Kanin iFokus

Kanin

Etikett: allmänt
Läst 1433 ggr
Neaaa
0

Hur kan förståelse och intresse öka?

Hej på er!

Jag gör ett projektarbete om kaniner. Jag ställer en fråga till er här som jag hoppas ni har många bra svar på. (Jag vet att ni är grymma på att svara på frågor som handlar om kaniner för att jag gav ut en enkät här tidigare) Glad

Min fråga till er är:

Hur kan förståelse och intresse öka för kaninens behov?

Om ni är nyfikna på varför jag undrar detta så är det för att jag i mitt arbete vill motverka att kaninen sköts på fel sätt av ägare som saknar kunskap om skötsel osv. Jag tycker det är hemskt när någon blir försvånad när man förklarar att kaniner är ett roligt sällskapsdjur även för en 18-årig tjej. Allt för många vet inte om att kaniner kan bli tama och helt underbara. Jag tycker det också är hemskt när jag ser andra ägare som aldrig umgås med sin kanin eller ens bryr sig om att den har det bra. Därför vill jag bland annat ta upp denna fråga i mitt arbete och ni har säkert några bra tankar kring detta?

Mvh Linnea!

[PinguLikesMusic]
0
#1

JAg kan väl börja då ^^

JAg förstår inte riktigt varför kaniner har fått denna "töntstämpel" Ingen skulle ju reagera om jag sa att jag hade en hund eller katt. Men man kan ju lära kaniner massor de är smarta. Och när man märker det inser man att kaniner inte bara är ett barndjur. Tycker nästan att kaniner inte är ett så bra småbarnsdjur. Honor kan bli sura och revirvaktande de slutar ofta med att kaninen bara får sitta i sin bur… Och då blir det väl så, att den ända kaninen man träffat varit en sur otam kanin.

Visste folk mer skulle kaniner nog må mycket bättre. Dom är som små hundar^^

Chieko
0
#2

Tror mycket hänger på hur de ställs fram i djuraffärer, dvs ett keligt djur som man gosar med när man själv vill (har inte lika tydligt en egen vilja som t.ex katt). Allt man lätt kan lämna det hemma hela dagen (till skillnad från hund). Att den kan bo ute (föräldrar med renhetsmani slipper päls, spån och hö inne). Det är väl det djuraffärerna framställer som bra med kaninen.  Skulle man få dem att ge fler sidor av kaninen skulle den nog så småningom få bättre status. Till exempel tala om det exakta skötseln (städa buren varje dag, ju mer du är med kaninen destu mysigare blir den, ge rätt råd om mat osv osv!)

/Karin
Medarbetare på rexkanin.ifokus

Neaaa
0
#3

intressanta svar! Jag tror också precis som "pingu.." att det är först när man märker att kaninen kan lära sig mycket visar at den kan blii väldigt tillgiven som man förstår att kaninen är ett sådant underbart sällskapsdjur. Men för dom som inte lagt ner tid på sin kanin och får en skygg kanin hur ska man kunna bevisa detta? Hur ska man få bort töntstämplen?

Håller med dig chieko också om att djuraffärena borde ändra på sig också!

Vad säger ni andra?