
Hur tar du hand om all bajsig halm?
Hej! Jag undrar hur du hanterar "avfallet" som blir när man har kaniner. Personligen använder jag rätt så mycket halm till mina tre kaniner och byter toalåda varje dag. Med tiden har jag fått en riktigt rejäl gödselstack vid tomtkanten, alldeles för kompakt och fuktig för att elda upp. Håller på att klura över om jag ska låta det bli riktig kompost av det mesta och låta maskarna göra sitt eller köra till tippen.
Bor du i lägenhet förstår jag att det mesta går i soporna, men annars?
Hur gör du? Har du några finurliga tips??
Lotta
Något jag verkligen också skulle behöva veta.
Nu har vi bara 2 kaniner (snart 3) och slänger allt i soptunnan (restavfall), men den blir full på mindre än några veckor…"/
medarbetare på allergier.ifokus .
När vi städar slänger vi allt direkt i svarta sopsäckar och när det blir för många säckar på tomten kör vi iväg allt till tippen!
Mvh Linnea Johansson Kvick
Cherioshamstrar.weebly.com
Grundare av Hamsterbladet.webblogg.se
Tömmer också allting i stora svarta sopsäckar som vi sedan kör iväg till tippen.

JA, jag funderade också på att byta ställe mellan varven så att det får förmultna ordentligt ibland, men sopsäckslösningen är ju också bra.
Mer lösningar?
Lotta
har kompost:P
Mamma använder sen jorden för att plantera mm:)
Blir mycket kompost då jag har 6 kaniner och en hamster som gillar att miskbruka sågspån;)
// Hanna
www.pigelinas.weebly.com - uppfödning av lejonhuvade kaniner
Medarbetare på lejonkaniner.ifokus

Igår tog jag och gjorde en stor bädd av min gamla gödselstack i skogsbrynet. Sedan lade jag ett lager jord ovanpå och planterade alla mina jorgubbsplantor där som jag ändå behövde flytta. Vattnade och lade över fiberduk. Nu ska vi se hur det växer och frodas framöver.
Har börjat på en ny gödselstack på annan plats närmare trädgårdslandet. Hoppas att det kan bli en bra kompost av den.
Så gör jag nu …
Allt gott!/Lotta