Viltblå + zobel blå white = bra idé?
Hejsan!
Jag funderar på att skaffa en hermelinkorsningshona som är viltblå, och då para med min zobel blå white hermelinhane. (Dessa ungar skulle isåfall bli hoppning/sällskap)
Men är det en bra idé att korsa dom färgerna? Vad skulle det kunna bli för färger utav den kombinationen?
Tacksam för svar :D
Aut viam inveniam aut faciam
Eftersom det inte är till renrasig Avel gör det inget.
Annars kan man nämligen få viltzobel.
Viltblå + white zobel blå = blå otter, viltblå och blå.
Om jag inte tänker helt galet.
Okey, jag förstår!
Det låter som att det kan bli fina färger utav det. Blå otter är trots allt jättefint i mina ögon :)
Men om jag vill ha white zobel blå ungar, borde jag para med blå eller zobel blå då? Eller är jag ute och cyklar?
Tack för svar!
Aut viam inveniam aut faciam
#2: För att få white zobel blå ungar bör du para med en white blå / white zobel blå, blå chinchilla eller chinchilla med blåanlag.
Zobel blå funkar också bra.
En white zobel blå har antingen två chinchilla-anlag, eller ett chinchilla-anlag samt ett vikande (dvs zobel, ryss eller vit rö).
Parar du white zobel blå + blå blir det enbart blå otter, om inte den bär på zobel, ryss eller vit rö.
Ojoj, sådan vetenskap det är bakom kaninfärger! ;)
Men tack så mycket!
Aut viam inveniam aut faciam