Kanin iFokus

Kanin

Etikett: köpes-säljes-transport
Läst 597 ggr
AlexandraL
0

Världens finaste kanin, Till salu.

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Zig zag**
Färg:** Blå/vit Japanbrokad, Hona
Född: 21 Januari 2007 (fyller alltså två år i januari)
E: Zippen (renrasig) U: Grönängens Krumelur

Det är med sorg i hjärtat jag tyvärr måste sälja min älskade vän Zessan.. Det hela är en lång historia som jag helst vill slippa skriva ner här, men hon är iallafall extremt rädd för hundar sedan i Juli -08 då hon lyckades bli jagad av en hund. Zessan förknippar min hund med samma hund som jagade henne olyckligtvis, jag har nu väntat en lång tid nu och inte ens en förbättring har kommit. Sasha (min stora hund här hemma) är en del av mitt liv och där jag är - är även hon. Det är inget jag kan ändra på, jag vill samtidigt inte utsätta Zessan för en otrygg miljö då jag känner mig halvtaskig och väldigt EGO i sådana fall. :'(

Har efter en lång period av; om och men.. Beslutat mig för att sälja min finaste vän. Jag kommer att vara väldigt kräsen med vart hon hamnar men hemmet är viktigare än priset. Zessan och jag har Hopptävlat en hel del och det har väl gått uppochner, ser helst att hon kommer till ett lungt och tryggt hem och helst slutar med hopptävlandet. Då hon egentligen aldrig varit ett så stort fan av det - utan hoppar mest för att jag ber henne om det.

Zessan är min Nallebjörn hon skulle aldrig göra något ont, dock så får man akta fingrana när man ger henne mat, efetrsom hon är en stor matfantast! ;)

Krav på ev.hem 1 Ingen hund ska finnas i närheten, jag vill att Z ska känna sig trygg i sitt nya hem.
2 Som jag skrev där uppe vill jag helst att Z får lite av ett pensionärs liv, hoppning hemma ser jag dock bara som ett stort plus!
3 Zessan älskar barn! Så de är mer än välkommna in i hennes nya liv ;D
4 Zessan är van vid att få röra på sig ofta och på stora ytor, så som rasthagar. Detta är ett måste - Iallafall att hon får komma ut i sele lite varje dag. Då Zessan har väldigt lätt för att bli rastlös.

Mer information och bilder på Zessan finns på: www.grafiks.kaniner.se
Om ni har några frågor är ni välkommna att skriva här under.

Kram Alexandra Laibl