Kanin iFokus

Kanin

Etikett: allmänt
Läst 436 ggr
kaningodiz
0

Är det nåt fel på henne?

Jag fick min lilla kaninhona på sommarlovet, alltså är det kanska så nytt för mig med kanin..
det har gått hur bra som helst tills nu, hon börjar bita på gallret i buren, hon vill inte bli buren, hon bara sitter inne i sitt hus dagen lång.

hon är en lejonhuvad hermelin och snart ett halv år nästan.
vet nån vad det kan bero på?
kan man kanske ändra på nåt av det?

[nataschaj]
0
#1

hon kasnke e brunstig??? då kan dem bli lite surare/grinigare av sig

kaningodiz
0
#2

brunstig?
:)

Zvintos
0
#3

#2: Brunstig innebär att hon känner sig redo för ungar.

Dock tror jag inte att det beror på det, då parningsperioden börjar lida mot sitt slut.
Utan det kan helt enkelt bero på att hon börjar bli könsmogen och inte vet hur hon ska hantera alla hormoner.

Eidesdotter
0
#4

Om man inte tänker avla på sin kanin kan man kastrera den. Många blir lugnare och trevligare då när de slipper dras med av hormonerna titt som tätt. Dessutom drabbas många kaninhonor av livmodersinflammation eller cancer i livmodern när de blir äldre, så en kastrering kan förlänga livet.

Det är en viss risk med att söva kaniner, men om man hittar en duktig veterinär som är medveten om hur man söver och efterbehandlar en kanin brukar det inte vara någon fara.

Det kan också vara så att hon är uttråkad. Hon kanske vill komma ut ur buren mer, vara i rasthage eller så. Hon kanske vill gå i koppel, hoppa? Det kan vara tråkigt att vara ensam kanin i en bur.

Hoppas det ordnar sig med henne.Glad

Lattjo
0
#5

Hon kanske är utrråkad om hon bara får sitta i bure?Min kaniner blir väldigt rastlösa och inte så glada om dem måste sitta inne en dag eller två. Det kanske är det ? :)

kaningodiz
0
#6

#3 jaha okej, tack! =)

#4 hm.. ja jag ska försöka ta ut henne mera och se om det kanske hjälper lite. tack!

#5 ja, jag ska kolla! tack (A)

[BonnieL]
0
#7

Precis som dom andra säger kan det vara för hon vill ut. En kanin som sitter i en bur hela dagarna blir uttråkad och det är inte heller snällt mot kaninen. =)