Kanin iFokus

Kanin

Etikett: beteende-hälsa-och-skötsel
Läst 2720 ggr
Emeliek
6

myggbett, hur göra bättre?

Leopold har länge haft problem med myggbett och har skavt sönder hela öronen upptill, han har stora sår och skorpor.

brukar ni ta på något för att hålla myggen borta eller göra så att kaninen inte har så ont av myggen?

vi har så sjukt med mygg i år så det inte är sant!

rosahumla
0
#1

Mina kaniner har inte problem med mygg.. :/ Jag vet faktist inte. Klia honom kanske?;)

Deco
0
#2

Är du säker på att det är myggbett som är "boven"?

lill-jarven
0
#3

Hubert hade också så förra sommaren

Jag smorde in öronen (och såren) med en hästsalva som innehåller tjära, det läkte jättefint :)

[Wera]
0
#4

ha myggnät på bur gallret kanske, stoppa myggmedel xP vet inte.. syrrans kanin Bambi har också sår, men det läker nu efter att vi satt vår "mygg mördar maskin" XD bredvid hans gård.

Emeliek
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#5

så här sönderskavt är hans öron pga myggbetten, tycker så synd om han men nu börjar det se bättre ut som tur är.

förut var det mycket värre.. knott och mygg till jäkelskap säger jag bara! en av hundarna såg ut som den hade rödahund förra året pga knotten eller villka äckliga blodtörstiga insekter det nu var..

var ute med ena hunden nyss och på varje kort fanns myggjäklarna med!

Noa-Nisse
0
#6

#5, ojsan då, det är nog bäst att du tar honom till en veterinär.

 Medarbetare på Hundar.ifokus

Emeliek
0
#7

det är ju myggbett som är problemet, så veterinär är rätt onödigt att åka till, det tar ju bara upp en massa tid för andra som kanske behöver komma in mer än vi. och om vi åkte dit skulle de bara säga åt mig att göra samma sak som jag gör nu, smörja.

det går ju över med tiden, men det är ju knappast mysigt för han att ha såren, myggen har börjat försvinna lite smått i alla fall så han är inte lika utsatt längre och såren har börjat läka som det syns på bilden.

det hela började när värmen kom och det fullkomligt exploderade med mygg.

hatar myggen här uppe, det är precis som de går på anabola.. hemska varelser *muttrar* det är bäst att det är lite snällare mygg neråt landet nu när vi flyttar!

aliciia
0
#8

#5?  det ser ut att bahövas Antibiotika til dt där : o det ser itne alls bra iallafall.

ssandraa
0
#9

men om du inte orkar fara o allt sånt me pengar kan du ju alltid ringa in och höra om dom rekomderar nån smörja!

lill-jarven
0
#10

#8 Det är ju "bara" ytliga sår. Så länge det ser fint och torrt ut och inte är infekterat så behövs det inte antibiotika. Inte bra att medicinera i onödan.

Hubert sår läkte som sagt jättefint när jag smorde det och hans sår såg ut precis sådär. :)

Emeliek
1
#11

#8 det är ju precis som #10 skriver, ytliga sår och de ser faktiskt rätt fint ut nu jämfört med förut, det är torrt och täcks av skorpor, det är inga öppna sår längre utan det håller på att läka fint.

#9 jag vet ju redan vad jag ska använda så det är ingen fara alls, haft problem med mygg förut. hade jag inte haft "ork" "tid" eller "pengar" hade jag inte haft ett enda djur, kan ju säga att jag känner typ alla på djursjukhuset vid namn här och det är många som jobbar där.. så ofta har jag kontakt med dem.  ett tag pratade jag med dem minst en gång i veckan.. :s så allt sånt är ingen fara jag tycker bara det är onödigt att försöka få tag på dem när det är så många andra som kanske försöker, leopold har ju myggbett det är ju inte som att han är dödssjuk. (det är rätt svårt att få kontakt med vet här man kan få vänta i timmar innan man får ett samtal tillbaka)