vem ska ha kull med chans för japan svart/vit?
ja som rubriken lyder, finns det någon som planerar kullar med chans för japan tecknat i svart & vitt? och Vilken ras? föder du upp?

Jag kommer att ta en kull teddy dvärgvädur där pappan är vit/svart japan och mamman är gul/svart så där finns chans. Kommer att para i slutet av månaden.
Men du var inte intresserad av långhåriga.. eller??

Ha ha, läste nu att du ville ha en korthårig kanin med uppåt öron. Då kan ju inte teddy dvärgvädur bli mer fel
Men jag hade ju färgen rätt iaf.

Jag har en kull på G där antaligen det kommer bli några små svart/vita japantecknade ungar. De kommer bli korthåriga och "uppåt"öron. Någon kommer antagligen få hänande öron också. Så tinga gärna en unge. mer info på nathalie.andersson@sjobo.nu
japp det borde jag ju skrivit, först och främst intresserad av korthår med öron upp & ett LUGNT temperament *s* och inte allt för liten..
men jag var ju lite allmänt nyfiken på vad det kommer för sorts kullar i den färgen :)
#3 det var ju bara en mail adress? trodde att du hade länkat till en hemsida först så att man kunde läsa lite om kullen & syftet med den :) ? nyfiken är jag iallafall..

Jag tror inte att dessa kaninungar kommer att bli alltför små. De kommer förhoppningsvis få ett lugnt temeprament men ändå gilla att hoppa om det är det man vill ha kaninen till.
Tyvärr har jag inehunnit uppdatera hemsida ännu eftersom allt blev spikat idag. Men jag skulle kunna försöka fixa det snart (elektriker på rummet så är på bärbar data, har bilder m.m på rummet)
#6 skriv gärna ett litet inlägg i denna tråden när du uppdaterat :) när skulle denna kullen vara leveransklar isåfall? jag har ingen brådska med att skaffa kanin nr 2 eftersom kanin nr 1 ska kastreras & vi ska hinna flytta&så med först :)
*putt*
*puttar igen*
http://www.nygardskaniner.com/
Råkade göra lite fel men den här funkar nog :)

har fått flera kullar med japantecknade löwenungar. blid finns på min sida. ska få en kull svart vita nu helt säkert med

såg att du ville ha en korthårig med öron uppåt. får 2 kullar i slutet av månaden. svart vita ungar med öron uppåt.kull 1 gotland/vädur
pappa gotland vit
mamma vädur vitgrå
ungarna får uppåtöron
kull 2
pappa gotland vit
mammalöwen svart
ungarna får uppåtörön

det blir stora ungar, skickargärna bilder maila bara
#11 hermelin är ju inte riktigt vad jag tänker på när jag tänker lugn & stabil kanin :) dessutom så är de nog för små för att gå ihop med min nuvarande kanin… är lite orolig att han ska skada en sån liten kanin..
#14 har mailat dig!

#7, jappp de ska jag göra. Ska faktiskt uppdatera nu :)