Vill någon öppna sitt hem för Charlie?
Det är med sorg i hjärtat jag inser att det bästa för Charlie vore att få ett hem med mycket sällskap och kärlek.
Då jag nyligen fått barn och har två krävande hundar, samt råttuppfödning räcker tiden jag vill ge honom inte till.
Charlie är 4 år och jag hämtade honom i Landskrona för 3 år sedan där han skulle bli ormmat. Satt i en alldeles för liten bur utan något strö eller hö. Endast gnagarblandning. Klorna var så långa att han inte rörde sig i onödan. Han var livrädd den första tiden, men att han sedan skulle bli världens nallebjörn kunde jag inte ens föreställa mig.
Han fick från dag 1 gå lös i mitt kök, men den lilla buren som en toalett. Det tog några dagar innan han vågade sig ut. Men sen vann nyfikenheten och han fick tillit för mig. Några veckor senare var han en helt annan kanin, så full av glädje och livslusten var tillbaka. Det känns som att han förstår att jag räddade honom.
Nu vill jag se om någon där ute kan ge honom mer sällskap och tid och minst lika mycket kärlek som jag. Han är värd det bästa och jag kommer inte placera ut honom om det inte känns helt rätt.
Jag vill att han kommer till ett ställe där han får vara ute och springa och få mycket sällskap, vill inte att han ska bli en burkanin då han inte är van vid det. Det är väldigt få gånger jag stängt in honom i buren.
Vill ha fortsatt kontakt och uppdatering om honom.
Till honom medföljer en stor bur (Köpte en ny just till de tillfällen där jag var tvungen att stänga in honom), samt mat och tillbehör.
Han är som sagt ca 4 år och okastrerad.
Fråga gärna om ni undrar över något.
Glömde skriva att han finns i Lund i Skåne!
putt