Kanin iFokus

Kanin

Läst 83 ggr
knet99
0

Kaninvakt, byggd bur och inredning

Hej!

Är väl egentligen min sambo som ska vara kaninvakt i runt 5 dagar, men då jag är den som jobbar hemifrån så blir det väl jag som får gulla med den och se till att den mår bra :)

Jag är inte en sådan som låter djur springa omkring och bita sönder inredningen eller låter dem göra sina behov på golvet, så jag har satt ihop en stor bur där den får vara mellan "mysstunderna". Gjorde av två kompostgaller, 180g/m2 presenning och lite vävtejp.

Kaninbur.jpg

Jag vet inte vad för sorts kanin det är, den är stor och väldigt sällskaplig av sig för att vara kanin. Lite som en katt, sitter gärna i knät en stund och kryper intill ibland och somnar.

Nåväl, min fråga är…. nu när satt ihop en stor bur, ska jag lägga tidningar som bottenlager så blir mjukt att trampa på? Jag hoppas jag inte behöver väta papperet?

Och sedan? Kan jag bara strö över "Hö To Gode Naboer Timotej" från Granngården? Eller något annat förslag, vart jag köper, vilket märke och vad för sort?

Den ska ju som sagt bara vara här runt 5 dagar men jag vill den ska trivas. Tänkte kanske lägga in någon knotig gren eller liknande i buren, men jag har hört att vissa träslag inte är bra för kaniner. Något förslag på något från naturen eller inte alltför dyrt att köpa som jag kan lägga in för att göra det lite trivsammare?

Sedan har jag hört att de gillar att "gå in till sig" ibland. Räcker det med att jag gör ett litet krypin av en kartong?

Vi har en liten plastbalja för dess behov, men behövs en sådan i dena typ av bur? Eller väljer kaninen ut ett hörn dit den går?

Andra förslag välkomnas, men som sagt, bara runt 5 dagar så kanske inte något alltför ambitiöst :)

Ylva15
0
#1

#0: Halm är ett bra underlag, se till att ha riktligt med hö till kaninen då de ska ha fri tillgång. Det finns påsar med hö på det flesta djuraffärer, stora och små. Om kaninen är en gräsätare så kan du plocka det med, gärna lite grövre gräs. Någon/några leksaker om kaninen är van med större bur så den slipper bli så uttråkad. Min lilla älskar grenar från äppelträd, men skippa äpplena då man ska snåla med sådant. Håll den sällskap och mys lite, 5 dagar med lite annorlunda klarar den. Så länge den får det den behöver. Träpellets i toaletten använder vi här hemma, funkar utmärkt. Men om kaninen inte är rumsren så kan den välja ut ett hörn, se till att hålla underlaget rent ifall den kissar så den får det hemtrevligt😊

knet99
0
#2

#1: Tack, exakt den typ av svar jag eftersökte! :)

Behöver jag tidningar under halmen?

Ylva15
0
#3

#2: Ja tidning under halmen kan vara att rekommendera. Ifall att kaninen kissar utanför baljan så kommer tidningen kunna absorbera kisset vilket förhoppningsvis förebygger att det rinner runt på presseningen. Enklare att rengöra och sprider inte ut sig lika lätt :)

knet99
0
#4

Nu är väl ingen intresserad av min historia som kaninvakt, ni är ju riktiga kaninmänniskor, men skriver av mig lite :)

Jag är inte djurmänniska alls men den här kaninen är bra söt. Holländsk kanin och överviktig, så väldigt stor och mjuk.

Först trodde jag att den hatar min fina inhägnad innerligt, då den ägnar mesta tiden åt att försöka bita sig ut, biter i tejpen och gallret, försöker få bort presenningen, försöker lyfta gallret. Ställer sig på taket på transportburen som jag ställt in som koja och måttar "kan jag hoppa över om tar sats härifrån?".

Den gillar inte inredningen och maten heller. Den kanske inte får "riktig kaninmat" hemma då den ratar höet och pelletsen, äter bara lite lite av dem. Den är inte heller intresserad av att vistas på halm. Men den äter väl när hungrig tänker jag, så behöver inte försöka hitta annan mat.

Men nu tror inte längre den hatar inhägnaden, utan att den helt enkelt hatar att vara instängd. Om jag lämnar grinden på glänt så lägger sig och vilar under ett element en meter bort, kan gå in i inhägnaden igen lite, och så ut igen. Eller går ett varv och sniffar på saker i hela lägenheten, undersöker allt. Eller kommer fram och tigger "klappa mig, klappa mig" (vet den vill turas om göra rent pälsen, den gör matta försök återgälda).

När ute ur inhägnaden så har inte riktigt betett sig som när hos ägaren. Där har den bitit sönder hela lägenheten och allt löst eller fast och kissar i säng och soffa. Föst ned den några gånger när hoppat upp i soffan här, inbillning kanske men den verkar nästan förstå ett skarpt "nej" när den vill hoppa upp igen. Och förutom papper, papp och sladdar så verkar inte så bitig.

Så min initiala panik har utbytts mot att kanske kan detta funka ändå, med grinden öppen förutom på natten.

Också förvånad att den verkar betydligt mer intresserad av fysisk kontakt än av mat. I de flesta fall när vi människor tolkar djurs trånande blick så inbillar vi oss att är av tillgivenhet men de egentligen tänker "jag vill ha mat, jag vill ha mat" eller "jag vill komma ut i naturen, ska vi inte göra det nu nu nu?" ;)