Kanin iFokus

Kanin

Etikettbeteende-hälsa-och-skötsel
Läst 741 ggr
ALEVIUSS
0

Hittade mask i ögat!

Min kanins ena ögats kanter är lite rött och svullet och ofta får jag pilla bort torkad gojs ni vet såna som vi människor ofta vaknar med på morgonen? grus?

idag pillade jag bort torkad gojs, det satt lite hårt så jag fick nypa tag i det, när jag hade gojset mellan fingrarna såg jag att det satt fast något vitt och långt på gojset, det ser misstänkt likt ut som en spolmask!  Min förra kanin fick ofta mask så jag vet hur det ser ut. Har läst att ögonparasiter är vanliga hos katt och kanin i länderutanför Europa. Men har aldri hört talas om något fall i Sverige.

Som sagt ser det ut som en spolmask. Men i kaninens avföring ser jag inga maskar alls. Han har faktiskt aldrig avmaskats i sitt vuxna liv, vetten avrådde att avmaska om jag inte såg mask i avföringen. Men nu vart jag ju orolig, tänk om han har mask som tränger ut från avanliga ställen, som ögat?

sfut
0
#1

Har du någon bild?

Det är svårt att ge bort vänlighet.
Den kommer hela tiden tillbaka till dig.

www.hoppfullt.blogg.se

tlover
0
#2

Jag skulle ringa vetten och fråga helt enkelt

l'm back