
Hur gör ni med alla sopor?
Jag har två kaniner och jag slänger mängder med papperströ varje dag då jag mockar åt dem. Jag fyller minst en kompostpåse/dag och börjar skämmas inför grannar (vi har gemensamt soprum) över alla sopor jag "bidrar" med. Hur gör ni med allt avfall?
Finns det ngt bottenmaterial som man faktiskt kan/får spola ned i toaletten?!? Jag trodde man fick det med pappersströ men nu har jag fått höra att man inte får det? 
Har också väldigt mycket svarta sopsäckar. Har 3 kaniner och fyller kanske 2 påsar i veckan. Tror inte man kan spola ner i toaletten, sånna fall kanske kaninena bajspluttar? :P
Vi slänger våra påsar på en återvinningsstation.
vi lägger i vår öppna kompost, det börjar bli väldigt hög;)
Återvinnigsstationen
M.v.h. Louise
Medarbetare på Scrapbooking.ifokus!
Gödselstack:)
Ni som slänger på återvinningsstation, vilken "kategori" slänger ni det under?
Jag slänger det på styvsvärfars gödselstack ;)
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Har precis samma problem ;) undrar precis som #5 vilken katogori slängr nin det på? Trägårdsavfall? :)
Kramar Emma! :)
Bloggar även om mina kaniner på: http://emmaskaniner.devote.se/ Klicka in vetja! :P
#6 Trädgårdsavfall/kompost. Frågar man nån som jobbar där vet dom alltid vart skräpet ska vara annars ;)
Jag har också två kaniner, brukar bli ca 2-3 ica kassar med kaninskräp/vecka. Slänger i sophuset. Tycker inte det är så himla mycket..
Jag slänger allt strö och smutsigt hö och halm i stora sopsäckar. Och sen lämnar vi in dem på återvinningsstationen. Jag har ingen koll på hur många säckar det blir, kanske 1-2 i veckan, fast ännu mer om jag städar burarna..

Jag har 12 kaniner och bor i lägenhet (där jag har några) och hos min pojkvän i villa. Hos pojkvännen slänger jag i komposten och hos mamma i lägenhet i soprummet och det blir en del men det lägger jag i svarta sopsäckar och bär ner bara :)
Mvh jennie, Uppfödning av Dvärgvädur i färgerna Havana, viltblå, vit blåögd och Bourgogne. Även omplacering i mindre skala. www.jenniebreen.dinstudio.se
Jag slänger på brännbart för då kan man slänga med svarta plast säcken också!=D
Tror jag..
M.v.h. Louise
Medarbetare på Scrapbooking.ifokus!
#11 Plats får man inte slänga i bränn bart
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
#12 Får man väl?
M.v.h. Louise
Medarbetare på Scrapbooking.ifokus!

Jag bor i lägenhet så slänger det i sopnedkastet. Vet inte hur många påsar det blir :P Men runt 3-4 st per gång jag städar hela burarna , har 4 kaniner i 3 burar. Annars kanske 2 påsar när jag städar bara toalådorna :)
Tro rinte plast ska vara på brännbart fö rplast har väl något farligt ämne i sig?? Bränt plast luktar iaf äckligt ;) Där vi slänger på kompost, då får man skära upp påsrana och sen slänga plasten på mjukplast ;)
Nehe men jag vet inte, pappa sa att han slängde på brännbart men han kanske tar bort säckarna!=P
M.v.h. Louise
Medarbetare på Scrapbooking.ifokus!
a kanske det, spån och det är väl iaf brännbart? ;)
#13 Nej får man inte :) För plast innehåller något ämne som inte är bra när man eldar, alltså inte bra för naturen osv :=D
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

Jag mailade återvinningscentralen i min stad och frågade hur jag ska sortera papperspellets. Jag har alltid lagt det i kompostpåsen
, men det är tydligen fel! Det ska läggas vanliga hushållsoporna fick jag till svar.
Min mormor har allt på sina odlingar. Hon tackar och bockar för alla kassar hon får. 
#20 Ha smidigt ;)
Japp, och det bästa är att jag får färska örter och grönsaker som tack!
Pratade med pappa och han sa att hos oss så får man slänga plast på brännbart!
M.v.h. Louise
Medarbetare på Scrapbooking.ifokus!
#23 Konstigt. Inte bra för naturen iallafall..
#23 Samma regler gäller ju på alla miljöstationer, så då måste han ha läst fel eller uppfattat fel.
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
egen gödselstack
Medarbetare på kaninhoppning.ifokus.se | Rosvalla-katastrofen 20/2 2010
Uppfödning av hoppkaniner | Hemsidan | Bloggen |
Under icke snö period på våran "kompost/skit hög"
Där vi lägger allt som vi röjt från trädgården. Sen åker det till tippen. Nu i soporna
…………………………………..
Sajtvärd sällskapskaniner och häst och ridsport(Rexkanin inaktiv)Medarbetare fibromyalgi och diabetes
Driver Djurflockens hunddagis och Djurflockens kaninomplacering

Soporna.. eller på ett och samma ställe där ingen går, i skogen. Spån då.
Vi har två hästar.
Så vi gör av med kaninskräp så samma ställe som vi gör av med hästskräp! ;)

juste jag bor i lägenhet så vi har såndär soptunna i trapphuset :D

#12 Jag slänger ca 4 svarta sopsäckar i veckan på återviningscentralen och gubben där brukar hjälpa mig att slänga allt i brännbart. Och har sett många fler sompsäckar i brännbart också. Han bara tömmer det i sin sopbil när containern är full :)
Kanske är skillnad på plast och plast?
MVH Erika :)
De e ju lite skillnad att slänga en tunn sopsäck med brännbara saker i än att slänga stora plats saker på brännbart ;)
Ja hushållssoporna slängs ju i plastpåsar som bränns :) allt brinner
MVH John
____________________________________
Sajtvärd http://hermelinkanin.ifokus.se
Uppfödare av Lejonhuvad kanin Blå och Madagaskar