
Vaccination av kaninpest och gulsot
Hej!
Nu är det såhär att jag och min kusin bestämt oss för att vaccinera våra kaniner mot kaninpest och gulsot,förhoppningsvis hänger hugoochip också på :) Men vi vill helst ha någon mer som ska vaccinera sina kanin/er för att få ner kostnaden ytterliggare.
Så om du bor i Ängelholm eller i närheten och är intresserad av att vaccinera din kanin/er pma mig eller Haztparken.
Ju färre vi är desto billigare blir priset :)
Vet inte om ja la tråden rätt, Medarbetare får ändra i så fall.
Ju fler inte färre menar du la?;)
// Hanna
www.pigelinas.weebly.com - uppfödning av lejonhuvade kaniner
Medarbetare på lejonkaniner.ifokus

#1 Oj,haha aa det ska vara ju fler. :)

knuff ;D
Vet att Skånes kaninhoppare brukar ordna med sådana "gruppvaccinationer". Vet dock inte när nästa blir.
Men skulle höra mig förr lite med kaninhoppare i det området. De kan säkert vara intresserade.
//Sandra Magnusson, Kyrkeliden's Hoppkaniner
sajtvärd på kaninhoppning iFokus

#4 Aa okej :) Det är trevligt om det är i närheten av Ängelholm då vi funderar på att vaccinera här.
Lunds kaninhoppare brukar göra "massvaccineringar".
Puttar lite :)
Har hört om att kaninhopp klubbar gör sådana massvaccineringar men vet inte om skånes kaninhoppare gör det? Jag är medlem där sen några månader tillbaka så är ganska ny, men om ja kan vara med i "massvaccineringen" (om dom har sån) kan då min kusin också det? Ifall hon inte är medlem?
Iaf, vi letar fortfarande efter någon mer! :D

Ja,jag är ju inte medlem men vaccinerar dem var nionde månad?
Knuff :)
Jag ska vaccinera:D(med er)

#9 Ja haha :D det är bra!
Japp!
Asså, hur smittar dessa sjukdomer? så jag vet ifall jag borde vaccinera mera om dom är utsatt för någon risk ;)

#12 Jag är inte jätte kunnig av dessa sjukdomar men jag vet att det smittas genom gräs,andra kaniner osv. Om du är iväg på hopptävlingar,hoppträningar eller utställningar smittas det lätt. Speciellt i Skåne.
#13 tror det kan smittas genom att en människa klappat en kanin som har pest och sen klappar en annan innan man tvättat sej och bytt klädder. det är väldigt smittsamt
// Hanna
www.pigelinas.weebly.com - uppfödning av lejonhuvade kaniner
Medarbetare på lejonkaniner.ifokus

#14 Japp :/
#13 men jag har bara mina kanine hemma och på sommaren ute i en rasthage på baksidan på dan. Vi bor ganska centralt så det finns inte direkt några vilda kaniner här ;)
Jag tävlar dem inte i hoppning just nu iaf och håller inte på med utställning heller, så risken e nog ganska liten för oss då :D
#16 Myxomatos, kaninpest kan smitta genom blodsugande insekter som exempelvis mygg.
RVHD kan smitta via det mesta som är smittat, kläder, skor, avföring, redskap…man tror även att luftburen smitta förekommer.
//Sandra Magnusson, Kyrkeliden's Hoppkaniner
sajtvärd på kaninhoppning iFokus

#16 Jaa,man kan ju aldirg veta säkert men risken är ju större om man ofta är iväg på utställningar,hopptävlingar osv. Då rekommenderas vaccination då sjukdomarna är dödliga.
Vi ordnar vaccination i Februari varje år här hemma, veterinär kommer hit.. Priset är 100 kr/ kanin för båda sprutorna. Billigare är svårt att hitta!
Mvh. Nathalie Andersson
Silvergläntans kaniner reg. gårdsnamn sedan 2011nakaniner.weebly.com

#19 Var bor du? :)
19# Undrar samma sak?
#19 Låter grymt bra! :D Undrar samma, vart bor du? :P

puttar upp lite om det går bra ;)
Oj ursäkta sena svar, alla som undrar bor jag i södra/mellersta Skåne.
Mvh Nathalie Andersson
Mvh. Nathalie Andersson
Silvergläntans kaniner reg. gårdsnamn sedan 2011nakaniner.weebly.com
#24 Vilken stad? :)
Vilket datum?
#25, Utanför Sjöbo
I Februari någon gång :)
Jag gör en tråd angående detta snart
Mvh Nathalie
Mvh. Nathalie Andersson
Silvergläntans kaniner reg. gårdsnamn sedan 2011nakaniner.weebly.com

Nu är det satt att jag,Haztparken(Elin),hugoochip(Felizia) och två av hennes kompisar ska vaccinera ihop så vi blir prick tio kaniner. Nu behöver vi bara bestämma ett datum :)
Ja,så vi kan väll låsa denna tråden?

Japp det går bra om ingen har något att tillägga :P