Kanin iFokus

Kanin

Etikett: allmänt
Läst 773 ggr
[Stampelina]
0

När pensionerar Ni Era avelshonor?

Jag har en avelshona som fyller 5 år i sommar. Hon har gett ifrån sig riktigt fina ungar med en kull om året ungefär.

Men nu har jag funderat på om det är dags att låta henne gå i pension och bara strosa runt och äta maskrosblad och rå om sig själv.

Vid vilken ålder tar Ni ur Era honor ur Avel?

repekka94
0
#1

det går nog bra att ta en till kull om du vill men sen kan hon ju få gå i pension :)

[Stampelina]
0
#2

Jo jag vet att det säkert skulle gå bra, men jag ville veta vid vilken ålder andra människor tar ur sina honor ur sin Avel. Så man har lite att jämföra sig med.=)

repekka94
0
#3

skulle tagit ut vid 6 år beroende på hur bra kaninen håller sig

[Stampelina]
0
#4

putt

Emma-lundqv
0
#5

Beror lite på hur många kullar honan har fått, men 4år tycker jag är en rimlig ålder.


juliamaria
0
#6

Jag tycker att det beror helt på vilken kondition honan är i, om hon på senare år har blivit svårare att få dräktig kan det vara ett tecken på att hennes kropp börjar säga emot.

Henni-Chan
0
#7

Honans ålder har givetvis ett finger med i mina avelstankar, men det är inte det som är prio 1, när hon inte längre får många levande ungar eller om förlossningen går långsammare m.m då kanske inte den honan längre ska avlas på.. Det är mina tankar & åsikter ^^

Hendrike "Pinkku" Palm 

~ Miss Pinky's Hoppkaniner ~

Reg. gårdsnamn i SKHRF

[Stampelina]
0
#8

Ok, fler tankar eller ideer? Vill höra många svar!

Henni-Chan
0
#9

Ett annat skäl till att ta en hona ur Avel kan vara om hon får svår förlossning och många döda ungar i följd. Detta brukar inträffa på lite äldre honor men kan även synas på yngre.

Hendrike "Pinkku" Palm 

~ Miss Pinky's Hoppkaniner ~

Reg. gårdsnamn i SKHRF