Kanin iFokus

Kanin

Etikett: bur-och-aktivering
Läst 11079 ggr
Loverabbits
3

Hur noga är ni med deras motion?

Hallojsan! :)

Jo jag undrar hur noga är ni med era kaniners Motion? Hur ofta får de komma ut i rasthagar, sele, hopptränas, springa löst eller dyligt?

Hur ser era rutiner ut när det gäller detta? Hur ofta tycker ni att de behöver Motion, kommer era ut varje dag?

Kom ihåg: Svara ärligt!

Välkommen att besöka hemsidan: www.vassarnskaniner.weebly.com Hjärta


 

Westham
0
#1

Nej… Mina är inte ute i hagen varje dag.

Det slarvas med det tyvärr :S

MVH John
____________________________________

Min kaninsida på facebook <--

Sajtvärd http://hermelinkanin.ifokus.se

Uppfödare av Lejonhuvad kanin Blå och Madagaskar


brandie
0
#2

Jag är oxå slarvig med det… men de hopptränas kanske 3 gånger i veckan och sppringer löst i hästboxarna då och då, men jag ska motionera dom oftare!:)

[ninnakm]
0
#3

Här hemma är jag SUPER noga med det, men nu den senaste tiden har jag haft rätt mycke i skolan så det har blivit sämmre nu i två veckor, men nu blir det lungt igen;) Så fina får gå ut varje gag i hagar. På lov är dom ute hela dagarna.

På helgerna får dom komma ut i sele och i bland på vardagar, då går vi i skogen. I bland får dom springa i hästboxarna som #2:)

[Agneslundin]
0
#4

kan slarva lite ibland men oftast kommer min ut varje dag :)

StamparPaDittHjarta
0
#5

Min plutt är frigående så han får så mycket Motion han vill. Dagtid är han dock rätt lugn och spenderar helst tiden i köket, men på kvällarna brukar han ta arv efter varv runt lägenheten.

Vi tar ut honom i sele när hela familjen kan och vädret tillåter. Jag har två ganska små barn så det blir ett smärre kaos om jag ska hålla koll på både dem och en kanin ute själv :)

[Emma--]
0
#6

Jag försöker vara noga med det, och jag brukar bara stänga av in till köket och sovrummet så får kaninerna komma ut och skutta. Jag behöver ju heller inte sitta med dom hela tiden utan jag kan ju gå runt och pyssla med dom andra djuren också så får kaninerna vara ute så mycket som möjligt.

Så på det sättet är det ju inte svårt alls att dom får komma ut. Men eftersom dom är innekaniner så blir det ju inte så mycket mer än så. På sommaren brukar ena kaninen fått vara ute i sele och han älskar att vara ute. Men sen han blev jagad av en katt har det inte blivit nå mer av det.

Så egentligen tycker jag inte att någon av mina kaniner får en vettig Motion av att vara här inne. Gizmo kör sitt race och kan t.o.m bli trött, men Luna rör sig inte i närheten av lika mycket som hon gör när hon är ute i en Hage. Men dom brukar få komma ut i vardagsrummet varje dag, men det finns ju dagar där det blir väldigt lite Motion.

eamy
0
#7

mina kaniner är frigående så dom skuttar överallt som#5 sa dom är rätt sega på dagen sen på kvällen och mornarna är dom´suuper pigga, brukar ta ut dom i porten ibalnd så dom får hoppa i trapporna. men ena kaninen gillar inte att vara där så det blir inte så mycket.

men på sommaren är dom ute i sele nästan varje dag :) hopp tävlar dom också :D

[Nalle-]
0
#8

Jag brukar tänka minst en timme varje dag under vardagarna och mer på helgerna. Men nu när det ligger ett lager snö på en decimeter här är det inte lika lätt att ta ut skrutten lika mycket. Obestämd

[h-malm]
0
#9

Jag försöker såklart ta ut dom varje dag, men på senaster tiden har jag haft väldigt mycket i skolan så jag har slarvat lite med det.. Och eftersom jag tävlar hoppning med dom är det extra viktigt, men jag hopptränar ca 1 gång i veckan, Nisse har jag nästan aldrig i sele för det klarar han så bra, Bella försöker jag ha i sele så ofta som möjligt(ca 3 dagar i veckan), och alla andra dagar är dom i hagarna. Nise springer lös när vi är ute oxå ,)

Nickel
0
#10

Mina kommer ut i hagen varje dag. Oavsätt väder typ, lägger på ett tak på hagarna om det rehnar och de har ju hus att gå in i. Och alla mina älska elr bryr sig inte om det regnar.  Så är ganska noga med att dom får röra på sig varje dag. ;)


lukasfelix
0
#11

Motionerar sig själva :)
Tar ut en av dom i sele ibland, måste dock ta honom i sjumeterslina för att han ska tycka det är kul att springa men då går det i full fart!

Sjedalen
0
#12

Jag är jättenoga med att mina får Motion! Tänk själv att sitta i en bur hela dagarna lixom.. Mina har en varsin Hage, som dom är i flera timmar varje dag. Sen så motionerar jag dom ju i sele med, går på skogspromenader, hoppar och sånt. Och det är ju sånt som jag själv mår bra av med, att vara ute i naturen på dagarna!

Skrattande

[Becca-]
0
#13

Är supernoga med att mina får någon form av "utmaning" och Motion varje dag.
Utmaningen kan vara alltifrån att jag lägger ut äppelbitar som dem får leta efter i rasthagen, eller att dem får ta sig igenom en lång tunnellabyrint.
Det kan oxå vara att jag lär dem trix. Båda kaninerna kan just nu snurra runt på bakbenen, gå på bakbenen och hoppa upp i knäet.

Motionen får dem minst 1 timme var per dag i en stor rasthage. Seltränar den ena, och den andra går jag ut och springer med minst 2 gånger i veckan. Både jag och kaninen brukar vara helt slut efter springpromenaden :) Hopptränar lite på skoj oxå.

Chamy
0
#14

Mina springer lös i min stora lägenhet, så det där sköter de själva. Men en stund varje dag blir det lite extra Motion i och med lekar och diverse. De är alla i väldigt bra kondition till följd av deras egna aktiviteter.

Chamy

Medarbetare på Hår iFokus

Johanna3
0
#15

Det beror på vilken kanin det är. Några är helt nöjda med livet att bara sitta om mumsa hö och bli klappade och komma ut och hoppa i soffan 1 gr/dag. Några tycker att soffan är skittråkig och hoppar gärna runt i övriga huset med, dom får mer Motion i sele ute.

Rozza
0
#16

Här hos mig fuskas det. det brukar vara söndagar för hopp och kul dagar för mina dvärgharar. Min ny inköpta teddyvädur är ute ur sin bur minst en gång per dag och skuttar lös i stallet.

[PinguLikesMusic]
0
#17

Min kanin är jag väldigt noga med. Men det blir väl inte direkt så mycket "motion" då han bara får vara i mitt rum "/ Men där kan han springa runt som en galning också. De brukar i alla fall bli ett galet springande, glädjehopps ryck per dag :) Upp i sängen, ner igen, flera varv runt på mattan :) Men han är ute MINST en timme per dag. På helgerna kan det bli mer. Hoppar gör jag ca 1 gång i veckan (kan bli mer). Då blir han alltid trött och lägger sig på sidan så att de ser ut som om han ska rulla runt. Fast han brukar faktiskt lägga sig ner en stund under den timmen han är ute i vanliga fall också. Sen så klicker tränar jag honom kanske 2-3 ggr i veckan. Det är bara en gång han fått sitta i buren hela dagen. Då hade jag 40 graders feber.

/Stephi

Kassy
0
#18

Är noga med att dom ska få mortsion, Bobban springer fritt och följer antingen efter mig eller springer runt rasthagarna xD

Dom andra får komma ut i rasthagar varje dag och sele på helgerna ;)

Dock funkar inte detta på Onsdagar då jag kommer hem sent då och då hinner jag bara byta vatten och ge pellets..

Jag föder främst upp vädurskorsningar med inriktnng på hoppning, men även lite dvärgvädurs kullar i normalpälsat, lejonhuvat och rexpälsat.

Har för tillfället två vuxna dvärgvädurs honor till salu, en rexpälsad och en normalpälsad.

För bilder/information:Blabarskaniner.weebly.com

Love-
0
#19

min kanin är ute i sin rast Hage flera timmar om dagen :)

Besök gärna min FB:sida:http://www.facebook.com/RosaliesDesign och min hemsida http://www.rosaliessmycken.n.nu/
 Medarbetare på återbruk , trädgård och Feminism

 

  

Lady-X
0
#20

Jag gillar inte alls tanken på att ha djur i bur. Jag vill ge dem mer Motion än vad som faktiskt blir om jag ska vara ärlig. Pga små barn hemma så blir ofta kaninen sittande i buren under dagen, men varje kväll är den/de lösa på hela bottenvåningen från ca 19:00 och framåt 23:00. De är alltid och skuttar fritt minst ett  par timmar om dagen. Helst skulle jag vilja ha frigående kanin men det är inte möjligt just nu.

Saaara
0
#21

Mina kaniner har ju redan en stor Hage som dom kan springa i. Dock växer det inget gräs där inne. Så brukar släppa ut dom under uppsyn ibland. Fast nu är det ju snö och brukar bli ganska lerigt och äckligt därinne. Så då brukar jag ta ut dom i hagar. ^^

Och så Tindra, som inte är tillsammans med dom andra kaninerna. Hon har ju en liten ganska liten Hage som hon är i, så hon får komma ut på dagen i en lite större Hage. :)

Sara

Nattglimskaniner.webbnode.se

LadyViolet
0
#22

Mina får komma ut i sina rasthagar varje dag. Nu på helgerna nästan hela dagarna men på veckorna blir det några timmar per dag. :)

[Kaninlycka]
0
#23

Frigående innekaniner i stor lägenhet så de motionerar sig själva dygnet runt. Glad

Vågar inte ta ut dem nu när det är kallt, men under sommaren kommer det bli selpromenad varje dag och rasthage i trädgården för fritt utomhusskutt dagtid.

[Wera]
0
#24

Jag tål inte att sitta hemma och veta att min kanin bara sitter i buren hela dagen när jag har möjlighet att få ut honom i en Hage! Lika viktigt som att borsta tänderna, har min rutin och är noga med det! Om inte jag kan, då gör mamma det! Hon är också noga med det.

Om man har möjlighet tycker jag att man ska släppa ut kaninerna varje dag i en egen Hage! Flera timmar, inte bara typ 30 minuter eller kanske 1 timme. -Om vädret tillåter- Jag ser alltid till så att alla mina kaniner, oavsett antal (har dock bara haft 11 hemma som högst) har en egen Hage.

Nu bor jag i lägenhet så har inte den möjligheten längre, istället får min kanin komma ut i balkongen en stund i veckan. På sommaren bor han dock hos mamma då får han komma ut och vara ute från morgon till kväll även vissa helger under hela året får han det när jag åker till min mamma. - Ibland har han dock fritillgång till en gård. Om vädret är dåligt i flera dagar (regn och rusk) får han vara i boxen i stallet :)

De motionerar sig själva, jag hoppar inte med dom eller går i sele med dom heller. Ibland på sommaren har jag dock dom lös under uppsyn en stund medan jag är ute och fixar då springer dom mer, än när dom är i hagen.

[PinguLikesMusic]
0
#25

Jag glömde, på somrarna så bor han ute minst en månad, då får han såklart skutta mera =D Tycker lixom synd om honom som får sitta i sin bur hela dagen när jag är i skola!

Westham
0
#26

Bara jag som slarvar asså :(

MVH John
____________________________________

Min kaninsida på facebook <--

Sajtvärd http://hermelinkanin.ifokus.se

Uppfödare av Lejonhuvad kanin Blå och Madagaskar


[PinguLikesMusic]
0
#27

#26

Min kanin skulle bli galen om jag slarvade!

[Emma--]
0
#28

#26 Nej då. Vissa dagar blir det väldigt lite Motion för mina, och som jag ser det får dom inte så vettig Motion inomhus heller. Men dagar när jag slarvar får dom inte vara ute så länge. Och ibland kan det ju komma någon dag där det typ inte blir nåt alls. 
När jag var sjuk orkade jag knappt upp ur sängen, och såna dagar blir det mer "slarv".

Man bör väl sträva att kaninerna får komma utanför burarna varje dag, men det är nog mer människor som slarvar men som kanske inte vågar erkänna det Tungan ute

Westham
0
#29

Haha.. måste fixa en säker Hage, som det är nu med kompostgaller, bråkar alla områdets katter. Och vi måste vakta hela tiden. Ska bli ordning! Fy på john

MVH John
____________________________________

Min kaninsida på facebook <--

Sajtvärd http://hermelinkanin.ifokus.se

Uppfödare av Lejonhuvad kanin Blå och Madagaskar


lillaisa
0
#30

Jag slarvar också ganska bra nu på hösten. Det är kallt och regnigt och blåsigt, och jag har växande högar med plugg som måste göras… Så på hösten blir det bara några gånger i veckan. Däremot blir det minst en timme per dag de tre övriga årstiderna.

/Isa

Johanna3
0
#31

Ingen mer än jag som märker att kaninen är känslig för temperatur skillnader nu när det är fuktigt och blåsigt ute?

[h-malm]
0
#32

#31 Jo, mina blir lätt förskylda, snoriga och så ;)

flicaann
0
#33

Mina kaniner bor i en 2-våningbur & på dagarna när någon i familjen är hemma så får dom gå ut i sin " Hage " jag har alltså satt kompostnät runt buren så att dom kan skutta runt lite. Dom har några hiner & andra leksaker där ( dom bor ute )

Sen får dom komma ut i sele nästan varje dag. Men på vardagarna hinner ja & min syster oftast inte. Men på Helgerna så går vi ut med dom i sele. Dom får oftast springa runt på tomten i sele :)

Men mina kaniner kan inte gå lösa ute på tomten för då rymmer dom (A)

hjartelyckanskaniner
0
#34

Mina kommer ut nästan varje dag. Vill inte ha de ute utan att jag har uppsikt över de för vi har hemska katter runt om oss. Just nu har jag haft 2 prov varje vecka så har pluggat som bara den. Det är inget svenska prov som är lätt utan Näthandel B och psykologi.

De som jag märker av att de verkligen måste springa av sig får springa av sig i sele och rasthagarna medan jag matar och ger de vatten.

Får skärpa mig när vi inte har en massa hemska prov.

Annars är det alltid en som springer i huset medan jag matar de. Så nästan alla är ute dagligen i ca 20-30 min:)

även om det inte är några 3-4 timmar de är ute så har de sjukt bra kondis.

Alf kan lätt springa på 7sek på en tävling. Han har överskottsenergi även om han är ute i 3 timmar. Han tar det aldrig lungt. Han vet inte vad det betyder. Han kan inte sitta still en sekund utan springer alltid.

När jag ska springa med mina kaniner på tävlingarna så blir jag trött före de. Fast jag har sämst kondis..

Mvh Emma
Hjärtelyckans kaningård www.hjartelyckanskaningard.weebly.com
Sajtvärd för Jättekanin Ifokus och Harkaniner Ifokus
http://emmisen.myshowroom.se/

 

gickan87
0
#35

2 av mina kaniner bor i en stor kompostgallerhage så de rör på sig så mycket som dem vill. Givetvis får de komma ut i gräset vid fint väder.

Mina andra två bor i en varsin 120*60 bur och dem får komma ut och skutta fritt i djurrummet minst 4 timmar per kväll. Offtast blir det runt 6-8 timmar.

MVH Erika :)

PandaFish
0
#36

Jag har alltid varit supernoga med att dom ska komma ut minst fyra timmar om dagen i Hage samt att jag springer med dem i sele minst en gång i veckan. Dom är jue endå hoppkaniner och behöver ha muskler och kondition för att orka :)

Men den här hösten har varit jobbig för mig och jag har nog lite höstdepression så jag har slarvat otroligt sista månaden vissa dagar har jag bara varit ute och matat dem inte mer än så:(

Håller just nu på att hitta tillbaks till mitt gamla jag igen iaf :)

Sandra Eriksson, Örebro Läns Kaninhoppare

www.sherlocksgard.weebly.com

Loverabbits
0
#37

Vad roligt at det är så många som skriver och att alla är ärliga! :)

Jag är supernoga med deras Motion. Alla får komma ut i rasthagar varje dag och så tas de ut i koppel nästan varje dag. Några gånger i veckan hopptränas även de kaniner som tycker att det är kul och så klickertränas kaninerna.

De får vara ute minst en timme i rasthagarna varje dag, det brukar det bli på vardagarna och så på helgerna är de ute hela dagarna!

Vad skule du tycka om att få sitta i en bur 24 timmar om dyngnet? Jag skulle hata det…

Välkommen att besöka hemsidan: www.vassarnskaniner.weebly.com Hjärta


 

[Wera]
0
#38

#26, #28 Absolut, helt sjukt vad jag känner många personer som aldrig låter sina kaniner få komma ut, till och med när dom har hagar och när det är bra väder, och så har många dåliga hagar vilket gör att dom måste vara ute och hålla koll på dom - vilket man inte orkar i flera timmar så då får kaninerna få komma ut max 30 min kanske? Galet synd om dom Rynkar på näsan Usch och fy på sånna ägare tycker jag, att man slarvar enstaka dag när man är borta eller sjuk är OK men inte hela tiden och framför allt om man bara sitter hemma! Förvånad
Man får ju ta sitt ansvar tycker jag. Ex. känner jag inte en enda familj som aldrig går ut med sina hundar? Eller låter sina hästar stå inne i boxen hela tiden? Så varför ska kaniner få göra det? Obestämd
Sen att man inte vill erkänna det, fyfan så mesigt Glad Iaf. bättre att erkänna det, som du John! I många sånna här trådar läser jag mest "jo jag är jätte noga" osv och nästan aldrig några "nej dom får sällan komma ut, tyvärr" - Fast än att det finns minst lika många som är dålig på det som att det finns dom som är bra på det - om inte fler! Men dom vill inte skriva det. Vet en uppfödare som inte ens har rasthagar, utan har endast burar på ben.

teddykaniner
0
#39

På sommaren får de springa fritt flera timmar om dagarna, (de som kan) och vissa i hagar så länge. Men nu på hösten, vintern och när de är kallt väder och så,  så är det nog bara någon gång per vecka de får komma ut, och inte lika länge när det inte finns gräs att äta och snön (har snö här -,-) kyler ner dem så mycket, så vissa vill faktiskt bara skutta runt i sin egen bur. Kan ej heller ha dem inomhus eftersom jag har såpass många, och det största problemet att mamma är ganska så allergisk för dem..:(.
Men mina mår bra och njuter ända från april-september och sen blir det lite vila.. :)

Med vänlig hälsning,
Jenny

jahadu
0
#40

#26 se på det som att det kanske är du som är ärligast ;P

klart man gör sitt bästa för att kaninerna ska få komma ut mycket. vissa perioder blir det varje-varannan dag och vissa perioder blir det 1-2 ggr i veckan. Mina kaniner verkar inte alls bekymrade över om jag har slarvat nån gång, lika stabila och glada för det =)
Alla har väl som mål att ta ut sina djur varje dag, men med vissa arbetstider, skoltider, läxor, vänner, dåligt väder, huvudbry och allt möjligt man kan stöta på så går det väldigt sällan att ta ut sin kanin VARJE dag. Huvudsaken är att kaninen fortfarande mår bra av att sitta inne ett tag, när saker och ting börjar synas på kaninen - övervikt, långa klor, matt päls osv. är det däremot dags att skämmas.


[Emma--]
0
#41

#38 Precis, kaniner behöver ju också få röra på sig. 
#39 När jag hade utekanin så ÄLSKADE hon att springa runt i snön Glad

julia-saga
0
#42

Mina kaniner är ute i hagen ca. 6 dagar veckan, om vädret går med på det.
Dom hopptränas ca. 1-2, beroende på kanin fårn kanin.
Jag är ute och tränar i selen ca. 3 gånger i veckan. :)

Johanna3
0
#43

32# Vad gör du åt det? Rynkar på näsan

SuperLivis
0
#44

Våra är ute i hagen varje dag om vädret tillåter, hopptränas ca 1 gång i veckan och är ute i sele och koppel så ofta jag hinner, vilket är runt varannan dag.

[Emmla]
0
#45

mina är ute i lägenheten varje dag och ibland i sele på gården, de har också en stor balkong på 6-7 kv2 som de springer lösa på hela tiden

[h-malm]
0
#46

#43 Dom får va ute mindre tills dom är bättre ;)

EvelinaS-L
0
#47

Elliot, går lös i mitt rum hela dagarna, så han får Motion hela tiden kan man säga:)
Egon, bor påbalkongen och jag öppnar buren tidigt på morgonen så att han kan hoppa ut och stänger sent på kvällen. Han får också komma ut i sele varge dag;)

_Kram Evelina
_

[Wera]
0
#48

Det jag märker är att många skyller på att dom inte har tid ibland och att det slarvas bara för att man har mkt att göra i skolan? Sämsta ursäkten tycker jag. För ärligt, hur lång tid tar det egentligen att gå ut och släppa ut sin kanin? Och sedan ta in den? Max 5 minuter kanske. Har man inte syskon och föräldrar som kan göra det åt en annars? Om man nu absolut inte har tid menar jag… ? :S

Jag går andra året på gymnasiet och har alltid haft extra tid över på fritiden, efter skolan. Och ändå strävat efter VG och MVG i alla ämen - och fått det! Så att säga att man inte har tid för att man har 2-3 prov i veckan är ju sämsta ursäkten anser jag ;) Man får ju prioritera lite och jag tror inte att man direkt efter skolan går och pluggar efter ända fram tills att man lägger sig?

jahadu
0
#49

#48 problemet är ju då om man inte har tillgång till hagar vilket långt ifrån alla kaninägare har. Jag är en av de som endast kan ta ut mina i sele, vilket tar sin tid. Men håller med om det där med att prioritera, går i 3an på gymnasiet och har också vg och mvg i allt….OCH har en bruksschäfer och 7 kaniner som ska tränas, vänner som man ska träffa, läxor som ska göras osv. Allt går om man bara vill, och jag har t.o.m. tid över efter att ha varit med djuren och pluggat. Tror det många gånger handlar mer om lathet än om egentlig tid. Jag erkänner själv att mitt slarv beror på lathet, tid går alltid att skaffa sig.


[Emma--]
0
#50

#48 Man kan ju t.o.m strunta i att nörda iFokus såna dagar och rasta kaninerna istället Tungan ute

jahadu
0
#51

#50 haha ojj va jag kände mig skyldig nuSkäms
men det är fan sant =P tänk så mycket man hade kunnat göra med kaninerna under tiden man sitter vid datorn. Jag är nog inte ensam om att ibland fastna här för länge istället för att göra nåt vettigare =P


[Emma--]
0
#52

#51 Jag kan lova att du är långt ifrån ensam som fastnar här för länge haha Tungan ute

kaningodis
0
#53

#48 Håller med! Samma sak när man måste sälja sina kaniner för att man ska börja gymnasiet och då ska man tydligen bli värsta plugghästen och har inte alls tid med att ta hand om sina kaniner utan all tid går till läxor…

Kastanjegårdens Kaniner

[sstorm]
0
#54

Mina kaniner får komma ut när de e fint väder i rasthagen :) Hoppar någongång ibland med dem.

Jennymaria
0
#55

#38 tankeläsare Flört Varför är kaniner (för att inte tala om andra smågnagare som marsvin, hamster, råtta osv) så undervärderade?  Tänk reaktionerna hos vilka mänskor somhelst om någon skulle säga "jag försöker ta ut min hund åtminstone tre ggr i veckan men det blir nog mer sällan". Är det en kanin istället reagerar ingen. Kaniner hör hemma i bur vahh? Testa själv att sitta i ens 2 timmar i en uppochnervänd spjälsäng! Ljuvligt.

Och är enda orsaken "jag har inte tid", så hitta åtminstone på någon mer imponerande. Skaffar man kanin tar man ansvar.

Min kanin får komma ut i sele varje-eller varannan dag, nu efter hans sjukdomsperiod 15-20 min varje dag men det blir längre och längre stunder. Han är frigående i mitt rum, och får göra små uppstäcksfärder i husets andra våning nästan varje dag.

Lady-X
0
#56

Har man djur så måste man ta sig tid. Punkt slut. Har man en gigantisk bur kan man kanske slarva mer än om man har en mindre variant. Kaniner hör inte hemma i bur och det är för mig djurplågeri att inte låta en kanin sträcka på benen dagligen. De är ju gjorda för rörelse! Har man inte tid så får man bygga ihop buren med en säker rasthage så att de kan rasta sig själva och komplettera med promenad i sele etc några ggr/v. Oskyldig

[PinguLikesMusic]
0
#57

#56 - Exakt, man får ta sitt ansvar! Om jag hade bott på landet och inte i en lägenhet hade jag nog byggt en jättestor kanin Hage :)

kallekulingkuling
0
#58

Mina får nästan adlrig komma ut nuförtiden… Men dom har en väldigt stor bur med en Hage som dom hoppar in och ut ur om dom vill. Men jag måste skärpa mig.

Kassy
0
#59

# 48 Helt rätt, men Onsdagarna är den endast Bobban som får komma ut (för det är ett verkligen MÅSTE! för honom) på morgonen medan jag fixar med vatten + mat åt dom övriga kaninerna.

Sedan är det bara att skynda till bussen och sedan är det skola och direkt efter det ridskolan som väntar..

Kaninerna är hos mamma så pappa vägrar sköta om dom och mamma litar jag inte på för hon har "glömt" gett dom vatten osv ibland..

Mina syskon anser jag för unga för detta, för skulle inte vilja att dom hävde Bobban + hona eller två främmande honor  i samma rasthage..

Har inte rasthage till alla kaninerna och vågar inte ha någon i rasthage när jag inte är hemma då det hänt att folk släppt ut mina kaniner då mina föräldrar/syskon varit på förskola/jobb och det var onödiga veterinär-besök..

Visst, nog skulle jag kunna ställa kl 03.00 på natten och sova i gäststuga (och ställa dit värme-eliment) några meter ifrån burarna så kaninerna fick skutta i Hage några timmar och sedan byta varannan timme men frågan är hur man orkar dagen efter? Förvånad

Jag föder främst upp vädurskorsningar med inriktnng på hoppning, men även lite dvärgvädurs kullar i normalpälsat, lejonhuvat och rexpälsat.

Har för tillfället två vuxna dvärgvädurs honor till salu, en rexpälsad och en normalpälsad.

För bilder/information:Blabarskaniner.weebly.com

Denna kommentar har tagits bort.
[Wera]
0
#61

#59 Inte många som släpper sin kanin en stund på morgon innan skolan :) Men det är bra om man vet att man inte har tid just den dagen! ^^, Bra gjort hehe :) Sen tycker jag inte att man ska behöva vakna superduper tidigt (på natten…) för att hinna släppa ut dom haha, man måste väl få sin sömn på natten? :P

#50 Ja eller hur! Folk som skriver "jag har inte tid" med att ex. ha hand om sina djur osv - Jaha vad fasiken gör du vid datan då? Ut och gör något vettigare och skaffa dig tid åt djuren! Istället för att dega framför datan/tv'n xD

#49 Kan förstå att man kanske inte har tillgång till en egen Hage åt varje kanin om man bor i lägenhet.. men alla kaninägare som bor i radhus/villa då? Bygg/köp tillräckligt med hagar då. Super enkelt och behöver inte alls vara så dyrt ^^, Jag tycker att det är lika viktigt att ha en egen Hage åt varjke kanin som att ha en egen bur!

[h-malm]
0
#62

Tar ni ut era kaniner om det spöregnar hela dagen :/

Kassy
0
#63

# 61 Ja, fast tror inte jag får kliva upp 3 på natten för mina föräldrar heller..

Ska fixa "rasthagar" (sommarburar på 250*200) till alla kaniner till våren, tills dess får detta fungera..

# 62 Har en bod som en (eller två systrar) kan få skutta i om det spöregnar och även två plåttak som jag täcker över komposthagen

Brukar även kunna ta in någon/några kaniner på altanen..

Men dom flesta av mina kaniner bryr sig inte om regn, men jag anser det onödigt att dom är ute i spöregn och blir förskylda så tar det säkra före det osäkra ;)

Jag föder främst upp vädurskorsningar med inriktnng på hoppning, men även lite dvärgvädurs kullar i normalpälsat, lejonhuvat och rexpälsat.

Har för tillfället två vuxna dvärgvädurs honor till salu, en rexpälsad och en normalpälsad.

För bilder/information:Blabarskaniner.weebly.com

Loverabbits
0
#64

#62 Jag gör det. :) Idag spöregnade det hos oss och dom är väl inte direkt superförtjusta över att få komma ut men ute var de!

Välkommen att besöka hemsidan: www.vassarnskaniner.weebly.com Hjärta


 

Workingdog
0
#65

Jag kan vara lite slarvig ibland. Men då oftast beror det på att just dom dagarna har varit väldigt mycket, jag har 2 hundar som måste ut och tränas ( border collie och blandras ) sen nu har vi haft sjuukt mycket läxor och prov, Och ja jag har gått ut med hundarna och sen pluggat och sen ätit sen pluggat och sen gått och lagt mig.Men då har iaf Flamman fått vara ute då hon oftast går lös i mitt rum. Sen får Ludde och dom andra 2 tjejerna turas om att vara ute då dom rymmer från hagarna ut på baksidan, det är inte farligt men jag vill inte det då det är hane och honor :p

/Mvh Jennifer

Medarbetare på Brukshundraser ifokus

 

jahadu
0
#66

#55 fast det är ju väldigt stor skillnad på en kanin och en hund…en hund måste ut för att göra sina behov, det behöver inte en kanin.

En kanin mår bäst av att komma utanför buren så mycket som möjligt, det råder det ingen tvekan om. Men man kan inte alltid erbjuda sitt djur daglig utevistelse. Det viktiga är isf att se till att det finns aktivering i buren. Jag har tid till mina kaniner, hemskt mycket tid, men jag lider av ångest och lite till och kan helt enkelt inte alltid ta ut mina kaniner. Istället ser jag till att de aktiverar sig själva i buren och låter det självklart ALDRIG gå mer än en vecka innan de får komma ut på en daglig basis igen. Det händer att de blir utan utevistelse några dagar i rad ibland.
Jag bor på en skola, har kaninerna inhyrda i deras kaninhus, har ingen möjlighet att ha kaninerna i hagar och är därför tvungen att ta ut dem i sele. På skolloven bor jag dock hemma i villa och kan ta ut dem mer.
Det man kan trösta sig med när man får dåligt samvete och ångest över att kaninerna inte har varit ute under dan är att de inte har någon tidsuppfattning. De kan inte tänka "jag har inte fått komma ut idag, nu går jag under" eller nåt liknande, deras hjärna är inte utvecklad till den graden, och tur är väl det. Kaniner bryr sig inte så avsevärt mycket om de stannar i buren en eller två dagar. Nu finns det säkert några här som tänker att "jo min kanin blir helt galen och ledsen om h*n inte får komma ut" och det finns säkert individer som är så. Jag har dock själv aldrig haft en sådan kanin och när det gäller kaniner överlag så brukar de ta det mesta med en nypa salt.
Jag menar inte att det är bra att kaninen inte får komma ut, tvärtom. Men det jag menar är att man inte är en dålig ägare för att kaninen inte kommer ut VARJE dag. Mina kaniner mår super, jag får ofta komplimanger för hur fina och välskötta de är och hur bra hand jag har om dem, de är supertrevliga och stabila. Jag strävar efter att ta ut mina djur så mycket som möjligt, men det går inte alltid, och det tycker jag är helt ok.


Lady-X
0
#67

#66 Nej du har rätt i att de inte kan resonera och tänka kring sin situation som frihetsberövade men de kan KÄNNA i kroppen att de vill/har ett behov av att få röra på sig som de inte får utlopp för. Det är minst lika illa tycker jag.

Sweetienin
0
#68

På sommaren är jag riktigt noga med att kaninerna ska få vara ute, då bor de i princip i rasthagarna på dagarna, och i buren på nätterna.
Men när det är kallt ute brukar jag slarva lite, då kanske de kommer ut någon gång i veckan bara. Jag känner mig hemsk, men jag hinner inte alltid ta ut dem. Minst några timmar i veckan försöker jag i alla fall ta ut dem.
Men tar jag inte ut dem i hagen någon dag så gosar jag med dem och så, för aldrig att jag skulle låta kaninen sitta i buren hela tiden!

Kram Johanna

Medarbetare på hermelinkanin och julen.
Besök gärna min hemsida, vinterstigens kaniner

[Wera]
0
#69

#62 Jag tar inteut dom om det spörregnar men om det regnar litegrann har jag dom ute för jag har tak/skydd på alla gårdar. Om det regnar flera dagar i sträck (tok mkt) har jag dom i stallboxen (turas om)

#66 Man tar inte ut hundar enbart för att de ska få göra sina behov utan de får komma ut för att få röra sig och springa, busa och motionera - annars skulle det räcka att man var ut med dom 5-10 minuter 2-3 gånger om dagen för att göra sina behov. Det räcker för mina hundar om de bara ska göra sina behov. Men man går ju fortfarande ut oftare och längre med sina hundar! Många hundägare går 30-40 min varje runda, flera gånger om dagen och kanske 1-2 timmar ibland. Eller så släpper man lös dom på en äng/åker/skog…

Saga-M
0
#70

Slarvas med det tyvärr, men bara ibland. Oftast får Chester vara ute en timme om dagen.

”Livet är som en dans ─ när man kan stegen”
Stolt medis på barnens.ifokusSajten för dig som är under 16 år. Är du under 16, och vill ha skoj, säger jag bara: VÄLKOMMEN IN >8D

Fridaaaa
0
#71

Igentligen är jag ganska noga med det men vissa dagar har det slarvats, speciellt med utekaninerna, dem dagar det regnar för dem inte komma ut speciellt mkt/inte alls, men innekaniner skuttar en stund i alla fall varje dag, vissa dagar längre än andra

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

Denna kommentar har tagits bort.
jahadu
0
#73

#69 jo men gud det med hundar vet jag ju =P sitter liksom själv med en bruksschäfer och tränar och har mig…x) men det jag menar är att en kanin inte MÅSTE ut på samma sätt som en hund - eftersom hunden måste göra sina behov, kaninen går enbart ut för att röra på sig. Hunden har dessutom ett behov av socialt umgänge samt arbete på en annan nivå än en kanin har. Det var inte menat som att man inte behöver ta ut sin kanin alls. Det ÄR skillnad på en hund och en kanin, hela samhället ser på det så med olika lagar osv. Jag menade att det inte riktigt går att dra de två djurslagen över samma kam.

att jämföra med en katt är iaf för mig lite tydligare. Där tycker jag det krävs lika mycket Motion. Ser man en katt i bur och en kanin i bur så tycker man oftast mer synd om katten, vilket jag tycker är fel.


Lady-X
0
#74

#73 Kaniner är gjorda för att vara i rörelse hela tiden. Jag köper inte dina argument att en kanin klarar stillasittande bättre än en hund tyvärr. Hunden är mer avancerad och kräver mer mental stimulans. Men det fysiska behovet av rörelse är knappast mindre hos en kanin. Kanin behöver sträcka på benen varje dag, långa stunder även om de i jämförelse med en hund är helt dumma i kolan.

[Emma--]
0
#75

Skulle väl säga att det är väldigt individuellt både för hundar, katter och kaniner. Vissa hundar skulle säkert klara av att om dom någon dag bara får komma ut och göra sina behov, medans vissa skulle bli helt galna om dom inte får all möjlig aktivering. 
Samma med kaniner, vissa kan säkert sitta nån extra dag i sin bur utan att den kommer bry sig, medans andra kaniner skulle bli helt galna. Och sen säkert beroende hur stor bur man har, och hur mycket aktivering som finns i buren.
Det blir inte mer rätt att jämföra med en katt heller, som kräver massa aktvering bland annat att klättra. Vilket skulle vara i princip omöjligt i en bur.

Men om man har en stor bur till kaninen där det ryms massa aktivering och där kaninen kan röra på sig rätt så duktigt ändå så spelar det antagligen mindre roll om den får komma ut dagligen eller inte. Men har man en bur som är typ 120 lång så finns det inte en chans att kaninen kan motionera eller aktivera sig ordentligt.

Min Gizmo skulle då bli helt galen om han skulle få vara i buren en längre stund. Och då spelar det heller inte roll om det är en bur som är 120 x 60 cm eller en Hage på 2x3 meter. Han behöver få komma utanför och undersöka dom andra ytorna och springa av sig. Och han måste få komma ut dagligen, sen kan det vara lite mer okej om det bara vissa dagar blir väldigt lite. Så länge han får komma ut.
Men slarv som att han inte skulle få komma ut alls skulle snabbt visa sig i problembeteenden som att han skulle gnaga på gallret. 

Så det är ju väldigt individuellt för alla djur vad som krävs, men man bör ju alltid sträva efter att kaninen får komma ut en stund varje dag. Även dagar där man inte har lika mycket tid, eller ork. Även om det någon dag kanske blir lite mindre än normalt, så är det ju bättre än ingenting.

Fridaaaa
0
#76

En hund kräver mer Motion än en kanin, fast en hund kräver aktivering för hjärnan också helst varje dag (beroende på ras) men en hund kräver mer Motion än en kanin :) Fast kaniner kräver lite dem med. Mina kaniner kräver inte mycket Motion förutom min bj, men han har väldigt stor yta :)

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

[Emma--]
0
#77

#76 En hund kanske kräver mer på så sätt att man måste gå långa promenader med dom. Men en kanin kan sällan få Motion i en "normal" bur, och måste då få komma ut. 

Jag vet inte hur era kaniner gör, men mina motionerar inte hela tiden utan dom undersöker saker också. Så får att dom ska hinna få den motionen som krävs så räcker det inte med en timma, utan det behövs mer än så.

En hund stängs ju heller inte in i en bur, så om den behöver socialt osv så kan den söka det. Vilket inte kaninen kan göra om den sitter instängd i en bur större delen av dygnet.

Så egentligen får nog dom flesta kaninerna sitta instängda i en bur på tok för mycket.

lillaisa
0
#78

För min kanin är det viktigare med stimulans än att springa runt på stora ängar. Han brukar inte skutta runt särskilt mycket utan tuggar lite hö, nosar runt lite, hoppar upp i mattes knä, han är ganska seg med andra ordFlört

/Isa

[molly-macy-ajax]
0
#79

ja e också lite slarvig med de,  men dom  får komma ut nästan varje dag och så tävlar jag med dom så jag tränar inte så ofta.

Fridaaaa
0
#80

#77 Ja det var så jag menade :) Att dem behöver flera långa promenader varje dag för att må bra, jag vet som har både kanin och hund :D Mina kaniner får komma ut och skutta 1-5 timmar/dag beroende på väder och om jag är hemma eller inte. Min BJ har jättestor yta så han springer av sig mkt ändå. Brukar möblera om i hans stora "hage/bur" istället så han får stimulans då också :) (han bor i en bod så han har stor yta) :P Men min innekanin är inte alls mkt för att skutta, hon är luktar lite och sedan lägger hon sig oftast och slappar istället för att motionera XD

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

Kassy
0
#81

Våran hund "gör sina behov" i trädgården (inhägnad) och henne spelar det ingen roll om hon blir rastad i koppel eller inte, visst hon gillar att ut och gå, men det är inget måste som det är för vissa av mina kaniner. Så jag skulle nog säga att det är inviduellt. Hunden är förresten Shetland Sheepdog och kaninerna olika typer av dvärgvädur..

Jag föder främst upp vädurskorsningar med inriktnng på hoppning, men även lite dvärgvädurs kullar i normalpälsat, lejonhuvat och rexpälsat.

Har för tillfället två vuxna dvärgvädurs honor till salu, en rexpälsad och en normalpälsad.

För bilder/information:Blabarskaniner.weebly.com

jahadu
0
#82

#74 men det va ju precis så jag menade -.-'
hund är ett dumt djur att jämföra med då de är domesticerade på ett helt annat sätt och inte är lika självständigt som kanin eller katt. en kanin är en kanin, en hund är en hund. men hade en hund gått på låda så tror jag tyvärr att folk hade gått ut med dem mindre. Att de behöver ut för att kissa och bajsa tror jag (tyvärr) är anledningen till att de får mer Motion än de flesta andra sällskapsdjur.


candycandye
0
#83

Tycker att man kan fixa så att kaninerna kan rasta sig själva..tex så har jag inne kanin och det är bara för mig att öppna upp buren och gränsa av till koket och stänga till vardagsrummet- inte så jobbigt:) Det går ju att fixa så det bara är att öppna för kaninen samma ute så jag förstår inte varför det är mer vanligt med "vardags motion- Varje dag..

Hur ser det ut hos er som inte har chans att rasta varje dag?

Jag gör ju egentligen inte så mycket förutom att öppna buren..

Nana88
0
#84

Mina är ute på balkongen där buren står. Balkongen är rätt stor så de springer en del.

Dock är det ca 30 min om dagen de har vart ute nu..
Jag har inte fått dem att förstå rampen (så de kan gån upp och ner till buren respektive ner på golvet)..
När de kan det ka jag ha dem ute längre. Vill att de ska kunna gå in i sin bur om de vill. Där finns ju hö + toalådan..

candycandye
0
#85

#84 hehe påminner om min kanin, tog flera dagar innan han fattade att han ens hade en övervåning:P sen några dar innan han helt fattade hur han skulle bära sig åt…men nu racar han upp och ner så jag tror säkert dina fattar galoppen snart:)

Fridaaaa
0
#86

#81 En Shetland Sheepdog är en pigg och alert hund som ska rastas varje dag, inte bara vara på bakgården eller i en inhägnad, mår ingen hund bra av. (lite OT)

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

[Becca-]
0
#87

#81: Säger som föregående att Shetland Sheepdog är en vallhund med mycket intelligens. Den behöver utmaningar och mycket Motion, vet det av egen erfarenhet. Kan annars utveckla agression, och andra problem, p.g.a frustration att inte göra av med sin energi.
Alla hundar behöver gå ut och gå.
I det vilda (vargen) så går dem flera mil per dag.
Och som Ceasar Millan säger: Motion, Uppfostran och Kärlek är det bästa man kan ge hunden, dagligen. (Blev lite OT, ursäkta).

[nataschaj]
0
#88

jag har faktiskt blivit bättre! å stolt över mig själv för ja ser hur lyckliga dem är nu!.

Ja har ju 3 st dvv 2 vuxna å 1 unge alla bor tesammans, så från kl 21.00-15.00 Får dem vara lösa i kök och hall. På natten vet ja inte om dem skuttar om kring, men bur dörren är öppoen i alla fall.å köket å ahllen är ju stort!.

Ja vill ha dem lösa i hela lägenheten, men just nu har ja inte råd å köpa, såna som man stoppar in sladdar å de.. Samt att ja har en hund elr ja den ena, och hon e inte så försiktig av sig ännu därav e dem ej i hela lägenheten.

På sommaren blire balkonmgen, måste bara fixa mer kompost galler då, så ja har tak så ej katter kommer in å rör osv.

[nataschaj]
0
#89

kanske ska tillägga att ja vart jätte dålig på att ta ut dem innan!.

visst så hade ja en fin Hage på balkongen, vilket ledde te att dolk släptte ut m.m.  men dem har ändå fått komma ut, fast de inte vart varje dag. Men nu har ja kommit på värsta grymma lösningen som står i mitt inlägg 88

Så ja erkänner att ja har vart dålig kaniin ägare på de sättet, men inte nu!

På sommarn som kommer får ja se hur de blir e rädd för katterna samt folket här med.

Kassy
0
#90

# 86 & 87

Menade ju inte att hon aldrig får komma och ut och gå, för det får hon ju varje dag (finns undantag) och ibland även 3-5 h av olika familjemedlemar..  

Men jag syftade på att om Bobban inte fick komma ut på en hel dag skulle han vänt uppochned på hela buren och det skulle vara helkatastrof i buren. Medan om Amber finner sig lungt i att hon en dag bara får "göra sina behov" i trädgården.

Fast nu är det ju så att hon raklång kan gå under staketet och hälsa på kaninerna när hon känner för det kan hon hälsa genom gallret (fast nu är dom i vinterburar då men..) XD

Jag föder främst upp vädurskorsningar med inriktnng på hoppning, men även lite dvärgvädurs kullar i normalpälsat, lejonhuvat och rexpälsat.

Har för tillfället två vuxna dvärgvädurs honor till salu, en rexpälsad och en normalpälsad.

För bilder/information:Blabarskaniner.weebly.com

Kassy
0
#91

Vill även tillägga att vissa jakthundar (absolut inte alla) bara får stå i sin hundgård och sedan tränas 1-2 månader innan älgjakten och sedan får dom vänta ett helt år igen, det kallar jag djurplågeri..

Jag föder främst upp vädurskorsningar med inriktnng på hoppning, men även lite dvärgvädurs kullar i normalpälsat, lejonhuvat och rexpälsat.

Har för tillfället två vuxna dvärgvädurs honor till salu, en rexpälsad och en normalpälsad.

För bilder/information:Blabarskaniner.weebly.com

[Becca-]
0
#92

(Finns undantag), den meningen gillar jag inte. Men nu förstog jag lite bättre vad du syftade på.
Och ja det är sant och tråkigt det där med jakthundar, håller verkligen med dig.
Och jag hoppas verkligen inte att du tror jag pekade ut dig som djurplågare, för det är inte sant.

Kassy
0
#93

# 92 Undantag = 1-3 ggr/ år

Amber är nu 7 år..

Jag föder främst upp vädurskorsningar med inriktnng på hoppning, men även lite dvärgvädurs kullar i normalpälsat, lejonhuvat och rexpälsat.

Har för tillfället två vuxna dvärgvädurs honor till salu, en rexpälsad och en normalpälsad.

För bilder/information:Blabarskaniner.weebly.com

[Becca-]
0
#94

Ojdå, då var det verkligen inte så som jag trodde.
Förlåt om du tog det som ett "påhopp" eller liknande.
Var inte meningen.

Kassy
0
#95

# 94 Ingen fara, det var ju jag som var otydlig ;)

Jag föder främst upp vädurskorsningar med inriktnng på hoppning, men även lite dvärgvädurs kullar i normalpälsat, lejonhuvat och rexpälsat.

Har för tillfället två vuxna dvärgvädurs honor till salu, en rexpälsad och en normalpälsad.

För bilder/information:Blabarskaniner.weebly.com

[Wera]
0
#96

OT . #91 Håller med och förstår inte hur det kan vara lagligt att ha så. Min killes pappa har en jakthund som får vara i hundgård men vi brukar ta honom och låta han få vara ute med oss på gården och springa som en tok och undersöka allt. Eller så tar hans mamma ut honom på en cykelrunda, likaså hans syster som tar han på promenader ibland och vi kan ta med han på promenader också. Han får inte komma ut flera gånger om dagen för att göra behov för dom gör han i hundgården istället tar dom bara ut han för att få röra på sig iaf. :P Fast det är ändå lite synd, för han får ibland inte komma ut varje dag eller på några dagar bara för mamman jobbar jämt, pappan är jämt upptagen (renoverar huset nu..) och barnen har flyttat hem ifrån utom min kille som har skola och verkstan…

Men där jag bodde förut fanns det många jakthundar dom fick aldrig komma ut förutom innan och under jaktsäsongerna..

Fridaaaa
0
#97

Vet många som ställer sina jakthundar, tränar lydnad osv den tiden på året då dem inte jagar :) Så det är inte många jägare som "skiter" i sina hundar resten året. De flesta har någon famlijemedlem eller någon annan som kanske tränar hunden osv.

#95 Hoppas inte du tog det som påhopp ifrån mig heller!

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

[Emma--]
0
#98

#96 Då bryter dom ju egentligen mot lagen. En hund som bor i rastgård hela tiden ska ju rastas på annan plats.

[nataschaj]
0
#99

ganska OT detta med hundar å lagen, men hund i rastgådar ska komma ut å rastas på andra plateser, vad 6eh tror jag de är, så bägge era grannar bryter på lagen!. Hundar får inte bara stå i rastgårdar dagar in å ut, utan dem ska få komma ut därifrån VARJE dag!.

[PinguLikesMusic]
0
#100

Här har vi 3 jakthundar (varav en skadan, stelopererad gammal gubb vovve :D ) i våra lägenhet ;) Men de får röra på dig, fast de är riktigt som fammije medlemmar!

jahadu
0
#101

ok ska det pratas hundar eller kaniner här? ;P Tillbaks till ämnet tycker jag =) resten kan man ta i en ot-tråd eller privat


[Becca-]
0
#102

Tycker som Emelie, tillbaka till ämnet :)

Fanny98
0
#103

Mina kaniner kommer oftast ut i hagen varje dag, det beror på vädret:)

MangoO
0
#104

Mina kaniner kommer ut så ofta jag är hemma. Dom brukar få turas om på vardagarna då jag kommer hem sent, och sen brukar helger och lov mest gå till att rasta kaniner i sele och Hage.

Hopp och skutt!

Ida Johansson, Björklövets Hoppkaniner

Jennymaria
0
#105

#66 uttryckte mig aningen kraftigt antar jag :-) menade SJÄLVKLART inte att man på något sätt är en "dålig" kaninägare för att kaninen  inte är ute (ute som i utomhus, vill säga, inte ute ur buren-DET är en annan sak, ut ur buren MÅSTE de få komma varje dag, tkr jag) varje dag eller så. Alla har helt enkelt inte möjlighet. Min point var nog egentligen mera "sluta hitta på ursäkter och gör ngt". Det är ett visst ansvar man har som kaninägare och djurägare i allmänhet.  Det finns individuella behov oxå såklart, men, rätta mig om jag har fel, undantagsfallen kan inte vara mer än ett par procent. I regel njuter alla kaniner av Motion, för att inte tala om att de BEHÖVER och SKA få det, punkt slut. Sen kan alla hitta på egna lösningar, förståss. Alla förslag är bra utom de dåliga ;-)

Jag måste nog också säga att jag inte riktigt köper detdär om att  inte dra hund och kanin över samma kam, de HAR olika behov men i grund och botten ska de respekteras på samma nivåer.

Mina personliga åsikter, ingen behöver känna sig anklagad :-)

Loverabbits
0
#106

putt

Välkommen att besöka hemsidan: www.vassarnskaniner.weebly.com Hjärta


 

Jetaime
0
#107

Mina kaniner får komma ut så mycket som jag hinner och orkar och så länge vädret tillåter.

[h-malm]
0
#108

På helgerna är dom ute hela dagarna. Om det regnar får dom vara inne i burarna. På skoldagar blir det svårare att hinna med eftersom det blir mörkt så fort också, men jag försöker ta ut dom så ofta jag kan. Jag vill att dom ska få vara ute varje dag, men ibland blir det varannan.

Sussii92
0
#109

En av mina kaniner är utekanin och har fri tillgång till rastbur hela dagarna :) så hon får Motion så mycket hon känner för :D

Sätter in lite hinder och sånt någon gång i veckan för att hon ska få hitta på lite annat också :)

De andra två är innekaniner och vi tar ut dem varje dag inomhus om vi har mer tid än vanligt så blir det ibland 2 ggr om dagen. 
(med undantag för när jag och min kille är sjuka, men dem har ändå en väldigt stor bur som vi byggt själv med leksaker så de rastar sig själva rätt bra ändå.) ;)

Ibland går vi runt i huset i sele allihopa vilket uppskattas mycket, speciellt att leka med skorna i hallen ;) Så fort sommaren kommer ska vi släppa ut dem i rastburarna några timmar om dagen :)

Zebben
0
#110

Jag har en kille på 6 månader och han är "utekanin" fast bor inne i vårt förråd. Där håller vi runt 10-15 grader varmt. Min sambo är allergisk så därför bor jam "ute". Hans vardag ser ut ungefär så här…vardagar är han med mig på jobbet och skuttar fritt. Vinterhalvår inomhus och sommarhalvår skuttar han utomhus i väldigt stor inhägnad.

Helger blir det väldigt olika, helt beroende på hur mkt sambon är hemma. Sommarhalvåret är han ute från morgon till kväll på vår tomt. Vinterhalvåret får han skutta inomhus varje dag, men det kan variera till 2-3 h upp till flera timmar om sambon är borta/ute.

Jag klickertränar honom några dagar i veckan. Ingen hoppträning, men jag hoppas dottern kan komma igång med det till våren.

ceesia
0
#111

Mina bor inomhus i kompostgallerburar (180x90cm vardera) men får vara ute och springa turvis i hela lägenheten när jag är hemma. Dock är Laban väldigt lat och mest intresserad av att ligga och mysa när han är ute.. :P

[ninnakm]
0
#112

Nu har jag blivit "bättre" vi har byggt nya hagar, så dom är ute när jag är i skolan, sen en stoor kompostgallerhage på ca 23 galler:)

Julia-H
0
#113

Jag brukar ha mina kaniner ute en stund (i mitt rum) varje dag (koillar inte så noga på hur länge, de brukar mest få vara ute ett tag, typ flera timmar). Sedan hoppar jag max 2ggr i veckan med Charmisen :) På sommaren bor allihopa typ ute i rasthagarna xD

Med Vänliga Hälsningar // Julia
http://Juliahallberg.blo.gg - Fotografi & Tonårsliv

R.I.P Premiums Syskonkärlek, min Charmör, du är den vackraste ängel himlen någonsin skådat.

"Livet är som en dans på rosor, ibland trampar man snett och kliver på taggarna - men fortsätt kämpa, snart kommer du upp på blommorna igen"

[h-malm]
0
#114

Jag har 25 galler+ två nätburar. Jag har delat upp dom i 3 hagar så dom har ungefär 8 galler var.

Julia-H
0
#115

Måste lägga till att det slarvas lite ibland, har inget att skylla på, bara min lathet att få in kaninerna i buren igen:/.. De springer under min säng, bakom burarna, under bänken, så ibland händer det att jag inte får in de på en halvtimme XD

Med Vänliga Hälsningar // Julia
http://Juliahallberg.blo.gg - Fotografi & Tonårsliv

R.I.P Premiums Syskonkärlek, min Charmör, du är den vackraste ängel himlen någonsin skådat.

"Livet är som en dans på rosor, ibland trampar man snett och kliver på taggarna - men fortsätt kämpa, snart kommer du upp på blommorna igen"

[h-malm]
0
#116

#115 Samma för mig. Har två kaniner som vägrar komma in i buren igen. Så det tar ett tag att få in dom ;)

Julia-H
0
#117

#116 Det är jobbigt xD

Med Vänliga Hälsningar // Julia
http://Juliahallberg.blo.gg - Fotografi & Tonårsliv

R.I.P Premiums Syskonkärlek, min Charmör, du är den vackraste ängel himlen någonsin skådat.

"Livet är som en dans på rosor, ibland trampar man snett och kliver på taggarna - men fortsätt kämpa, snart kommer du upp på blommorna igen"

Lilla-Olga
0
#118

Min kanin är ute jämt om inte det är så att båda jag och min sambo är borta under flera timmar, då får hon vara i buren samt på natten ca 3-4 timmar. Vi har olika dygn jag och sambon….

Det viktigaste är ju att hon får vara ute när hon har sina aktiva timmar. Hon sover mellan 12-17 i stort sett. Sedan är hon halv aktiv rresten och YBER-aktiv mellan 23-04 :-)

Hon är som en hund och sköter det mesta själv. Kommer in i arbetsrummet när vi är där, hoppar upp i soffan när jag är där. Hon har olika leksaker utplacerade i vardagsrummet, det största rummet.

Visst blir det namnteckingar på både kuddar, soffor och mattor men det får man ju räkna med som djurägare…!

Hett tips? är att studera era kaniner och försöka komunicera på "kanin-språk". Då blir det lättare att lära dem kommando och kroppsspråk och på så sätt få in dem i buren när det behövs.

Olga kan t ex "in i buren", "nej" och "kom Snigel" (hennes smeknamn) och lyder dessa.

Zebben
0
#119

Min kommer på kommando. Har inte tränat direkt utan det bara fungerar.

LMTninis
0
#120

mina är ute i stora utehagar  varje dag varannan vecka och den veckan dom inte är i hagarna så får dom hopptrräning ca 3-4 ggr :)

att dom inte är i hagarna varannan vecka beror på att jag bor hos min mamma den veckan och bara hinner komma hem till kaninerna efter skolan i ungefär en timme och hoppa med dom när jag går kortdag :)

♥ Hälsningar Evelina & Finaste kaninerna ♥

~ Blogg: Laoop.tk ♥
~ Hemsida: Laoop.weebly.com ♥

Loverabbits
0
#121

putt

Välkommen att besöka hemsidan: www.vassarnskaniner.weebly.com Hjärta


 

LucyLove
0
#122

De får gå i en inhägnad ibland, sen så går jag med dom i sele så ofta jag kan :)

Teddylurv
0
#123

Jag går ut med Teddy oftast varje dag utom torsdagar då jag rider på ridskola^^ Ibland om det händer nått speciellt får han vila en till dag men oftast vilar han bara en dag:)

elinab
0
#124

Jag har frigående innekanin så frågan är kanske inte riktigt relevant för mig… men jag svarar ändå :)

Min kanin har fri tillgång till kök och hall dygnet runt. Sen cirka 8 timmar per dag har han även fri tillgång till resten av lägenheten (50 kvm).

Under vår-sommar-höst blir det promenad i sele 1-4 gånger i veckan. Varierar beroende hur upptagen jag är.

Kassy
0
#125

OT - Min mamma tycker inte jag ska ha mina kaniner ute i snön för att dom kan bli förskylda då och att dom ska vara i sina burar tills sommaren..

Liksom hallå, ska vi göra samma sak med hunden eller!? Självklart nej.

Men vad gör man om kaninen blir förskyld? Ringer veterinär vet jag, men ska man gör något mer?

Jag föder främst upp vädurskorsningar med inriktnng på hoppning, men även lite dvärgvädurs kullar i normalpälsat, lejonhuvat och rexpälsat.

Har för tillfället två vuxna dvärgvädurs honor till salu, en rexpälsad och en normalpälsad.

För bilder/information:Blabarskaniner.weebly.com

LucyLove
0
#126

#125 De flesta kaniner tycker det är jättekul att skutta i snön, gräva osv :)

Workingdog
0
#127

Jag har faktiskt bättrat  mig :) Nu får dom vara ute ett litet tag varje dag. Oftast i köket och i mitt rum. Flamms får vara i mitt rum och Geisha och Svea i köket. Och så ofta som möjligt försöker jag ta ut dom i sele. Men nu när det är kallt blir det mindre eftersom dom är innekaniner :) Annars på sommaren är dom ute från morgonen till kvällen :) Och så hopptränar jag Max 2 ggr i veckan med Geisha och Flamman :)

/Mvh Jennifer

Medarbetare på Brukshundraser ifokus

 

Kassy
0
#128

# 126 Jo, var du såp jag menade, för alla mina kaniner är mästergrävare XD

Jag föder främst upp vädurskorsningar med inriktnng på hoppning, men även lite dvärgvädurs kullar i normalpälsat, lejonhuvat och rexpälsat.

Har för tillfället två vuxna dvärgvädurs honor till salu, en rexpälsad och en normalpälsad.

För bilder/information:Blabarskaniner.weebly.com

LucyLove
0
#129

#128 Haha, har har också några grävmaskiner här hemma :)

Teddylurv
0
#130

jo juste sen så hoppar jag 1 gång i veckan

Ellenfyrkant
0
#131

Min rabb får komma ut och motionera sig i någon timma vid några tillfällen i veckan, 3 dagar i veckan kanske. Ibland blir han bara goskanin.

Mvh Ellenfyrkant

Nana88
0
#132

Mina kaniner är ute mer nu & älskar isen och snön på balkongen! ;)
De är utekaniner. Spec Biggles älskar att gräva, Honey "brallar" mest!

Loverabbits
0
#133

putt

Välkommen att besöka hemsidan: www.vassarnskaniner.weebly.com Hjärta


 

Mickis1994
0
#134

Men annars Så jag försöker ta ut dem o koppel varje dag (eller vara lös medan jag fixar burarna).. Men brukar lägga en timme om dagen i alla fall, helgerna blir det oftast mer.

Jag har inte kaninerna i hagen när det är snö, då jag inte har tak på hagen. Dvs rymmer jättelätt, en är väldigt ssvår att fånga sen. MEN det slarvas när det regnar, snö för mycket, eller när skolan bestämmer sig för att lägga alla prov och inlämnar på samma två veckor.

Om skolan blir ett problem och man inte kan ha kaninen i hagen är ett bra tips? att bara ta ut kaninen i fem minuter. Låter jättelite, men hellre lite än inget alls. (:

Mvh Michaela Glansk.
Riverruns Hoppkaniner, uppfödning av hoppkorsningar. 

gaabriellaaa
0
#135

Sune är ju "frigående" i Hage hela tiden men med bebisen är jag jättenoga, kanske för noga haha. Som tex jag brukar inte vilja följa med kompisar hem bara för att jag ska släppa ut honomOskyldig

så, han får komma ut varje dag när vädret tillåter det i kanske 3-4h i Hage. Dock hinner jag ibland inte med det när jag slutar halv 4 och det blir mörkt snabbt, men då får han iallafall vara ute någon timme. Är lite lat med promenader i selen faktiskt, men det beror nog mycket på att jag har två dragiga kaniner och bara h-selar .. så ska försöka bättra mig när jag får hem min bogsele.

Låter aldrig mina springa lösa, eller jo sune ibland men inte alls ofta och då är jag ute med honom hela tiden. Hopptränar gör jag väl kanske 1 gång på 2 veckor, ibland mindre.

volly04
0
#136

Mina kaniner brukar få komma ut några timmar var. Är ganska dålig på att hoppträna med dom Men nu är jag jätte taggad på att få komma ut och hoppa igen när snön försvunnit. Men ibland kan det hända att jag sätter ut något hinder i hagen som kaninerna får hoppa över.

Kolla gärna in min blogg!

Mvh Elin

[Gretchi]
0
#137

Nu på vintern får mina komma ut minst 1 timme, oftast 2-3 timmar var per dag, mer på helgerna då. :) Har tyvärr bara tillgång till en Hage under vintern som hålls uppskottad så dom får turas om i den. Dom dagar det är mer än 30- så brukar dom få stanna inne. Händer väl ett par gånger i månaden att jag inte har tid ta ut dom, men är annars noga med det så tar hellre ut en kort stund om jag har mycket göra/är dåligt väder, än ingenting. :P

På sommaren har dom varsin Hage, så då brukar jag ta ut dom när jag vaknar och ta in när jag går och lägger mig. :) I somras blev det endast 3 dagar dom inte fick komma ut något. :D

JossanH
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#138

Ett helt ärligt svar:
Min kanin bor hemma hos mina föräldrar och har mer eller mindre aldrig varit min.. Hade 2 kaniner från början men den ena dog tyvärr i somras. Kaninen vi har kvar har därför, sedan den andra dog, haft tillgång till båda kaninernas uteburar och en stor 3 våningsbur. I mellanåt (ett par gånger i veckan kanske) under sommarhalvåret har han fått komma ut i rasthage och beta.
eftersom han blev själv har han nu fått flytta in under vintern så det inte skulle bli så tråkigt för honom. Så nu bor han i en kompostgallerhage inomhus. Han får komma ut lite då och då. Ibland ett par ggr i veckan ibland färre beroende på hur mina föräldrar jobbar.

Jag hatar tanken på djur som bor i bur.. Gör dom det ska det vara en ordentligt rymlig bur och dom ska få vara ute mycket.. Ändå är det inte riktigt så hemma hos oss.. :S
MEN sen får jag se det som så att hade inte jag tagit hand om dessa 2 kaniner så hade dom förmodligen varit avlivade för längesedan.. Där dom bodde från början bodde dom också bara i fack och fick aldrig komma ut…

Sajtvärd på Iller.ifokus

Diskussionen har nått max antal kommentarer. Du kan inte skriva fler kommentarer.