällskaplig,Mindre rädd?

http://emmaskaninselar.blogg.se/

Pelzi
0
#1

Putt

http://emmaskaninselar.blogg.se/

T0vve
0
#2

Kan hända att han blir bättre. Men mina kaniner har sina personligheter och några av de är rädda andra inte. Ett tips? är att dagligen lyfta upp honom några gånger. Är han för rädd för det tycker jag du ska öppna hans bus och låta han hoppa ut själv (om det är möjligt) när du sitter några meter ifrån och tittar på. Om du gör det några dagar och går närmre för varje gång som kommer han nog inte vara riktigt lika rädd.

Tove Pettersson - Zoorinas kaningård

- Med pågående inriktningsbyte till renrasiga hermeliner till utställning samt kaniner till kel & hopp med mycket lovande temperament. Kika gärna in på hemsidan för mer info & bilder.
www.Zoorinas.webb.se

Pelzi
0
#3

han hoppar inte ut ur sin bur men över kompost gallrena som jag har som Hage så jag kan inte motionera honom för inne så pissar han bara direkt nästan och skvätter på möblerna.

http://emmaskaninselar.blogg.se/

T0vve
0
#4

#3 I så fall tror jag det kan hjälpa att kastrera honom så att han kan motionera inne, då kommer han automatiskt att bli sällskapligare om han får vara med lite mer :)

Tove Pettersson - Zoorinas kaningård

- Med pågående inriktningsbyte till renrasiga hermeliner till utställning samt kaniner till kel & hopp med mycket lovande temperament. Kika gärna in på hemsidan för mer info & bilder.
www.Zoorinas.webb.se

Sussii92
0

Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.

#5

Ett tips? sätt nät över uteburen så kan han inte rymma på det sättet iallafall :) Jag hade en hermelin som kunde hoppa över 1m höga stängsel så jag litar aldrig på att de inte ska hoppa :) Vanligt jordgubbsnät fungerar helt okej :)

Ett annat tips? är att testa lägg dig ner i hagen när han är i och ligg helt stilla låt han komma fram till dig och nosa men rör dig inte när han är framme :) Gör så varje dag och efter ett par dagar kan du ev. försöka sträcka fram handen när du ligger där :) På detta sättet låter du han ta första steget och inte stressar honom och kaniner är av natur nyfikna även rädda kaniner vill veta vad tusan som ligger på marken bara så där :D Kanske kommer han inte fram första gången men någon gång kommer nyfikenheten ta över :)