Uppfödare i Västra Götaland
Jag och mamma funderar på att til hösten köpa en ny liten kanin, då vår älskling precis har gått bort efter 5 underbara år tillsammans. Det var vår första kanin och okunniga som vi var köpte vi henne i en djuraffär. Men nu, med mer kunskap och erfarenhet vill vi köpa en ifrån en riktig uppfödare.
Vi känner inte till så många uppfödare, har försökt googla, men det var svårt att hitta några och framför allt veta vilka som är bra. Det vi söker är en lejonhuvad (löwen) alternativt en lejonhuvad dvärgvädur. Vi bor i Göteborg så det vore bra om uppfödningen fanns i närheten, alltså i Västra Götaland.
Vad tror ni, har ni några bra tips? på uppfödare som vi kan kolla på kaniner hos?
Isabel Runneberger
www.isabel.webb.se
www.denimiella.blogg.se
Jag finns i Kungsbacka =) Kolla min hemsida www.mandy.n.nu
Gilla min facebook sida för att se bilder vi lägger upp från våran uppfödning av:
Dvärgvädur, Magagaskar, mantelt & Vit blåögd.
Guldhamstrar i olika färger. Hemsidan: Makke & mandys superfina djur
Jag föder upp lejonhuvade kaniner, bor i rävlanda, 20 minuter utanför Göteborg. Jag har ungar nu som är leveransklara även planerat en kull som kommer vara leveransklara. Början på oktober. Min hemsideadress står i min signatur :)
// Hanna
www.pigelinas.weebly.com - uppfödning av lejonhuvade kaniner
Medarbetare på lejonkaniner.ifokus

Jag befinner mig i stråvalla och har flertalet kaniner tillsalu.
Mvh jennie, Uppfödning av Dvärgvädur i färgerna Havana, viltblå, vit blåögd och Bourgogne. Även omplacering i mindre skala. www.jenniebreen.dinstudio.se
Hej!
Jag säljer renrasiga lejonhuvade kaninungar. En liten privat drivande kaninuppfödning. Bor 15 min från skene. Vid intresse meddela mig via fb.

#4 2 år gammal tråd du grävt upp
You can't spell Bitchy without Itchy
#4 Puttat upp två gamla trådar nu…