Kanin iFokus

Kanin

Etikett: beteende-hälsa-och-skötsel
Läst 672 ggr
Yvs
1

Kanin kissar på sitt hö

Min kanin, knappt 1 år, kissar på sitt hö. De första månaderna hade vi bara en toalett med höhäck ovanför, men hon rev alltid ut allt hö i sin toalett så blev det kiss på det och så fort jag fyllde på hö var det samma visa igen. Så vi bytte till en bur med toalett i och höhäcken var nu längre bort. Hon rev ner höet och kissade på det. Så tog vi bort häcken och har höet mitt i buren. Jag har bytt plats på toaletten efter var hon kissar men hon väljer hela tiden att kissa där höet ligger. Jag har provat med halm som underlag och det var en fråga om mysfaktor men det gjorde ingen skillnad. Är det någon som varit med om nåt liknande och vad gör man?

Sugar Mist
1
#1

Kaniner kissar oftast dör dom äter, så det är inget konstigt.

-

Yvs
1
#2

Jo jag vet att de vill ha tillgång till mat när de sitter på toaletten, men hon kissar ner sitt hö så vill hon inte äta upp det sen, förståerligt. Det går åt mängder med hö.

Carina84
2
#3

Du har inte möjlighet att ha en höhäck monterad på utsidan buren? Dvs så hon får dra höet genom burgallret/nätet. Kanske minskar svinnet något 🤔

Yvs
1
#4

#3 ja det är lurigt. Det hon gör när vi ger hö är att hon genast börjar krafsa ut allt hö. När vi lägger det i buren direkt så krafsar hon ut det jämnt i buren utom i toaletten som hon inte använder. Väldigt underligt beteende, har aldrig varit med om liknande. Och att jag bäddade med halm hjälpte ju inte heller.

Yvs
1
#5

#3 ja det är lurigt. Det hon gör när vi ger hö är att hon genast börjar krafsa ut allt hö. När vi lägger det i buren direkt så krafsar hon ut det jämnt i buren utom i toaletten som hon inte använder. Väldigt underligt beteende, har aldrig varit med om liknande. Och att jag bäddade med halm hjälpte ju inte heller.

Arcade-Foodie
1
#6

Hade en kanin som gjorde samma sak, valde att låta henne göra som hon ville och köpte mycket hö från bönder, så hon kunde krafsa sitt hö och kissa på det 🤣 Åtminstone kämpade hon att tömma höhäcken varje gång, så all hö hamnade på golvet.

Yvs
1
#7

#6 Haha, ja hon får ju bra med Motion i alla fall 😂

woorp
1
#8

Jag har placerat höhäcken en liten bit ifrån toaletten. Han når fortfarande sitt hö när han är på toa, men mycket av det han drar ut, hamnar mellan höhäcken och lådan.