Kanin iFokus

Kanin

Etikettmat-och-utfodring
Läst 750 ggr
Husberg
0

kanin godis.

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Tänkte att det kunde vara roligt om man skrev in recept som du kanske brukar ge/göra till din lilla pälsboll/pälsbollar^^

Här har du möjligheten! Du kan t.ex lägga in speciella kanintårtor, godis, kaka, sallad, foderblandning, kaninbet. :) Låter det inte roligt?

[Caifeen]
0
#1

Knäckebröd med havregrynsgröt + massa grönsaker, som tex. morot, gurka, sallad, palsternacka mm.

Husberg
0
#2

Här har jag ett recept på "kaninbollar" så här ska det se ut tillexempel.

Kaninbollar 

Behövs: skål (O.B.S!! Ej till för kaninens privata skål pga mycket kladd.

4 Msk havregryn.

3 Msk vanligt vatten.

Platt tallrik.

Matsked.

_______________________________________

Så här gör du:

Ställ upp alla ingredienser på ett bord. Häll 4 msk havregryn i en valfri skål förutom kaninens egen, när du hällt i havregrynet häller du 3 msk varmt vatten på havregrynet. Massera smeten med fingertopparna. Se till så att det blir mycket mycket kladdigt så det går att rulla dem till bollar.

Färdig med smeten?

Ta lite smet itaget och rulla det till bollar (så som du rullar när du bakar chocklad bollar. Gör bollarna ganska små så att inte kaninen sitter och äter för länge, och inte sätter i halsen.

När all smet är bollat är det dags att servera. Du kan även tillsätta något grönt.

Betyg: 5/5

Michiis
0
#3

man tar knäckebröd och lägger i kaninens matskål och häller på lite varmt vatten. Så kan man använda nått att mosa knäckebrödet så att det blir som en gröt, sen tar man nån frukt och skär i bitar och trycka i "gröten" och så kan man ta nått kaningodis eller sånn här kaninblandning som brukar finnas i affärer och strör ovanpå som "topping". Och sen trycker man i en liten morot högst upp ^^ Mina kaniner ÄLSKAR den här "grötröran" XD hehe.

// Michis

Husberg
0
#4

bra recept!!! gillade värkligen den här med toppningen:) XD