Obesläktat i hoppaveln - vilken ras?
Sitter här och funderar på vilka rasrena kaniner som skulle kunna gå att användas i hoppaveln för att få fram en bredare avelsbas. Inget arbete som jag tänker bedriva själv, men vill höra med er andra vilka raser ni rekommenderar till detta ändamål. Min egen erfarenhet säger mig att dvärgväduren och den lilla rexen är bra till detta, men vad säger ni andra? Holländare, sachsengold? Satin är en ras som jag funderar på, hurdana är de till sättet?
Tacksam för svar!
/Evelina, sajtvärd på löpning, medarbetare på inredning och kaninhoppning
Holländare skulle jag absolut kunna tänka mig.
Dvärghare ifall man är kaninvan.
Behandla andra såsom du själv vill bli behandlad
Mina kaninselar m.m. | Min blogg | Min uppfödning | Youtube
Jag hoppas själv med min ena dvärgvädur. Men av andra raser skulle jag kunna tänka mig holländare och även rex. Sett en hel del rex hoppa på våra tävlingar. :)
-' Malin Hultman
_' Snowflake's Kaniner, hoppkaniner i Eslöv, Skåne
Portfolio | Instagram-kanin | Instagram-katt
Har kört med rex, holländare, cashmere vädur och teddyvädur.
Alla raser är ju olika i kropp men även temperament, upplever holländare som lugnt sinnade, men kan vara duktiga att hoppa. Vanliga rexen upplever jag (om den blir riktigt stor) som lite väl klumpig, men det är helt olika beroende på kropp osv, de kan vara riktigt fina och snabba att hoppa med.
Cashmere vädur (fd dvv fuchs,) har väl vart en av mina favoriter då de har starka bakben för långa och höga hopp på korta distanser och stor vilja (om man tränar de ofta), precis som teddyväduren som oftast har samma egenskaper.
Hade jag startat ett avelsarbete hade det garanterat vart mellan en Cashmere vädur eller teddyvädur korsat med en högre kanin, men temperament och anatomi skulle ju också behöva kompenseras med varandra.
Belgisk hare? :)
//Hälsningar Kringlans Kaninuppfödning!
Hemsidan: www.Kringlanskaniner.weebly.com you know my name, not my story
Om man korsar typ dvv med belgisk hare kanske? För att få en lite mindre kropp som hänger med bra men samtidigt ett bra och jämt temperament, eller blir det helt fel?
/Sofia
"Remember don´t do drugs kids, get high on Life."
- Bradley Will Simpson
#5 Beror nog på vilken hare man väljer. Men harar i allmänhet är rätt envisa. Så skulle nog fungera bra med en annan högrest ras och dvv. :)
-' Malin Hultman
_' Snowflake's Kaniner, hoppkaniner i Eslöv, Skåne
Portfolio | Instagram-kanin | Instagram-katt
#6 Man får ju såklart välja att bara avla vidare på de kaniner som får någorlunda bra kropp och lagom temperament. :)
/Sofia
"Remember don´t do drugs kids, get high on Life."
- Bradley Will Simpson
#4 De flesta belgiska harar är rätt klumpiga(dådem är allmänt toklånga i kropparna. Sedan har jag av erfarenhet att dem är lite lagom envetna😉
Självklart finns det individer som kan hoppa bra & älskar det, men det är inte många.
Behandla andra såsom du själv vill bli behandlad
Mina kaninselar m.m. | Min blogg | Min uppfödning | Youtube
Grejen är att jag (OM jag skulle börja avla i större skala än bara min tilltänkta kull) inte gillar hängande öron på hoppkaniner. Så är främst intresserad av lämpliga kaninraser med uppåtöron som är bra i storlek, typ och vikt för hoppavel. Mentalitet skiljer ju som bekant mellan individer och det får man ju ta i beräkning också när man letar avelsdjur. Så låt säga att dvv och lilla tysk vädur går bort pga öronen.
Belgisk hare har jag erfarenhet av då jag ägt en själv och han hade varken rätt inställning eller typ för att kvalificera sig under titeln "bra hoppkanin". Både liten och standardrex har jag erfarenhet av, och rexen är ju i största (klumpigaste) laget, den lilla rexen är isåfall en bättre kandidat då åtminstone mitt exemplar både kunde och ville hoppa.
Hm… detta är ruggigt svårt, är glad över att diskussionen finns MEN att den inte är på blodigt allvar, utan man får bara fantisera lite :)
/Evelina, sajtvärd på löpning, medarbetare på inredning och kaninhoppning
Tan kan jag tänka mig faktiskt, dem är ju väldigt trevliga i allmänhet :)
Behandla andra såsom du själv vill bli behandlad
Mina kaninselar m.m. | Min blogg | Min uppfödning | Youtube
#10 Jamen precis. Sachsengold är jag intresserad av som ras, liksom deilenaar och/eller tan. Lilla havanna eller engelsk scheck likaså. Hm… jag som inte skulle pyssla med raskaniner mer. Måste erkänna att jag blir mer och mer sugen.
/Evelina, sajtvärd på löpning, medarbetare på inredning och kaninhoppning
Sen får man ju tänka på att utställningskaniner är ganska överviktiga för att inte vara kantiga, om man håller de flesta raser lite smalare och bygger muskler på dem så är de mer lämpade till hoppaveln. Tänker typ båda rexarna som brukar vara ganska knubbiga!
Elin Eliasson, Uppsala Läns Kaninhoppare
Medarbetare på Kaninhoppning ifokus
#13: Utställnings kaniner får inte vara överviktiga. Då de flesta har en vikt gräns där dem inte får väga under eller över. Sen ser man ganska tydligt om en kanin är överviktig eller inte. Då honor lätt får dubbelhaka. Har dem det på en utställning ska dem bli nollade. Så jag undrar var du fått informationen om att de skulle vara överviktiga ifrån? 🤔
-' Malin Hultman
_' Snowflake's Kaniner, hoppkaniner i Eslöv, Skåne
Portfolio | Instagram-kanin | Instagram-katt
#13 Jag undrar om du tänker på rexens kroppsform när du menar att de är knubbiga? De är lite bukiga och inte slanka i kroppen naturligt, skulle man kunna säga, men absolut inte överviktiga för det. Undar också var du har fått den informationen…
#13 En kanin föds kantig, den kommer vara lika kantig hur mycket du än göder den.
Inte överviktiga direkt. Men de ska ju inte ha muskelpaket som hoppare får.
Jag måste nog hålla med om #13 att utställningskaniner ofta är knubbiga. Se bara på hur mycket folk matar dem, 0,5dl rabbfor till en dvv är inte ovanligt och det är stillasittande burliv som gäller. Att honorna inte alltid får hakpåse kan bero på att de får ungar ganska tidigt och ofta i livet, hanar får så gott som aldrig hakpåse.
Oho för att satsa det sista på mirakel!
När jag läser sånt här så kan ju inte jag låta bli att vara svara. 🤪
Alltså va, jag undrar över var #13 och #17 har fått de här ifrån?
Överviktiga utställningskaniner är sin högsta grad orimligt, dels för att utställningskaniner har en viktskala som dem MÅSTE hålla sig inom för att få full pott på vikten, kaniner som överstiger viktskalan får poängavdrag.
Ideal utseende på en dvärgvädur är kompakt och rundhet, dem ska ha en låg ansatt kropp med en kort och rund rygg. Låren skall ligga tätt intill kroppen och vara kraftiga och muskulösa utan synliga ben. Detta kan säkert göra att en renrasig dvärgvädur ser "knubbig" ut jämfört med en icke renrasig mer slank dvärgvädur som är så långt ifrån rasstandraden man kan komma men så är inte fallet.
Dvärgvädurs uppfödare är extremt noga med att inte övergöda sina utställningsdjur eftersom att dvärgväduren är den ras som har lättast att få hakpåse och precis som Malin sa är hakpåse inte tillåtet i utställningsvärlden utan den medför en nollning vilket betyder att djuret inte får några poäng och därför inte kan stambokföras.
Sen har jag ingen aning om var #17 har fått höra att tidig kull inte ger hakpåse? Antingen får dom hakpåse eller så får dom inte det, vissa honor får det pga. foder uppgången när dem har kull (som oftast behövs för att honan ska orka med att livnära både ungar och sig själv) eller så får dem ingen haka för att dem helt enkelt inte har anlag för det. Tidiga kullar vet jag inte heller var du fått ifrån? Och att dom bara lever burliv är bara ren och skär fördom.
För att svara på #0 så finns det en del duktiga holländare som hoppar, skulle väl kunna tänka mig tan och liten rex också. Svårt att säga om inte helt omöjligt om Vilken ras? som passar bäst, det är så himla individknutet med hoppningen. Har sett angoror som hoppade med glädje och det är ju kanske inte den första rasen man förknippar med hoppningen ;)
Mvh. Ida Lundahl
www.idalundahl.com / www.ovarpskaniner.weebly.com
#18 Att det finns en idealvikt säger inget om att kaninerna inte blir tjocka, de kan ju mycket väl vara överviktiga även om de ligger inom viktgränsen. Fett väger mindre än muskler, en tjock kanin som sitter i bur hela dagarna behöver inte väga mer än en aktiv hoppare med välutvecklade muskler. Påtal om burliv så kan det väl tas för en fördom i vissa fall, men faktum är att det är min erfarenhet av framförallt större uppfödare att kaninerna hålls i små burar så gott som dygnet runt. Få, om några, motionerar i sele och även om en del släpper ut kaninerna i hagen några timmar i veckan så brukar inte hagarna vara särskilt stora och det är fortfarande bursittande 95% av den totala tiden om man räknar med hagvistelse 1h per dag. Att det dessutom är ovanligt med burar mycket större än minsta tillåtna mått gör ju inte saken bättre.
Mitt påstående om att honor inte utvecklar hakpåse lika lätt om de får kull tidigt grundar sig i att hakpåsens funktion är att bygga upp en energidepå som används när honan får ungar. Alltså, om honan får kull används denna energi upp och hakpåsen byggs inte på. Detta är dock bara en teori från min sida.
Att dvärgvädurens rasstandard idealiserar djur som ser knubbiga ut betyder bara att man ger bra poäng på och avlar vidare på djur som ser knubbiga ut oavsett om de faktiskt är överviktiga eller inte. Självklart finns det dem som är mer eller mindre runda i formen av naturen, men det betyder inte att det inte finns de som faktiskt är knubbiga och inte bara ser ut så. Man måste komma ihåg att rasstandarden inte är byggd på hälsosamma (eller ens realistiska) egenskaper hos kaniner utan enbart inriktar sig på utseende.
Fenomenet existerar också inom hästsporten och främst dressyrgrenen, hästarna hålls lite överviktiga för att de ska se rundare ut i formerna och ge ett maffigare intryck.
Jag säger inte att det är såhär bland alla utställningskaniner, alla utställare eller alla uppfödare, men min erfarenhet säger mig att utställningshull ofta är för mycket fett och för lite muskler.
Oho för att satsa det sista på mirakel!
#19: Det är stor skillnad på knubbig och rund. Om en kanin blivit knubbig på grund av fodret så kvarstår fortfarande problemet om att denne är kantig över korset. En kanin som är framavlad med mindre kantighet är rund. Jag känner riktigt stor skillnad på mina hoppare och dvärgvädurar i denna fråga. Och då får alla mina djur lika mycket mat och lika mycket Motion. Där mina hoppare är kantiga för att dem inte är avlade för att vara runda. Vilket dvärgvädurar är!
Är så svårt att jämföra olika raser(blandraser) egentligen då dem är avlade på olika sätt. Men en kanin är inte tjock bara för att den är renrasig, det tycker jag bara är ett otroligt konstigt påstående.
Jag hoppar med min ena dvärgvädur(de andra vill inte). Men det är inte därför han är rund. Utan det beror på att han är avlad för att vara det. Jag känner stor skillnad på mina dvärgvädurar när det gäller korset. Min SVCH hane är rund och där känner man fortfarande revben. Det vill säga, han är inte tjock. Medan en hona jag hade tidigare kände jag när hon började lägga på sig, vilket gav henne haka men hon var fortfarande lika kantig som tidigare. Foder ändrar inte kaninens rund/kantighet, Avel gör.
En dvärgvädur som är knubbig där man känner korset klart och tydligt får inte lika bra poäng som en som är avlad för att inte vara kantig. Spelar ingen roll hur tjock eller smal kaninen är. Det är kaninens kors på ryggen som har betydelse när kaninen ska få poäng på en utställning.
-' Malin Hultman
_' Snowflake's Kaniner, hoppkaniner i Eslöv, Skåne
Portfolio | Instagram-kanin | Instagram-katt
#19 Jag har väl aldrig sagt att de är knubbiga för att de är renrasiga? Däremot är de ofta knubbiga för att verka rundare på utställning, det är väldigt stor skillnad på de påståendena. Jag menar inte att kaniner inte kan vara olika runda av naturen, men jag menar absolut att utställningskaniner ofta är knubbigare än hoppare just för att de ska kännas rundare. Visst kan hullet påverka hur kantig en kanin är, det måste ju inte innebära att alla kaniner är likadana!
Oho för att satsa det sista på mirakel!
Belgisk hare