Kanin iFokus

Kanin

Etikett: kaninungar-och-avel
Läst 1294 ggr
Cléo
0

Min kanin är av misstag dräktig, vad ska jag göra?

Hej!

Jag har en dvärgsvädurhona- och en hane som är ca 3 månader. När vi köpte dom var dom ca 8 veckor och hanen var på honan direkt, vi frågade då uppfödaren och hon sa att det inte kunde hända nåt men att vi skulle kastrera så fort som möjligt. Men nu börjar honan boa i uteburen där dom kan vara både ute och inne.Hon har tagit loss päls från sig själv och lagt i huset och dricker även  mycket. Vi tog bort hanen från henne för nån vecka sen. Vad ska vi göra nu? Kan hon vara dräktig eller är hon för ung? Vi vet ingenting om kaninungar. Ska vi ta henne till buren inne fast hon har boat ute? Eller är uteburen ok? Tacksam för all hjälp som finns! 

PS, . Vill gärna ha svar snabbt, känns som det kan hända snart (om det nu är nåt)

Florrpan
0
#1

Hon kanske bara är skendräktig?? Dom borde inte vara könsmogna om dom bara är 3 månader, men det kan hända.

Cléo
0
#2

skönt om hon bara är skendräktig?. Finns det nåt tecken på att dom är dräktiga?

sara8282
0
#3

Jag skulle aldrig ha honor och hanar av dvärgras  tillsammans efter 10 veckors ålder, för säkerhets skull.

Har ofta haft skendräktiga honor, och de har då dragit av päls och boat, men jag tror inte de kan vara skendräktiga om de inte är könsmogna…

12 veckor är väldigt ungt för en hona att få ungar!   

Hur ser uteburen ut?  Finns det skydd mot vatten och vind?  I så fall så tycker jag inte du ska flytta henne.

Cléo
0
#4

Det är skydd mot vind och vatten och kan även stänga till utedelen. Ge gärna tips? på hur vi kan hjälpa honan innan och efter eventuell födsel.

Ravynsfair
2
#5

När skedde parningen tror ni? 
Hur känns hon i kroppen?

Vänliga hälsningar Sanna. 
Medarbetare på Blandrashundar, HBT & Socialt stöd.ifokus Sol

Cléo
0
#6

Det vet vi inte säkert, men någon gång under den senaste månaden…. 

har inte känt på magen, men kan gå ut och göra det nu.

sara8282
0
#7

#4  Ge henne lite extra hö och halm att boa med, och lyft henne inte.  Ge henne lugn och ro.   

Inte säkert att hon verkligen är dräktig, men för säkerhets skull…

Cléo
0
#8

ok. Tack

Cléo
0
#9

ska jag stänga utedelen i buren?

Cléo
0
#10

Vi hade ingen skans att känna på henne för hon sprang bara och gömde sig.

Cléo
0
#11

vad ska vi göra om det blir kaninungar?

Ravynsfair
0
#12

Jag hade personligen avlivat ungarna.

Vänliga hälsningar Sanna. 
Medarbetare på Blandrashundar, HBT & Socialt stöd.ifokus Sol

[Nikita14]
0
#13

Ja, antingen så låter ni veterinär undersöka henne.  Ev går det att kastrera honan och i samband med det aborteras ungarna.  

Eller så låter ni naturen ha sin gång, låter henne få lugn och ro, men samtidigt ha koll på henne!   Skulle hon få ungar, så kolla till ungarna någon gång om dagen, så att alla lever och har runda magar.  Plocka bort ev döda ungar.  

Avråder bestämt att avliva ungar om man inte till hundra procent vet vad man gör!

#9   Nej, du behöver inte stänga den!

Ravynsfair
0
#14

#13 
Jag hade inte bett dem avliva dem själva?
Visst kan man tolka som man vill men jag hoppas att man tar dem till någon som kan utföra det korrekt. 

Men jag anser inte att en såpass ung hona ska ha ungar, därför jag föredrar avlivning. 
+ att varför ska man låta dem födas till en värd där de är oönskade? 
Det finns ju redan hur många hemlösa djur där ute i världen. 

Hade jag varit uppfödaren så hade jag rått dem till att separera dem från dag 1 i nya hemmet.

Vänliga hälsningar Sanna. 
Medarbetare på Blandrashundar, HBT & Socialt stöd.ifokus Sol

[Nikita14]
0
#15

#14   Nej, jag vet att du inte bett dem avliva ungarna själva!  Förstår att du menade att de skulle ta dem till veterinär eller annan som har kompetens. Ville bara förtydliga det olämpliga i att avliva ungarna på egen hand, då risken trots allt fanns att det kunde misstolkas, då du skrev "Jag hade personligen avlivat ungarna"

Bara så det inte blir något missförstånd, och någon fattade det som att de personligen skulle avliva ungarna. 

Hoppas du inte tog illa upp, håller för övrigt med dig i det du skriver!

Cléo
0
#16

ok, men om det blir ungar tar vi hand om dom som om dom hade varit önskade. 

Vi vill inte ta bort ungarna, känns hemskt. 

Vad ska man göra om dom inte har runda magar? Är det inte dumt att ta i dom? Har läst att honan kan putta bort dom om dom luktar människa.

smellcaramell
0
#17

#16 du ska röra ungarna så lite som möjligt i början men du måste ändå kolla så att de får mat (då har de runda magar) och lever. Har de inte ätit kan du stödmata med critical care som finns att köpa hos veterinären och på gnagarboden/teddytassen(minns inte vilken av dem) bland annat. Det är inte säkert att du kommer se när ungarna får mat då det inte sker ofta och länge men så länge ungarna har runda magar så får de mat! :)

Cléo
0
#18

ok, tack för råden! :)

[Sockertoppens_kaniner]
0
#19

#17 Menar du att ungarna ska stödmatas med Critical Care? Jag hade stödmatat med mjölkersättning.

smellcaramell
0
#20

#19 tänkte helt galet! menar självklart mjölkersättning!

Cléo
0
#21

ok! ;)

Vi har varit ute och kollat i uteburen nu. Inga ungar än i alla fall. Men hon är lite surare än vanligt, hon puttar bort ens hand om man försöker klappa.

Hoppkaninenexempel
0
#22

Man ska inte röra ungarna förs dom är minst 10 dagar

farvendal
2
#23

#22 Klart man kan göra det. Man måste ju kolla så dem lever, är friska och så att de är runda om magen. 

Men gulla med dem? Nä.

Medarbetare på

Kaninmagazinet.se

Cléo
0
#24

bra att veta! :)

Cléo
0
#25

Ge gärna fler tips? o råd! :)