Kaningodis med mjölk
Köpte igår kaningodis på djuraffären och jag såg att det innehåller mjölk. Och kaniner är ju veganer, vet någon om detta är okej för dem att äta? Godiset är från trixie och heter mini drops
Har också sett de godiset o tänkt på de med mjölken…… Vet inte hur de är med mjölken, men överlag så brukar de vara bättre att ge typ maskrosor eller grönsaker än godis som man köper i affären.
Hade utitslut det helt och hållet. Inget som är bra för kaninerna. Om du vill ge något gott så gräs, maskros blad, grönsaker och med mera. Har slutat att köpa kanin godis från affärer. Bara onyttigt.
Det har varit mycket prat om att det är mjölk i drops, och det är dåligt (kaniner är laktosintoleranta har jag för mig) . Ge hellre lite grönsaker eller frukt som godis. :)
sociala medier jag använder mer eller mindre:
Wattpad: virrig ᔕ Instagram: lavendrclouds
Twitter: lavendrclouds ᔕ Tumblr: lavendrclouds
Kaniner är laktosintoleranta precis som #3 skriver. Och man bör undvika allt med mjölk i. Tyvärr inte många godissorter som är bra för kaninerna!
Vill man köpa något i djuraffär som är okej att ge hade jag rekommenderat ex Brit!
-' Malin Hultman
_' Snowflake's Kaniner, hoppkaniner i Eslöv, Skåne
Portfolio | Instagram-kanin | Instagram-katt