Få henne att sluta göra sina behov
Vad ska jag göra åt en kanin som hela tiden kissar och bajsar utanför sin bur. När isa får komma ut från sin bur så skuttar hon ner och i datarummet så finns en matta som hon har en viss förmåga att göra sina behov på. Idag såg jag henne när hon kissade en STOR pöl dock inte på matten som tur var då hade hon åkt in i sin bur.
Men vad ska man göra för att hon ska sluta att göra sina behov utanför sin bur? Hon har en bur där nere för att hon ska kunna hoppa in där och sånt. SNÄLLA jag behöver HJÄLP!!!
Medarbetare för The sims ifokus
](http://thesims.ifokus.se/ "The sims ifokus")Personlig blogg Närketjejen
The sims blogg SimsBrooke
D e inte mycke du kan gör(tror ja)min kanin har råkat kissa i soffan o ja försökte ta bort d så gott d gick,men kaniner känner doften av kiss o kissar där igen så ja har vant mig o sätter handukar där,men du kan prova me att han e bajslåda ute där sätter nära bajsklumpar så att hon lär sej att d e hennes plats,hoppas du fixar d =)

Men är hon pottränad annars eller vad man kan säga?
Jag hade också en hona som gjorde sina behov så fort hon kom in i huset (fast mest så gick hon till ett hörn och pissa och så bajsa hon hela tiden över allt på golvet, ganska stora kulor XD)
Pottränad??
Medarbetare för The sims ifokus
](http://thesims.ifokus.se/ "The sims ifokus")Personlig blogg Närketjejen
The sims blogg SimsBrooke
#4 Annat ord för rumsren ;) Lär din kanin att bli rumsren!
Har samma problem med Irma. >< Hon slutade plötsligt att gå på toa. Har försökt att få henne rumsren igen, men det verkar omöjligt. * suck *
Not your mom, not your milk.
#6 Tonåren?
#6 - Hehe, hon är 3 år. xD
Not your mom, not your milk.
#8 Tant! ;D
#9 - Noou, men allvarligt hon är skiitjobbig. >< Måste rengöra buren lite varje dag. o__o
Not your mom, not your milk.
Min var rumsren som liten, men sen efter tonåren så vägrar hon. Pissade överallt i buren och på govet och aldre hellst i den andra kanines bur. Jag köpte en större bajslåda för jag trodde hon kanske inte gillade sin låda, men hon bara gräver i den stora så det flyger spån och avförning över allt. Nu har hon en mindre låda i buren och den stora precis utanför buren. Och hon använder den i buren nu på nätterna när hon är inlåst. Den stora brukar hon använda när hon är ute i köket, även den lilla kaninen använder den lådan. När hon vägrade gå på låda så satte jag en låda i vardagrummet och en i köket och började om. Dvs. varje gång hon blev utsläppt så satte jag henne i lådan, och hon fick en belöning när hon satt där, sen hoppade hon dit själv och gjorde det hon skulle och fick en belöning. Nu får hon lite klappar och uppmärksamhet när jag ser att hon går på lådan och det funkar bra. Hoppas bara det fortsätter så, men vissa dagar är hon helt omöjlig.
Isa är 1 år och en månad. Hon fyllde 1 den 25 maj. I början då jag hade köpt henne så gjorde hon bara sina behov i ett hörn. men nu gör hon sina behov i hela buren och jag förstår inte varför
Hon vet att det finns en låda där nere, och hon går dit varje gång hon kommer ut och jag vet inte om hon gör något. Men sedan springer hon till datarummet och bajsar hur mkt som helst och även kissar på denna jävla matta.. Jag kanske ska ta bort den och tvätta den eller nått. För det är bara på denna matta hon gör sina behov på ..
Tror ni det skulle funka?
Medarbetare för The sims ifokus
](http://thesims.ifokus.se/ "The sims ifokus")Personlig blogg Närketjejen
The sims blogg SimsBrooke
#12 Tånåren ?
Min systers kanin var rumsren när han kom till oss.. och gick på toa låda, då var han 1 år. Men nu (2 år) så gör han sina behov lite här och var (mest i hela bo delen) i buren. Innomhus gör han dock aldrig sina behov när han springer lös.
Men om man lär dom göra sina behov i låda brukar dom heller inte göra sina behov på golvet.
Hoppas det löser sig iaf!