Kanin iFokus

Kanin

Etikett: beteende-hälsa-och-skötsel
Läst 826 ggr
[Sommar98]
0

Flytta ihop kastrerad hane med hona

HejHej, jag har en teddydvärgvädurs hane på 1 år som bor ensam ute och jag och mamma funderar på att sätta ihop han med en hona men det jag undrar är om ålder på honan spelar roll med hur det skulle funka mellan kaninerna, våran hane är kastrerad sedan ett halv år tillbaks. Jag skulle även vilja höra era åsikter och erfarenheter kring detta :)

[Melbun]
0
#1

Samma ålder brukar funka bra. Kanske kan du testa att ta en omplacering på prov. Så ser du ifall de passar ihop :)

[Sommar98]
0
#2

Okej tack! Vad menas med omplacering? :)

[Melbun]
0
#3

Ja det finns folk som hjälper kaniner som behöver hem och hittar nya hem åt dem. Brukar finnas i alla temperament, raser, färger och åldrar. Annars kan du säkert vända dig till någon uppfödare i närheten. Eller kika runt på annonser och blocket :)

[Sommar98]
0
#4

Jaha du menar så, tack så mycket för hjälpen! :)

[Melbun]
0
#5

Så jag syftade mest på att det mesta brukar finnas där och att du eventuellt kan testa en i samma ålder å se ifall hon funkar ihop med din hane :) Roligt att han ska få en kompis!

[Sommar98]
0
#6

Brukar det funka med något äldre och yngre också? :)

[Melbun]
0
#7

Det beror mycket på individ också :) Åldern är inte så jättenoga men det brukar fungera bra med en i samma ålder. Klart man kan kika efter äldre och yngre. Största problemet skulle nog vara ifall det är en ung kanin som inte är könsmogen ännu då kan de börja bråka när den blir det. Men det vet man aldrig de är ju individer :)

Storip
0
#8

Hur långe har hanen varit kastrerad? 🙂 För han ar kan ju få ungar en viss tid även efter kastrering 🤔

Håller med #1, köp gärna en omplaceringskanin

https://sites.google.com/site/vargidetskaniner/home


crystalguurl
0
#9

#8 Står att han blev kastrerad ett halvår sen :)


Storip
0
#10

#9 oj, förlåt det missade jag

https://sites.google.com/site/vargidetskaniner/home