Kanin iFokus

Kanin

Etikett: bur-och-aktivering
Läst 378 ggr
Bejb__
0

När kan man ta ut dem ?

Har skrivit ganska många inlägg nu ja vet;)

Kan man ta ut kaninungarna nu på vintern, Alltså bara lite granan alltså typ låta dom vara ute och springa ca 3 minuter elr så?` Bara en fråga.? eller är det för riskabelt ? Isåfall när ?` Kan man ta ut dem vi 7elr8 veckors ålder ? elr måste man vänta till sommaren ? Jag tänkte på när jag går ut med dott så kanske man kunnde ta med kaninungarna en snabbis när dom blivit lite äldre. ?

Hehe.. Får förklara bättre om ni inte fattar, "flumm" xD

twinnie
0
#1

Nej, du kan inte ta ut dem om de bor inne. De är ju inte vana vid temperaturen utomhus och dessutom är dom unga och känsliga.

Tina-A
0
#2

Är det ute eller innekaniner?

.: Dance like there is no tomorrow :.

[Lyssna på någon av mina låtar -
”Jag är en liten bajskorv” på Spotify]

Bejb__
0
#3

#2 inne

#1 Okej, Ville bara veta. Så jag får vänta till sommaren ?=

twinnie
0
#4

#3 Japp, det är samma med vuxna kaniner. Bor de inne så kan temperatursskillnaden bli alldeles för stor.

Tejo
0
#5

Jag tur ut mina innekaniner i max 5-10 minuter i sele även på vintern, men bara dagar då det inte blåser, regnar och är kallt.