Grenar från kastanj och björk
Hej,
Jag har två dvärgvädurtjejer som flyttade in för 1,5 veckor sedan. Vi har gett dem grenar från äppelträd (köpta) och från vinbärsburskar (från min pappas lantställe). Jag vet att mina föräldrar även har tillgång till bl.a. kastanjeträd och björk, men har inte hittat något om ifall kaniner kan gnaga på grenar från dem eller inte. Någon som vet?
Björk går bra, kastanj är jag osäker. Björk ska man inte ge från första frosten pga ett ämne som bildas som inte är bra för dem och inte förrän första riktiga bladen kommer men nu går det utmärkt
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Kastanj skulle jag inte rekommendera. Jag är ganska säker på att det rör sig om hästkastanj, och sådana kastanjer är både giftiga och mycket illasmakande. Namnet är missvisande, för de är även giftiga för hästar. Jag är rädd att grenarna också är giftiga. Äkta kastanj (som är ätbar) växer inte vilt i Sverige och är sällsynt i odling hos oss.
Rådjursboken av Rådjurstoken: https://butik.naturcentrum.se/produkt/i-daphnes-marker/
Tack för svar! :)
Klipp egna äppelgrenar ist för att köpa
Bara onödiga pengar + att egna är lika bra
#4 Dock måste man ha tillstånd av de som äger träden innan man tar
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Tänkte om landstället hade äppelträd
Det är vanligt att äppelträd står kvar i gamla övergivna trädgårdar, även när det har gått så lång tid att man knappt ser att det har varit en trädgård någon gång. Känner du till något sådant ställe är det fritt fram, om du inte känner någon som har äppelträd i trädgården. Kanske kan du fråga folk som brukar röra sig ute i markerna, var det finns kvarstående äppelträd. Även vildäppelgrenar går säkert bra att använda. Jag utgår då från att det är småkvistar det handlar om, för stora grenar får man inte bryta eller såga ner hur som helst.
Rådjursboken av Rådjurstoken: https://butik.naturcentrum.se/produkt/i-daphnes-marker/
- Redigerat 2025-08-17 17:44 av Rådjurstoken