Kanin iFokus

Kanin

Etikett: beteende-hälsa-och-skötsel
Läst 731 ggr
Smultrondraken70
0

Vad kollar ni när ni köper kanin?

Vi har bokat en kanin (kastrerad hane drygt 1,5 år) som är jourhemplacerad av Djurens Chans. Vi ska besöka honom i jourhemmet på lördag, och det ska bli jättespännande! Av det jag hört hittills av jourhemsmatte så tror jag att han är den kaninpojke vi söker🙂

Min frågeställning till er kaninkunniga är följande: Vi vill såklart vara så säkra det nu går på att vi adopterar en frisk och sund kanin, så därför undrar jag nu om ni har några tips? till mig på vad vi kan kolla på/vara uppmärksamma över när vi träffar honom?

thea_thea
0
#1

Se till att han är veterinärbesiktad!

Frosstis
0
#2

fråga om han någonsin vart sjuk, och om de vet om hans släkt haft förstoppning eller sådär. önskar jag kollade det när jag köpte min Kanin, som nu precis haft sin tredje förstoppning på mindre än ett år.

Smultrondraken70
0
#3

#1 tack för tipset, men är främst ute efter vad jag kan kolla och vara uppmärksam på själv:) #2 magproblem är inte kul:/

Frosstis
0
#4

Nä, så jag hade frågat.. sen även kolla tänder och fråga om han äter som han ska

emms
1
#5

Kolla ögon, päls, kön, näsa, tänder, öron. För att se att allt står rätt till, pälsen kan ju se annorlunda ut vid fällning men annars ska den vara glansig och jämn. Klara ögon, jämna tänder och ren överlag. 

Kolla insidan av framtassarna, kaninern tvättar ju sig i ansiktet med dom och om den har snorat innan kan det finnas spår kvar på tassarna. De ska vara rena och fina 🙂

Kolla bajskulorna i buren så de ser ok ut, för mörka indikerar ju på lite hö så kan vara problem med baktänder (eller aptit, vissa är ju kräsna med 😉). Ska inte finnas någon lukt från djuret. 

Det är det jag hade kollat på om jag gjort en mer noggrann undersökning eller så. Se så att djuret är piggt och beter sig normalt och fråga ägaren om det du undrar. Jag brukar fråga om kloklippning, vad kaninen är van vid att äta och hur mycket den brukar äta. Hur den har blivit hanterad innan och vad den inte gillar och vad den gillar. 🙂

Emma

Smultrondraken70
0
#6

#5 tack för ett bra och utförligt svar:))