Promenader i skogen!
Hej pĂ„ er! đ
Jag har en liten fundering⊠TÀnkte höra med er om man kan ta ut sin kanin med sele i skogen? Mina förÀldrar bor pÄ landet och över sommaren ska jag hem till dem och ta med den ut i skogen, dÀr den ska fÄ skutta som den vill.
TÀnkte höra ocksÄ om hur ni gör med fÀstingar pÄ kaniner under sommaren?
Ăr kaninen seltrĂ€nad sĂ„ Ă€r det inga problem att ta ut den i selen :)
Har aldrig haft problem med fÀstingar, men jag har en fÀstingplockare. Undersök kaninen efter fÀstingar nÀr du kommer hem bara :)
Ja absolut, det gör jag :) Men rekommenderar dig som bor i VÀxjö att vaccinera kaninen!
Mina kaniner fÄr nÀstan aldrig fÀstingar sÄ gör inget speciellt.
Finns inget direkt mot fÀstingar pÄ kanin heller.
Medarbetare: SĂ€llskapskaniner, Support.
#2: Ska inte vara ute i skogen hĂ€r i VĂ€xjö med kaninen. Ska vara lĂ„ngt ute i skogen dĂ€r knappast ingen bor förutom mina förĂ€ldrar. đ
#3 Jo fast kaninen kan bli smittad frÄn vildkaniner & harar.
Vissa omrÄden Àr mer drabbade Àn andra nÀmligen.
Medarbetare: SĂ€llskapskaniner, Support.
#4: Jaha okej đ
Jag har vart pÄvÀg ut till skogen (bor bredvid) med min kan in men han har vart rÀdd för alla ljud och fÄtt panik sÄ han knappt kunnat plocka upp hnm sÄ har inte kommit nÄn vart ^^men efter att han fick bo ute flera mÄnader tror jag han Àr van nu. sÄ ska prova igen i sommar :)