Kanin iFokus

Kanin

Etikettmåste-skriva-av-mig
Läst 1116 ggr
lillaisa
0

Måste skriva av mig lite

Lämnade just av min älskling hos vet. för kastrering. Ska hämta honom vid tvåtiden så det kommer bli några nervösa timmar… Usch vad hemskt det känns just nu! Hoppas allt går bra, det måste gå bra.

Vill inte höra några skräckhistorier tack, är redan nervös så det räcker (a)

/Isa

lill-jarven
0
#1

Jag kastrerade min hankanin (Hubert) för snart 3år sen och det gick hur bra som helst. :)

Ska nog allt gå bra för din kille också. (:

Hos vilken vet. är det du har lämnat honom?

lillaisa
0
#2

#1 Okej vad bra, tack!:)

Björkstadens, jag valde mellan dem och de i Vännäs, vilka kastrerade din?

/Isa

Billikanin
0
#3

Hoppas att det går bra för din kanin! Men det gör det ju i de flesta fall, så det går säkert jättebra! :)

TheMe
0
#4

Lycka till!

Min Rocky är också hos veterinären idag och ska kastreras alldeles snart, så här är en till som sitter hemma och är nervös.

Rocky blir min 6:e kanin som kastreras och det har gått jättebra med alla de tidigare. Så det kommer säkert gå superbra för Rocky och din lilla kille idag också. Glad

"You can not change the world by adopting an animal,
but you can change the world for that animal"

Elina.
0
#5

Kastreringar brukar oftast gå jättebra, så ni behöver nog inte oroa er för mycket :-)

[BonnieL]
0
#6

Hoppas allt gått bra!

riiffen
0
#7

Det går säkert bra. :)

medarbetare på allergier.ifokus .

TheMe
0
#8

Nu är jag hemma igen med min nykastrerade Rocky som är lite trött, men mår bra och har börjat äta. Glad

Hur mår din kille?

"You can not change the world by adopting an animal,
but you can change the world for that animal"

lillaisa
0
#9

Tack alla!

#8: Min är också hemma och äter lite smått på höet, men han hade jättesvårt att hålla balansen när han kommit hem:P men nu klarar han av att skutta litegrann i alla fall:)

/Isa

lill-jarven
0
#10

Härligt att höra att det gick bra. :)

Jag kastrerade min uppe i Kiruna, hos distriktsveterinärerna. (Vikarierade som vet.assistent då)

Är lite nyfiken på vad dom tar för en hankaninskastration här i Umeå. Vad fick du betala hos Björkstadens?

lillaisa
0
#11

#10 Verkligen!

Okej, är de duktiga där? Ska ju köpa en hona snart och tänker nog kastrera henne men de på Björkstadens ville helst inte göra det, så jag letar just nu efter mer kaninspecialiserade veterinärer.

Fick betala 1040, ganska mycket alltså, men de var väldigt noga med allt så jag känner ändå att det var värt det:)

/Isa

lill-jarven
0
#12

#11 Sikta på distriktsveterinärerna i Vännäs. :) De har bra kaninvana, finns bla an kvinnlig vet som är jätteduktig. Dessutom är dom i regel bra mycket billigare än privata.

Tusen spänn.. det lät rätt våldsamt. Att kastrera en kaninhane är ju som att kastrera en katthane, borde ligga på kring 500-700kr. Men bra att du är nöjd iaf. :)

lillaisa
0
#13

#12 Okej, det låter super :) hur gammal kan man kastrera en hona som yngst? Hon kommer bo ute så det måste ju ske när det är nästan lika varmt ute som inne, så jag funderar på om jag hinner kastrera henne i början på hösten då hon är 4-5 månader eller om jag ska vänta till våren 2011?

Jo, det var svindyrt men jag är bara glad att han överlevde så då får det kosta vad det villFlört

/Isa

MajaL
0
#14

Ja det var skönt att det gått bra för era killar. =)

Min lilla Bamse ska kastreras fram åt sommaren också är tanken. Vill inte sälja honom och känner att han måste gå som "hona" om han ska stanna. =)

Har en Tjej här som är sälskapssjuk som bara den och jag är säker på att de två skulle älska att bo tillsammans. De har setts i burarna bredvid redan så de känner varandra väl. =)

Vad kostade det för era kastreringar?

Med vänliga hälsningar

Maja Cool

www.majalind.se

 

 

 

skitte
0
#15

Vad skönt att det gick bra för honom :)

På måndag ska min hane kastreras, nervöst. Men vad jag läst och hört så går det oftas väldigt bra!

//Ellen

lill-jarven
0
#16

#13 Har inte så bra koll på honkaninskastrering, men ring och hör med dom. :) Det är ju ett större ingrepp än på hanar, så det är säkert dyrare iaf.