Får innekanin gräva i snö ?
Hej hej idag har det snöat ganska mycket och jag tog in lite snö till min kanin och hon tyckte det var väldigt kul att gräva i det. Är det okej om jag fyller en låda med snö så att hon får gräva i det Max 10 min eller börjar hon frysa ? Tacksam för svar
Om hon kan ta sig därifrån själv är det okej.
//
Lucille
Okej tack för svaret
Det är lättare för kaniner att hantera kyla än värme. Dessutom får hon ju upp värmen när hon rör på sig. Så det går säkert bra :) Bara det finns möjlighet att gå därifrån också, som #1 skrev, så hon inte blir fast i kylan mot sin vilja.
#3 tack för svaret 😊
Min förra kanin (och även mina nuvarande kommer få göra samma sak) hade tillgång att gå ut som han ville året runt (när jag var hemma och kunde ha altandörren öppen) så länge vädret inte var superhemskt såklart (men då ville han ändå inte vara ute).
Nu gillade inte han snön men han gillade att gå ut och lägga sig och sova en stund på altanen eller äta hö även när det var riktigt kallt ute!
Så länge de själva kan välja att gå ifrån kylan så ser inte jag några problem med det (och det var aldrig några problem med min förra kanin vare sig han var nyklippt eller pälsad).
Och som sagts tidigare så ger ju rörelse värme så gräver hon kommer hon hålla sig varm!
Instagram: @theblindbunny
http://www.tizzys.n.nu
#5 tack för svaret ☺️ Har en liten fråga till jag ska snart åka till veterinären och kolla upp vilken sorts ohyra min kanin har och då undrar jag om om man får ut pengar från försäkringen om det är en mindre summa ?
#6: Vilken försäkring har du? Med Agria tror jag att självrisken är 700 kr och att 75% av resterande summa täcks.
//
Lucille
Kollade just upp det. Sveland har samma villkor som jag nämnt.
//
Lucille
Jaha okej 👍🏻