Kaninens val, ute eller inne?
Jag har två jättekaniner som är kullsyskon, en hona och en hane. I alla fall så lever de åtskilt just nu i väntan på kastrering. Kiddo bor i eget rum, men är ute och skuttar i halva lägenheten flera timmar varje dag. Nova skuttar fritt i hela lägenheten dygnet runt.
Eftersom Kiddo inte får vara med lika mycket som Nova så försöker jag aktivera honom lite extra. Vi har börjat gå ut i sele med koppel korta stunder nu under vintern och han älskar verkligen det! Det är inte så att han vantrivs inne, men utomhus lever han upp på ett helt annat sätt.
Så nu har jag börjat fundera kring det här med inne- respektive utekanin. Om kaninerna själva kunde välja tror jag helt klart att Nova skulle vilja fortsätta bo inne med oss, hon älskar att vara med oss och att skutta runt som hon vill. Men Kiddo tror jag faktiskt skulle trivas bäst utomhus.
Jag har innekaniner dels för att jag tycker om att kunna leva tillsammans med mina kaniner hela tiden,. Jättemysigt! Men i ärlighetens namn även för att jag inte tycker om att behöva gå ut i smällkalla vintern och knacka fruset kaninkiss och byta vatten stup i kvarten…
Har ni andra inne- respektive utekaniner för er egen skull eller för att kaninerna verkar trivas bäst så?
(Nu tänker jag vintertid, på sommaren tycker jag det är en självklarhet att även innekaniner ska få vara ute i rasthage och/eller sele med koppel om man har möjlighet till det).
Har alla mina kaniner ute. Hade en av dom ine kanske en månad, det var meningen att hon skulle va inne hela vintern men hon fick flytta ut igen. Dels för att hon inte verkade trivas inne och dessutom har vi inte ett kaninsäkert hem, och hon fick inte alls vara ute och skutta mycket eftersom jag var rädd att hon skulle bita på kontakter m.m.
Klart det blir lättare med vatten och sånt på vintern om man har innekanin. Men jag tycker det är bäst att ha dom ute ändå. Då kan man hoppa med dom och ha dom ute lika mycket som på sommaren. Sen vill jag inte plåga kaninerna med att behöva vara i mitt skrikiga hus hela tiden.. Tycker det är mysigt att behöva stå ute och fryda sönder händerna på vintren..det hör till och jag tycker om det liksom xD
#1 Jo, det där med att kaninsäkra innan man släpper ut kaninen är ju en bra idé. 
Har du testat att ha någon av dina andra kaniner inne så du vet att de trivs bäst ute också?
#0 Jag har två innekaniner och hade en utekanin innan hon dog, mina innekaniner har alltid varit de och de kan inte heller tas ut iallafall just nu eftersom de är ungdjur och är födda inomhus men ska se vad det tycker bäst om inne eller ute till sommaren men änsålänge verkar de trivas bra inne :)
Min utekanin som nyligen dog var precis som din kiddo hon bokstavligen älskade att vara ute, det var det bästa hon visste och jag känner att mitt val att låta henne få vara utekanin känns fortfarande rätt hon trivdes så mycket bättre där även om hennes liv blev kortare än det kunde blivit om jag haft henne inne men i ärligheterns namn så tycker jag att ett kort och lycklig liv ute är mycket bättre för en kanin som älskar att vara ute än ett långt liv inne utan denna tillgång att vara ute så mycket som hon önskar :)
Jag själv funderar på att skaffa ett litet förråd eller liten bod som jag kommer isolera, bygga burar i och inreda till min kaniner ute istället för att ha dem här inne då jag själv tror att kaniner lever som bäst antingen frigående inne (detta går ej hos mig just nu) eller utomhus :) Kanske en bra idé för dig också om du inte vill ha han i vanlig utebur och kanske slippa viss del av jobbet man får om buren är helt ute? Om man verkligen ogillar allt jobb det blir med en utekanin kan man i mån av pengar göra isf en uppvärmd bod så är is problemet borta åtminstånde :)
Jag tycker att man ska hålla kaniner i antingen:
Stor innebur där de har möjlighet till mycket rörelse gärna egenbyggd som min 2x1x1 m :)
Frigående inomhus med möjligheter att använda sina naturliga instinkter alltså ha gräv möjligheter, stor toa och något mjuk att sova/gå på :)
Stor utebur, isolerad del och öppen del, med hylla och annat kul som kaninen kan aktiveras med :)
Eller till slut någon bod eller förråd som man har burar i som jag berätta om tidigare :)
Ledsen för att texten blev så lång men nu vet du vad jag tycker iaf ;) (a)
Mina kaniner är ute ¨på sommaren och inne på vintern. Och det är ju faktist "jobbigare" att aha kaninerna ute på vintern med fruset vatten, kiss ja allt. Sen upplever jag det som att mina kaniner trivs bättre inne. Dom är helt klart gladaare när dom har fått vara inne denna vinter jämnfört med förra när de var ute. Pesonligen umgås jag mer med kaninerna när de är inne.
Så jag skulle vilja säga att jag har dom inne för både deras och lite min skull ;)
Sen håller jag helt klart med dig att de ska få vara ute på sommaren om man har möjlighet till det. :D
Kramar Emma! :)
Bloggar även om mina kaniner på: http://emmaskaniner.devote.se/ Klicka in vetja! :P
#3 Jag gillar långa svar, det är jätteintressant att höra hur andra tycker och tänker!
Jag tror att det kan bero en hel del på kaninens personlighet också, om de trivs bäst inne eller ute. Min Nova är verkligen en människokanin, springer efter oss och vill ha gos och uppmärksamhet hela tiden. Hon älskar katterna också.
Kiddo är mer självständig och därför tror jag inte han skulle må dåligt av att bo ute även om det skulle betyda mindre människotid så att säga. Nova däremot skulle nog ligga i riskzoonen för att bli deppig om hon inte får vara med oss lika mycket som hon är som frigående inne.
Inne för deras skull.
Jag kan ge dem stora ytor och röra sig på både ute och inne, dem kan äta och leka och allt både ute och inne, dock är det aldrig kallt inne och jag behöver inte oroa mig för att någon idiot ska skada dem, och dem får mer tid med oss :)
#4 Japp, det är ju som det bästa av två världar.
#6 Det är ännu en stor anledning till att det känns bäst att ha innekaniner, att ingen ska kunna göra dom illa.
Jag skulle inte våga ha mina kaniner utomhus året runt just av den anledningen. Det är skillnad på hur man bor också. Men vi bor i ett bostadsområde ganska centralt och det rör sig massor av folk här omkring jämt, bland annat en massa busiga barn och ungdomar samt lösa katter och hundar.
#0 Det är inviduellt. Djarfur älskar att vara inne. Han är helt frigående & över social. Men honan jag hade innan vantrivdes så inne så hon flög på både mig & min son. Hon fick tyvär flytta tillbaka till sina förra ägare.
På sommaren har jag en stor ute bur med isolerad del på övervåningen & stor nederdel.Men ska även bygga ut ytter delen så det blir större yta. Även marsvinen bor ute dygnet runt på sommaren. Det enda jag funderar på med Djarfur är om han fortfarande är rumsren när han ska in efteer sommaren..
…………………………………..
Sajtvärd sällskapskaniner och häst och ridsport(Rexkanin inaktiv)Medarbetare fibromyalgi och diabetes
Driver Djurflockens hunddagis och Djurflockens kaninomplacering
#8 Nu när jag tänker på det så är faktiskt min Kiddopojke mycket snällare och socialare utomhus. Han kommer fram och buffar på mig och sedan skuttar han glatt iväg igen.
Inne så söker han inte så mycket kontakt och har haft en del humörsvängningar. Fast det är mycket bättre nu, så det är nog tonåren som spökar tror jag.
Jag har inget val, jag har en bostadsrätt och har inte tillgång till någon uteplats.
Av denna enkla anledning bor båda mina tussar inomhus. De kan dessutom inte vara tillsammans, så de måste dela på utetiden. De får vara utanför buren ett par timmar per dag per kanin allt som oftast, förutom helger då de kan få vara ute längre när vi är hemma. Jag tycker att det funkar helt okej hemma hos oss, även om det är svårt att göra ett hem helt kaninsäkert. Jag är inredningsintresserad så dessa två intressen krockar ibland. :P
Om mina kaniner fick välja så skulle de välja utomhus sommartid och mja… min kanin Baby skulle nog passa mer utomhus. Men min kanin Kakan älskar att ligga i knät och titta på tv, så där skulle jag säga innekanin. 
#9 jag såg skillnad på Muffin när hon kom tillbaka till sitt stall & in i boxen. Då började hon röra på sig & fick tillbaka glimten i ögona. Kom även fram & nästan tackade. Så det är inte svart eller vitt om en kanin trivs inne eller ute bäst. Det är individen
…………………………………..
Sajtvärd sällskapskaniner och häst och ridsport(Rexkanin inaktiv)Medarbetare fibromyalgi och diabetes
Driver Djurflockens hunddagis och Djurflockens kaninomplacering
3 av mina 4 kanin har jag ute och min 4e kanin har jag inne för hon trivdes inte ute (testade att ha henne ute men hon morrade osv och när vi tog in henne blev hon mycket bättre och tamare). Min BJ hade inte trivts inne, han vill vara ute, dem andra 2 spelar det ingen roll då dem trivs lika bra inne som ute:) Men tycker att kaniner ska vara ute, dem får bra vinterpäls så att dem klarar vintern bra. Men bor man t.ex i lägenhet och inte har tillgång till plats ute så ska man så klart ha in sin kanin inne, men då tycker jag att den ska helst få springa i hela lägenheten eller i ett rum :)
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
#5 och #9 Okej, ja ifall jag hade haft detta valet själv hade jag låtit Nova stanna inne som frigående (alltså fortsätta med det) eftersom hon verkar trivas så men för kiddo's del tror jag det bästa altenativet hade varit t.ex. att skaffa en liten "lekstuga" eller litet förråd som man inreder till han med massor av halm och saker att aktivera sig med och lite isolering. Då kan du ju låsa dörren till förrådet så rädslan för allt skit som människor kan hitta på blir mindre och allt blir mycket lättare :) Jag tror faktiskt att han hade mått som bäst om han fick bo ute i förrådet/lekstugan men också komma ut och springa i koppel eller rastbur dagligen :)
#12 Så du har svart på vitt att vissa kaniner trivs bäst ute och andra då. Tror faktiskt det stämmer.
#13 Låter som ett jättebra alternativ. Men vi bor i hyres så vi får inte bygga lekstuga och grejer, annars hade det varit toppen. Tror också att Kiddo hade älskat att bo så.
#10 Samma hos dig alltså, en som är mer för inomhusliv med soffmys och den andra är mer utetypen. 
På sommaren så spelar det ju inte så stor roll, om man har tillgång till att gå ut i naturen ofta eller ha rastgård.
Det är just på vintern som det blir mer definitivt om man har innekanin eller utekanin.
#14 ja det har jag :) Har märkt att min innekanin verkligen inte trivdes ute och att hon blev en helt annan kanin när hon kom in igen, medans mina andra 3 kaniner inte bryr sig om dem är inne eller ute, eller jo min BJ trivs nog bäst ute:)
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Har mina små kanin-busar utomhus. Året runt, och man ser verkligen på dem hur dem njuter av att gräva och busa i snön.
Jag upplever att kaniner som bor ute blir oftast mycket mer nyfiknare och sällskapligare, när man väl är ute.
Förstås finns det undantag, t.ex när man inte ägnar tillräckligt med tid. Då blir ju kaninen skygg istället.
Alla kaniner gillar inte att vara ute, men vissa känner sig "fria" utomhus. Den friska luften, snön att busa runt i och en ljummen havregrynsgröt att mumsa på i kylan.
Jag upplever att det finns massa fördelar med att ha kaninerna ute. Men även finns det nackdelar, som att man måste ha uppsikt för rävar, hundar och katter. Och nu förtiden måste man tydligen även ha uppsikt för människor..
Som tur är har jag mina kaniner på en bakgård, ibland buskar och höga träd.
Tror du att Kiddo trivs bäst utomhus, så är det kanske så. Alla kaniner har olika behov, och han kanske känner sig mer "fri" eller bekväm utomhus. Det kan förstås bara du avgöra.
Lycka till med dina tussar!
Lukas trivs nog bäst inomhus just för att det är lättare att hålla på med honom då. Han trivs väldigt bra utomhus också, på sommaren är han ute mest hela tiden, men då är det ju ofta folk ute också. På vintern skulle det bli mer att han fick sitta själv mycket och det skulle han inte tycka om.
Manfred vet jag inte vad han tycker om att vara utomhus, han har inte fått testa på det ännu!

Har mina ute. Men skulle gärna ha dem inne, men pappa är allergisk och det skulle bara bli värre med allt hö, spån mm.
Fast de verkar trivas ute, mycket större där. 
Jag har inte läst hela tråden. Men var han utekanin från början? Jag har märkt att min kanin som va inne kanin när jag köpte henne trivs bättre inne. Ute är hon surigare även fast tonåren ska ha passerat för ett tag sedan. Men sen i sommras var hon inne i bland och trivdes jätte bra!
Sen en av mina hanar bodde inne under kastrering, trivdes inte och precise som du beskriver sökte liksom inte kontakt med mig. Han har nu bott hos mig i snart 2 år och han - som var den lite mer kaninen i bakrunde, är nu tuff, kommer aktie fram och slickar på fingrarna! Jag kan tyvärr inte ha mina kaniner inne, därför måste hon bo ute. Men om du har möjlighet att ha honom ute ( nu är det ju för kallt) så tycker jag du ska testa!:)
#20 Precis som min Flizan! Hon föddes inne, var utekanin över sommaren men var jättesur, tog in henne och då blev hon en helt annan kanin :D
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
#20 Mina kaniner är ju kullsyskon, så det lär nog bara sitta i personligheten för dom eftersom den ena trivs jättebra inne och den andra älskar att vara ute.
#22 jo det sitter säkert i personlegheterna! Men jag menar, nu vet ju inte jag om dom föddes ute eller inne, men tex om dom föddes ute, så har dom olika personligheter, den ena vill ha det som dom alltid haft det, den andra älskar förändringen:)
Jag har bara haft kaniner ute året om, vilket helt beror på att jag och flera andra i min familj är pälsallergiker.
Helst hade jag velat ha kanin ute på sommaren och inne på vintern. Visst, de kaniner jag hart haft har verkat trivas super ute både sommar och vinter, men jag märker själv att jag inte alls har lika mycket tid till att aktivera min tuss på vinern. Det blir mörkt så himla fort, det är skitkallt och jag vill heller inte låta honom springa lös ute varje dag då det är ett väldigt jobb att få bort all snö ur pälsen efteråt (däremot får han skutta på vår bro i stort sett varje dag, men det uppskattar han inte lika mycket som gräsmattan). Inne hade jag kunnat ge honom mer aktivering och det tror jag att han hade gillat mer.
Mina kaniner har ju inte möjligheten att vara utekaniner tyvärr. Men jag tänkte inte så långt när jag skaffade dom att det kanske inte skulle passa just dom kaninerna att bara vara inne.
Speciellt en av mina kaniner skulle trivas bättre som utekanin. Han blir en helt annan kanin utomhus.
Så med kunskapen jag har idag skulle jag aldrig skaffa en innekanin om det inte finns möjligheten att ha den ute ifall det skulle passa bättre.
Men att ha innekaniner är ju oftast mest för oss människors skull. På vintern tror jag annars det lätt blir så att vissa kaniner får sitta i sin bur för mycket.
Men jag personligen tycker det är lättare att aktivera kaninerna utomhus. Och de trivs ju ofta bättre när det är lite kallare så vintern är ju inget problem för kaninerna, det är ju vi människor som kan tycka det är jobbigt.
Så just nu är det ju inte för kaninernas skull dom bor inne. Det finns helt enkelt ingen möjlighet att ha dom ute.
Men sen kan man heller inte ha kaniner ute vart som helst, för då riskerar man att utsätta dom för idioter som inte kan låta bli andras djur.
Jag har mina ute dels för att jag tycker det är bekvämt men även för att kaninerna trivs tusen gånger bättre ute.
Tog in min hona men hon vantrivdes något så fruktansvärt och blev tillslut riktigt odräglig. Hon började bli skygg, fast jag inte gjort henne något ont. Satte ut henne och hon blev en ängel igen och glad och pigg och trevlig! Så håller mina kaniner ute!
Mvh Linnea Johansson Kvick
Cherioshamstrar.weebly.com
Grundare av Hamsterbladet.webblogg.se
#26 Just det där att vissa kaniner blir skygga har jag tidigare bara upplevt med kaniner som bott ute.
Jag tycker att det är viktigt att man verkligen kollar vad kaninen trivs bäst med. Har märkt att det ofta är så att vissa personer säger att de aldrig någonsin skulle ha innekanin medans andra säger att de aldrig någonsin skulle vilja ha sin kanin ute.
Min Kiddo kommer trots allt få bo inne eftersom jag inte har något annat bra alternativ så som vi bor och som sagt så aktiverar jag honom extra mycket samt går ut med honom i sele även under vintern. Fast då blir det förstås bara kortare stunder och bara i mildväder eftersom han är innekanin utan vinterpäls.
Jag tycker fortfarande att det är mysigare med innekanin på vintern eftersom jag kan umgås med mina kaniner mer då, men precis som #25 säger så kan man ju inte veta i förväg vad kaninen trivs bäst med…
Schysst att alla håller god ton trots att just detta ämne brukar kunna spåra ur annars. 
Jag har mina ute pga allergi i familjen. De var ett stort krav från mina föräldrar när jag var yngre ock skaffa kanin, att det absolut inte fick vara inne.
De har väl dock smugglats in en och annan gång.
Den ena kaninen hatar vara inne, man märker direkt hur han vantrivs. Den ena bryr sig inte, hon tycker ute som inne kvittar. Sen är där två som känner sig bekvämare ute men jag tror de säkert skulle kunna vänja sig med att vara inne.
#2 Nej jag har bara haft honan inne då vi ville "tama upp" henne när hon var unge. En av mina hanar är det mest underbara kanin man kan tänka sig. Han är så otroligt kelig och vill ständigt ha kontakt med människor, så jag har tänkt lite på att ha han inne. Men som sagt har jag en förjävligt skrikig lilasyster som testar allas gränser, så jag vill helst inte plåga kaninerna med allt oväsen här hemma.
Hur kaninsäkrar ni hemmet, ni som har inne kanier? :)
Jag har 4 inne (mamma med 3barn) och 2st ute.
Kommer även att ha våran uppfödning inomhus.
Jag känner att jag inte vill missa värdefull tid med ungarna..rent egoistiskt ja vet :)
MVH John
____________________________________
Sajtvärd http://hermelinkanin.ifokus.se
Uppfödare av Lejonhuvad kanin Blå och Madagaskar