Kanin iFokus

Kanin

Etikett: måste-skriva-av-mig
Läst 922 ggr
[aammE]
0

Vad gör kaniner "töntigare" än t.ex en katt?

Om någon frågar om man har ett djur och så svarar man att man har en kanin, varför blir reaktionen ofast då "Hahaha, så tööntigt!".

Vad är det som gör en kanin "töntigare" än t.ex hund och katt? Jag förstår inte..

spiritedaway
0
#1

Vet inte. I min kompiskrets är det inte så i alla fall Glad

Men man har ju märkt att det finns vissa vuxna som tycker det är konstigt att man väljer just kanin. De verkar tycka att det bara är djur för barn. Men de flesta som sagt något negativt om just att jag har kaniner har även tyckt jag har varit helt dum i huvet som har betalat för mina katter eftersom man kan få en gratis. Alltså folk som inte bryr sig om djur i allmänhet.

[aammE]
0
#2

#1 Jag tycker också att det är mest vuxna, t.ex min pojkvän (han räknas som vuxen då han har fyllt 21 i år) han tyckte att jag var SKITKONSTIG som skaffade kanin, men sen när han träffade Algot för första gången så blev han lite småkär och påstår ibland att det är HANS kanin. :o

Medan min bästa kompis direkt sa att hon också ville ha en när jag sa att jag hade tingat Algot.

Hermelina
0
#3

Tror att det kan vara så att många inte upptäckt vilka underbara djur kaniner är, dom tror väll också att kaniner bara sitter helt tysta och trycker  i sig mat och gör inget annat.. :P

Sen kan man ju ha kanin på lite olika nivåer, precis som med alla djur. Dom flesta har ju bara kaniner till sällskap, mest blandisar då.Men sen finns ju dom som verkligen satsar och ställer ut osv..

spiritedaway
0
#4

#2 Jag har alltid tyckt om kaniner, och det håller i sig än och jag är 22 :P
Min sambo tyckte det var tråkiga djur innan jag skaffade den första, men nu kan även han sitta och mysa med dom. Speciellt när vi fick hem Gizmo så blev min sambo rätt kär även fast han inte alltid erkänner det ;P

#3 tror också att det är sådär att folk bara tror att kaniner sitter i sin bur och äter och skiter.

[aammE]
0
#5

#4 Precis! Min pojkvän vill inte heller erkänna det.

Tina-A
0
#6

Jag tror att kanin kommer bli mindre och mindre töntigt, i och med att det är mer uppmärksammat nu att man kan tävla och ställa ut och så vidare.. "Förr" var det väl bara så att man hade en kanin ute i en utebur och matade den och höll på lite med den ibland. Tror inte att tävling var lika vanligt och inte heller lika uppmärksammat. Det tror jag hänger kvar lite, och då framför allt bland vuxna som inte kommit in i kaninvärlden. Hehe, jag spekulerar bara nu men jag tror att dom därför ser kaniner mer som ett djur för småbarn och jämför kaniner med typ.. gosedjur? :P Nej men ni kanske förstår hur jag tänker..

.: Dance like there is no tomorrow :.

[Lyssna på någon av mina låtar -
”Jag är en liten bajskorv” på Spotify]

Sarla
0
#7

Jag tror att det beror på att det är mestadels barn som skaffar kaniner till husdjur.
Det är ganska enkelt att ta hand om sysslorna, och dom är rent ut sagt söta.
Förr i tiden tyckte säkert inte dom vuxna att kaniner var bra till något. (förrutom mat)
Hunden vaktade huset, katten åt mössen.
Så därav hade inte så många vuxna kaniner.
Nu har det ju förändrats en del i sammhället och fler vuxna skaffar kaniner x)
Detta är bara en teori :)

Animalfriend
0
#8

Säjer som #6. :)

Zvintos
0
#9

#6: Tror definitivt att det ligger något i det.
Ju mer kaninsporten (både hoppning och utställning) breder ut sig, desto mindre konstigt och "töntigt" kommer folk tycka att det är.

Toaden
0
#10

Har också fått det svaret¨från fjortisarna i klassen, "åååh vad töntigt med Kaninhoppning, det är ju typ samma sak som fisksimning" då jag brukar svara med "få en fisk att föja efter dig genom en bestämd bana så blir jag imponerad" för då brukar dom hålla tyst…

Sen brukar dom säga att kaninerna är dumma djur, vilket jag också svarar att kaniner är inte smartare än vad man gör dom. Sätt en hund i en bur hela sitt liv och se hur smart den blir.

Men om kaninsporten breder ut sig mer så tror jag töntighetsfaktorn kommer försvinna, håller med alla som skrivit i tråden :P

emms
0
#11

Hihi, min pappa på 40år tycker om muffin ;) Dom är ju kompisar ;D

Dem flesta i min närhet accepterar att jag har kaniner. Den som jag har fått mest negativa komentarer av är min plastmamma. Hon var jättenegativ om att jag skulle skaffa en till kanin och hon trodde att jag skulle tröttna -.- Bara för att hennes dotter tröttnade på sitt marsvin (hade bara ett, innan lagen kom).

Men jag tror att hon kommer ändra sig när jag flyttar hem till pappa och hon får en egen bild av dem. Det är nog det som är problemet, folk har inte fått en egen bild av kaniner. Dem litar på vad andra säger. Men i de flesta fall ändrar dem uppfattning när dem träffar en kanin. :)

Emma

catfoot
0
#12

Ja, inte är det töntigt i mina ögon..det är bara en massa fördommar..jag är skitglad över min hittekanin å jag är över 50 år gammal…Visserligen delar jag den med brorsbarn å barnbarn, men jag har huvudansvaret…

Gissa vad dom säger när jag berättar att jag har 5 katter?..Å att jag kämpar att hitta hem till hemlös dessutom..

Är du en sån där katt-tant!…Ja det är inget bättre att var katt-tokig heller å nu är jag bägge delarna..kanin å katt-tant

Ditt hem är där din katt är.Kyss

OT/Snyggt ....

Brownie
0
#13

#12 Haha :D

Ja håller med ovanstående,folk tror att kaniner är töntiga. Vissa i min klass tkr säkert så. Men t.ex min kanin är som en liten hund plus mkt billigare. Jag ska skaffa en hund sen för dem är ett stort intresse för mig men även små ninisar är det. ;)

Hoppas fler får upp ögonen för kaniner den håller nästan på att gå om hund och katt i "sveriges mest populäraste husdjur" ;D