Kanin iFokus

Kanin

Etiketter: kanindvärgvädurkaninhanekaninskötselkaniner
Läst 394 ggr
Änglarnas
0

Min kanin vill inte bli klappad

Har fått hem en 3 månaders kastrerad hane. Hon jag köpte han av sa att han var lite skygg och inte gillade att bli buren men gillade att bli klappad. Hon sa även att hon inte haft tiden att räcka till han och har därför inte hanterat han alls i princip. Han har bekantat sig och trivs bra med buren och rummet han bor i. Han vågar sig även fram till mig ibland men han vill inte bli berörd. Tvingar mig inte på han utan låter han komma till mig.
Finns det någon som har några tips? på hur min lilla hane kan vilja bli berörd/klappad. Eller är det något som är svårt att förändra? Planen är nämligen att om någon vecka sätta ihop han med min några månader äldre hona men vill kunna hantera han innan jag sätter ihop dom. Har haft kaniner innan men aldrig haft någon som inte velat bli berörd innan, så om någon varit med om likande får ni gärna berätta hur ni gick tillväga. Tack på förhand!

Jojjo908822
0
#1

Det är mycket möjligt att det kommer med tiden, men det är inte säkert.

//
Lucille

sp0ngeb0b
1
#2

Min ena kanin är likadan. Jag har haft honom länge nu och det har inte blivit mycket bättre, men har förstått att det är olika för olika kaniner. Men jag arbetar fortfarande för att han ska känna sig trygg med beröring och kommer aldrig sluta oavsett om det har någon framgång eller inte. Jag brukar tänka att jag ska försöka få honom att associera beröring med något positivt. Det vill säga att jag aldrig ska ta på honom i negativa sammanhang om jag inte måste (ibland måste jag, typ när jag ska klippa klorna eller sådär). Det innebär att jag undviker att ta på honom i största möjliga mån. T.ex. när vi ska till veterinären lurar jag in honom i transportburen utan att ta på honom (man hittar sina knep…). När jag sitter ner och handmatar med pellets, vilket jag gör ibland för aktivering, blir han väldigt glad så då brukar jag försöka ta lite på honom. Ibland går det bra att klappa honom en kort stund på huvudet men det är högst oklart om han verkligen tycker om det eller inte. Men jag tänker att då kan man klappa, men visar han minsta tecken på att vilja sticka därifrån (han brukar t.ex. alltid höja huvudet först) då slutar jag direkt. Det var några exempel, du förstår säkert mitt tankesätt. Som sagt jag har haft väldigt liten framgång under de år jag haft honom men jag har hittills inte stött på någon bättre taktik (tror t.ex. inte alls på att tvinga sig på dem när de inte vill), så jag kommer att fortsätta såhär så får vi se om vi når någon framgång!

amandaa_mj
0
#3

#0: Har också en hane som jag haft i lite mindre än 1 år nu, och han tycker lite samma. Han är inte så förtjust i att bli klappad och ”duckar” när man försöker. Jag tror dock inte att det kommer bli så mycket bättre än vad det är. Men man kan väll försöka o kanske berömma kaninen med lite godis eller något annat gott för att visa att han har gjort bra ifrån sig🤷‍♀️

Lizziethebunny
0
#4

Många kaniner vill inte bli klappade för att de inte litar på dig. Ett knep jag har tyckt hjälpa är att lägga sig ner på rygg och bara vänta. Om kaninen kommer till dig ska du inte röra den och inte göra plötsliga rörelser. Det du är ute efter är att kaninen ska våga hoppa fram till dig och nosa eller till och med hoppa upp på dig. Jag har en kanin som fortfarande inte litar på mig helt och fullt men hon litar på mig betydligt mer nu efter att jag testat detta. Nu är hon inte alls rädd för mig längre och kan bara få för sig att hoppa upp på mig eller använda mig som trappa ner från sängen när jag ligger och håller på med min andra kanin.

Men att komma ner på hans nivå och låta honom göra allt i sin egen takt borde stärka ert band ganska snabbt och det borde leda till att han till slut låter dig röra honom lite. Ta det bara långsamt och ha tålamod så går det nog bra! :)