Kanin iFokus

Kanin

Etikett: bur-och-aktivering
Läst 731 ggr
candycandye
0

Snabba svar om vattenflaska tack!

Hallo! Jag ska tillbringa en dryg vecka hos mina föräldrar och tänker ta med mig min kanin Mio. Resan dit tar 1h 20 min ung..bör han ha tillgång till vatten under tiden?

Något annat jag bör tänka på att ha med mig i transportburen?

Första gången jag tar med honom:)

Snabba svar uppskattas då vi snart ska iväg.

alwiz
0
#1

Ha lite hö i buren som han kanin knapra på. ;)

Vattenflaskor kan droppa när det rör sig (i alla fall vissa ;)) så jag brukar ha en vattenskål som man hänger fasst i gallret.
Dock så kan det nog skvätta lite vatten när bilen rör sig så jag vet faktiskt inte… ;) men någon annan kanske kan ge lite bättre råd ;P

[aammE]
0
#2

Jag brukar ge gurka istället. (:

alwiz
0
#3

#2 Smart! Det måste jag testa ;)<3

candycandye
0
#4

Tack till båda!Okej lite hö lägger jag in, hrm får nog köra på gurkan då:)!

Pehpsii
0
#5

Gurka/paprika är absolut smidigast + att det ger något att göra också.

www.freewebs.com/gypsymice/

http://pehpsii.blogspot.com/

Pehpsii
0
#6

Sallad funkar också. Grönsaker med hög vattenhalt

www.freewebs.com/gypsymice/

http://pehpsii.blogspot.com/

[aammE]
0
#7

#6 Man skall undvika att ge salladsblad till kaniner. Det kan göra att tarmen slutar fungera.

Pehpsii
0
#8

#7 isbergssallad och industriodlad sallad är dåligt, hemmaodlad eller ekologisk/obehandlad småbladig sallad som maché funkar att ge vid enstaka tillfällen, som t.ex vid transport. örutsatt, såklart, att det är en kanin med en bra kost som inte har magproblem sedan innan.

Gurka kan dock vara farligt om den är industriodlad, de flesta grönsaker kan vara det pg.a besprutning och mögelbekämpningsmedel osv. En vän förlorade sin kanin helt oförklarigt och bad om att få obduktion, då komm de fram till att hon hade fått i ig en dödlig dos av ett bekämpningsmedel, från en gurka )=

www.freewebs.com/gypsymice/

http://pehpsii.blogspot.com/

[aammE]
0
#9

#8 Usch då. Hade för mig att det var någonting speciellt med salladen i sig, men jag vet inte.

[ElisabethYL]
0
#10

Jag brukar stanna någon gång då och då (beroende på hur varmt det är i bilen) och ge vatten i flaska genom gallret när bilen står still. Har gjort så med mina djur i ett par år och det fungerar smidigt, så får man en liten paus själv samtidigt :)

minkaninester
0
#11

När jag tävlar, (kaninhoppning) är dem flesta resorna mellan 1 h och 30 min. Under den tiden brukar jag ha vatten flaska, men som sagt kan dem droppa när det rör sig.
Att pröva någon grönsak med mycket vatten i sig kan nog vara ett alternativ.

MVH.
Louise T
Medarbetare på Dvärgkaniner.ifokus.

" Everybody needs inspiration "

 

 

candycandye
0
#12

Tack så mkt för alla svar! Jag körde med gurka, lite hö och en äppelgren i transportburen:)