Tänk på hur ni skriver!
Just nu känns det som många skriver med stora bokstäver och massa utropstecken och frågetecken. Det är väldigt jobbigt att läsa.
Tex; VARFÖR DÅ!!!????? Varför då!!!!???? VARFÖR DÅ? MEN MAN KAN!!!! Men man kan!!!!!
Var det trevligt att läsa? Är det jobbigt för ögonen?
Men man kan skriva såhär; Varför då? Men man kan!
Det ser direkt trevligare ut (=
Tänk även på hur ni stavar och sådana saker. Läs gärna igenom innan ni skickar ett inlägg.
Tex; Jag hitarinte artiklar om skötel,kann ni inte länkaa?
Det är ansträngande att läsa ibland. Men denna text är ändå enkel att läsa rätt i hjärnan.Men man kan skriva såhär; Jag hittar inte artiklarna om skötsel, kan ni inte länka?Mycket lättare att läsa (=**
Bra Tarkan, skitbra. Den här tråden behövs verkligen!
Not your mom, not your milk.
Härligt jobbat Tarkan!
Är sällan här så kontakt finns på http://tussilagons.blogg.se/ :)
Hoppas någon Medarbetare nålar tråden!
Tack! :)

Håller med! Det uppfattas dessutom som väldigt otrevligt när man skriver med stora bokstäver, en massa utropstecken och frågetecken. Det finns liksom ingen anledning att skriva så, det förtydligar ju ingenting.

Jag håller med! Det är lite jobbigt att läsa vissa innlägg för att det blir t ex. kain eller ör.
Det blir även jobbigt för synskadade som har skärmläsare, "varför????" blir "varför FRÅGA FRÅGA FRÅGA FRÅGA" Vilket känns lite onödigt.
Något jag även upplevt är mycket "sms-språk" som förkortningar och att man ersätter är med e och och med o och det med d. Även det blir jobbigt för dom med skärmläsare, speciellt med förkortningar.
Sen om man skrivet längre texter är styckesindelning viktigt, för att dyslektiker ska ha lättare att läsa. Även jag som inte är dyslektiker alls har svårt att läsa en längre text utan någon som helst styckesindelning.
Värd på Choklad iFokus
Bra skrivigt!
Har man problem med stavningen eller gör en miss är det okej, det kan alla göra. Men vissa av dessa texter är bara ren lathet, och det är synd om inte alla som vill kan läsa dem.
Bra tråd! Håller med Ebba-A om att det bli jobbigt för dom som har skärmläsare.

Bra tråd =) Märker själv att jag kan ha lite för bråttom ibland, hihi. Något jag får börja tänka på! =)
Jättebra artikel!
// Mandana & Belgarna
www.Belgarna.blogg.se
Mycket bra tråd! Blir oerhört jobbigt när de använder versaler. Visst kan det vara ''jobbigt'' att skriva långa ord i sms så man förkortar de, men det är väligt jobbigt att läsa en mening och tänka vad de har skrivit.
Men förstår om man har dysleksi och inte kan stava vissa ord, då är det okej men inte för att man är lat och inte orkar ändra stavfelen.
Mvh Emma
Hjärtelyckans kaningård www.hjartelyckanskaningard.weebly.com
Sajtvärd för Jättekanin Ifokus och Harkaniner Ifokus
http://emmisen.myshowroom.se/
Bra tips?. Jag har säkert gjort "fel" nån gång också :P
Definitivt något värt att tänka på!


#14 haha det käns som om jag är en sån förkortings person jag med :$ xD
20 årig djurgalen moder*
Www.windsoropalm.weebly.com
Tummen upp Tarkan!
*nålad*
/Martina, sajtvärd på kanin.ifokus
Solbackens kaniner
Uppfödning av Holländsk kanin
Bra tråd! :)
// Emma :D
Superbra! =)
Tack alla :) Ebba-A; Tänkte på det också, men glömde tyvärr skriva det. Tack för att du skrev det ^^
Bra, jag störs av stavfel och många utropstecken/frågetecken, så väldigt bra att du skrev om det! :)
#21 Då måste man ha Google verktygsfält installerat :P
Värd på Choklad iFokus
#22: Jaha, trodde alla hade det :P
Jättebra! :)
Jättebra artikel!
En sak som kan vara bra att tänka på dock, är att det finns människor här som har dyslexi och inte kan stava och skriva korrekt. Så var inte så snabba att bli irriterade om ni märker att någon ofta stavar och skriver lite konstigt.
Jag tycker det är jätteviktigt att alla känner sig välkomna! Bara man stavar och skriver så bra man kan så kan vi ha överseende med ett och annat stavfel här och där.
#25
Visst finns det. Men jag tror inte dom skriver med stora bokstäver och hundra miljarder frågetecken och utropstecken har dyslexi. Så mot dom tycker faktiskt jag att man kan vara "snabb" att bli irriterad på dom.
Men vanliga stavfel och sådant håller jag verkligen med dig om. Det finns dom som har dyslexi och mot dom ska man såklart ha överseende mot.
Men på vissa texter ser man att det är av ren lathet.
#26 Absolut, kollar man så ser man skillnad på dyslexi och ren lathet. Men ville bara skriva några rader om det eftersom jag vet att vi har flera medlemmar här som har dyslexi och jag har också sett att folk har hackat på dem…
#27 Precis, har också sett det…

jättebra…
man får också tänka på hur man skriver rubriker ju.
Om man till exempel vill veta hur man ska göra med en skadad kanin skriver säkert många så här (jag vet ju inte säkert eftersom jag inte är inne så ofta här):
"AKUT! Skadad kanin!!!" eller "HJÄLP! Vad ska jag göra" istället för "Skadad kanin".
Jättebra, det är precis det jag kan störa mig väldigt mycket på och det som gör så att jag ibland inte vill läsa i tråden. Om alla försöker att anstränga sig och verkligen skriva så bra man kan så blir det mycket bättre, roligare att läsa och lättare att hjälpa dem som behöver hjälp. Det är inte så att man kan begära att alla ska vara perfekta och vara proffs på att stava, men alla kan göra sitt bästa;)
Jättebra skrivet:D
Gud ja, så himla jobbigt att läsa felstavade texter (inte typ om man kanske skriver e istället för ä, altså om man inte vet hur det ska stavas) men extremt felstavade meningar är jobbigt.
Och stora bokstäver, många utropstecken och allt det där, utan punkt och komma.
När jag råkar skriva fel, brukar jag gå in på "redigera inlägg" och ändra felet. oM jag upptäcker felstavelsen.
Jätte bra! *Tummen upp* (Y)
Härligt ! Behövdes ! :D

Ska man prata om att förenkla för männsikor som använde skärmläsare så bör man undvika smileys också. Jag tar några exempel från den här tråden.
(Y) Läses som Parantes Y Parantes.
:) Blir kolon parantes
och så vidare, troligtvis inte riktigt vad man menade. Däremot om man använder den riktiga
så läses den som "glad" eller något sånt.
Envishet och drömmar
#33 Jag försöker använda dom här
men ibland blir det så att jag använder :) men när jag använder (Y) *tummen upp* för det finns ju ingen sådan smileys.

Jättebra ska tänka på det!:)
Mvh Maia

Bra Tarkie, det är så himla jobbigt när folk bah: "MÅSTE HA HJÄLP NUU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!" -.-'
/Saralindh
Hyltegårdens kaniner, (hemsida m.m kommer)
Suck.

#36 håller med dej :P

#37: huh?
the vanity, it becomes insanity

Bra att du påpekar sådant! Håller med :) Tycker att folk kan försöka anstränga sig lite då de skriver.
#37 förklara?
Instämmer absålut i detta. Jättebra att du påpekar det! 
Bra tråd!
Förkortar själ väldigt mkt,men ska försöka bättra mej….Svårt ;P;P
Stå på dig,annars gör någon annan det
www.nouw.se/fuckingfuckface

Bra tråd!

håller med!
Jag håller med dig =)
ja det var jättebra! Men vissa kan ju ha svårt för stavning och det är ingenting man kan hjälpa. Men det är jobbigt att läsa texter med mycker ABC….,!!!!! OCH ????
*hejja tarkie*
MVH Martina - Sjömorenskaningård
www.sjomorenskaniner.se <3
Medarbetare på teddykaniner.ifokus.se
Håller helt med! Mycket bra sagt! :)
Men jag vill lyfta fram att det faktiskt i vissa trådar kan bli lite för hetska diskussioner. Tänk på vem som sitter på andra sidan skärmen, hur den ska uppfatta det. Man tar ofta väldigt illa upp om man får många ilskna kommentarer. Jag har sett inlägg här där personer till och med fått be om ursäkt eftråt.
Bra om man tänker på detta, för allas trevnad. :)
Håller helt med + alla konstiga förkortningar som åtmindstonde jag har jätte svårt att förstå ibland.
Tycker att man kan ta upp de här med att en del skriver med fet text nästan hela tiden.
Sånt tycker jag är störande.

#51: samma sak när folk skriver med kursiv eller understruken text hela tiden =)
the vanity, it becomes insanity

Jag håller med! det är så sjukt störande när folk skriver med stora bokstäver och massa utropstecken.

Det är också sjukt jobbigt med sånna som skriver: HJÄLP!!!!!DET ÄR AKUT!!!!!
Mvh Maia
Sen är tydliga rubriker A & O.
Det är många som skriver "HJÄLP! SKADAD? AKUT!" Istället för "Brutit benet?!".
Värd på Choklad iFokus
Bra artikel, ser direkt mycket trevligare ut om man skriver tex.
Tack! iställe för Tack!!!!! 
jättebra artikel! håller med om att det ser mycket trevligare ut :) hoppas det kan hjälpa medlemmarna så vi slipper massa stavfel och massa sånna här; !!!!!! 
Bra artikel ;D

Bra:) Det tycker jag också:)
synd att det fortfarande finns vissa som inte fattat :/

De kanske har dåligt minne. Skojjade bara:)
Jätte bra! Men dem som är lite mindre som inte kan stva så bra får man ju respektera, eller vad tycker ni andra? Alla vet ju att när dem var mindre kunde man inte stva så jätte bra
#64 Givetvis. :)
64 det finns äldre som inte heller kan stava

Håller verkligen med, man behöver ju inte stressa när man skriver. Om man måste det borde man kanske inte sätta sig vid datorn alls?
Och skriver man långt tycker jag förresten att man kan tänka på styckeindelning.
Jag blir i varje fall väldigt förvirrad annars.

#68: /Agree, jag orkar oftast inte läsa när folk har skrivit 20 meter (överdrift, ja) utan styckesindelning.
the vanity, it becomes insanity
69: Ja, precis. Man blir lite snurrig.
Superbra Tarkan! :D
*tummen upp* Håller värkligen med
!<3
Jätte bra tråd måste jag med säga. men ett minus. Man behöver inte ha dyselxi för att stava fel, jag är en sådan person oftast stavar fel och behöver tänka vad jag skriver. Inte ska det behöva vara prickfritt för att man ska vara välkommen här?
#73: Klart det inte behöver vara prickfritt.
Men det underlättar väldigt för ex synskadade personer med skärmläsare, om texten är så ren från stavfel odyl som det går.
Ja det förstår jag med. Men jag tycker man också ska ha lite mer tålamod med dom som stavar fel. lika dant som för de synskadade, man kan inte ro för det,
Håller med dig Tarkan

Precis! ;)

Bra att du skrev upp det där ;)
jag förstår dom som har skärmläsare att dom tkr det är jobbigt.
men annars för er som inte har det, fattar inte riktigt varför det är extra jobbigt om man skriver tex: vah??? istället för va? eller TACK!!! istället för tack!
och med förkortningar som är svåra att förstå… menar ni typ som mkt, o, lol, e, dt, ggr, tkr, nr, iaf, tom, iofs m.m
för det är ju inte direkt ansträngande förkortningar? XD
och det med stavfel… om man typ missar en bokstav eller trycker på fel tangent, så liksom i samanhanget av meningen fattar man ändå meningen?
Asså jag är inte mot artikeln, för tycker det är ganska bra att ni säger som ni tycker och så men ville bara säga min mening i det hela.
Jag är lixom sån som skriver många förkortningar nästan så ofta jag kan :P (men förskte låta bli nu i det här inlägget^^) och kan ibland överdriva med utropstecknen elr frågeteckna.
iallafall så vare ett bra inlägg :P och menade inget illa av det jag skrivit ifall nån tror det. Är bara vad jag tycker om det

Det känns jämt som om yngre skrivit med många utropstäcken och frågetecken, det känns som om en tioåring har skrivit det, så tänker alltid jag :P

utropstEcken*

Bra skrivet!
jag håller med, bra skrivigt!:)
jättebra:) nu kanske folk skärper sig lite;)
/Isa
Ska försöka sluta med det!