Kanin iFokus

Kanin

Etikett: kaninungar-och-avel
Läst 527 ggr
KaninEmma
0

Har bara en fråga angående kaninungar:P

Går kaninmamma+kaninunge bra ihop??

// Emma :D

gullenos
0
#1

Hur menar du? Ska de bo ihop sen eller ?

[Wera]
0
#2

Menar du att din hona får ungar och du behåller en unge från kullen som ska bo ihop med mamman?

Det går ofta bra att behålla en hona och de bor ihop, men då måste man nästan ha ganska stort utrymme så de kan komma ifrån varandra ibland, hade några honor ihop (mamma och 3 "barn") och de hade stort utrymme, för de jagade gärna varandra lite och red på varandra för att visa vem som bestämmer, tillslut blev mamman irriterad på dom (efter 2 år) så "barnen" såldes ;)

KaninEmma
0
#3

Ja,om det går.För hon är ensam just nu eftersom hennes kaninkompis gick bort i julas.:(

// Emma :D

KaninEmma
0
#4

2#Okej,men dem har en stor bur och dem kommer att få springa fritt hela dagen i ett stort rum.

// Emma :D

[Wera]
0
#5

#4 Jag tror det kommer gå bra ja, men annars kan man ju behålla en hane, och sära på dom sedan när hanen är tillräckligt gammal kan man låta han kastreras sen släppa ihop med mamman :) det brukar funka bäst.

gullenos
0
#6

Jag tycker att du ska göra som wera säger och spara en kille, det brukar funka bäst, honor kan ju bli lite "honiga" och bli tjuriga mot varandra, men glöm då inte att kastrera hanen så det blir inavlade ungar av misstag

KaninEmma
0
#7

5#6#okej.Tack för tipsen.Funderar faktiskt på att ändå behålla en hane och kastrera honom sedan.

// Emma :D

[Niike]
0
#8

Mamma + dotter kan funka bra tillsammans. Oftast funkar hona + kastrerad hane bäst men som med allt annat är det ingen garanti på att det funkar.

gullenos
0
#9

#8 okej ;)