Kanin iFokus

Kanin

Etikett: allmänt
Läst 679 ggr
Tiger13
0

Hjälp med att ta in utekanin

Har märkt, speciellt nu under denna vinter att min ensamma hona som bor ute, skulle må så mycket bättre av att få komma in. Vi försöker gosa så ofta det går för det är absolut det bästa hon vet. All energi går åt det. Men under dessa tre år så har denna vintern varit den jobbigaste. Varje gång jag måste gå ifrån henne så bildas det en slags ångest inom mig för jag ser på henne att det är något som inte är som det ska. Hon har liksom förändrats.

Tror det bästa skulle vara, för oss båda, att hon kommer in. 

Så min fråga är, skulle det funka att ta in henne snart? 

Ni som har tagit in utekaniner, hur har ni gjort? :)

Fridaaaa
0
#1

Om du gör det succesivt går det bra.

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

Tiger13
0
#2

#1 Hur gör man så det blir så bra som möjligt då?

Fridaaaa
1
#3

#2 Ha kaninen i ett rum där man kan ha det så pass kallt att det inte skiljer så mycket från ute och sedan öka värmen succesivt under några dagar

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

Tiger13
0
#4

#3 Okej, då känns det säkrast att vänta ett tag..iallafall tills temperaturen har kommit upp till minst 10 grader kanske..

Fridaaaa
0
#5

#4 Ja kan det vänta hade jag gjort det 🙂

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

[krysopras]
0
#6

Det ska helst inte skilja mycket mer än 10 grader mellan ute och innetemp när man tar in eller sätter ut en kanin. De är känsliga för värme. Men som Frida säger kan man kanske ha kaninen i ett rum där det inte är så varmt och så vänja den gradvis. 

Jag förstår att du vill ta in henne, kaniner vill ju gärna ha sällskap. Hon blir säkert mycket lyckligare om hon får bo inne hos dig.

farvendal
1
#7

Kanske skulle hon må bra av en kaninkompis?

Medarbetare på

Kaninmagazinet.se

Tiger13
0
#8

#6 Oj, ja då får jag vänta ett tag om det inte ska skilja mer än 10 grader. Vi har ca 22 grader i huset.. Jag får kolla vad tempen är nere i källaren, för där är det betydligt kallare. 

Tror att vi båda skulle bli mycket lyckligare av att kunna umgås mera. Och när jag märker att det är det hon vill, så finns det inte så många andra sätt. Men vill ju självklart ta in henne så att det blir smärtfritt för henne.

Tack för svaret!

Tiger13
0
#9

#5 Jag får tålmodigt vänta haha :) 

#7 Hon har haft en burkompis men dom funkade inte riktigt ihop så tror på det sättet att hon mår bäst av att bo utan en burkompis.

Marsvinsmamman
0
#10

Häromvintern var jag tvungen att ta in en uteboende hona på grund av sjukdom. De första dagarna stängde jag av elementet i köket där hennes bur stod, och efter några dagar höjde jag upp till normaltemp. Vi hade inget val denna gång, och honan fick heller inga problem. Vi hade isklampar inne i buren den första tiden men hon ville aldrig vara nära dem.

Så ts, behöver du ta in kaninen nu så gör det, om du kan ordna lite svalare rum de första dagarna.

Saaara
1
#11

Alltså är ingen fara att ta in kaninen. Har hänt väldigt många gånger under vintertid att jag fått ta in kaniner och ingen har varken dött eller fått värmeslag. Men det är nog smart att försöka vädra mycket så det kommer in frisk och sval luft i början.

Det kan säkert vara individuellt också. Ligger kaninen utsträckt och flämtar i flera dagar så är det nog bättre att ta ut den igen. 

Detta är min personliga erfarenhet och haft kaniner hela livet .

Sara

Nattglimskaniner.webbnode.se