Kanin iFokus

Kanin

Etikett: sjukdomar
Läst 5519 ggr
EvelinaS-L
0

Frågor ang. Stronghold (mot mjällkvalster)

Hejsan! 
Jag upptäckte igår att min kanin hade svarta prickar i pälsen. Han har på senaste tiden tappat päls på öronen och "tussar" på ryggen, samt att han hade mjäll. Jag tänkte genast att det kunde va mjällkvalster.
Ringde veterinären och var där idag. Veterinären kollade på kaninen och skrev sedan ut Stronghold till honom. I förpackningen är det 3 pipetter med 0.75ml i varje. Tanken är att jag ska behandla båda mina kaniner med detta (även om jag inte märkt några symptom på den andra) 3 gånger med 4 veckors intervall.
Anledningen till att jag skriver här är på grund av att jag googlade lite, och vissa säger att man ska behandla varannan vecka för bäst resultat och vissa varje vecka. Någon som har behandlat med Stronghold och vet vilket som funkar bäst? 
Känns ju tråkigt om jag gör som vet sa också hjälper det inte..

Frågade även om jag behövde sanera burarna och det va inte nödvändigt enligt honom. Vad säger ni om det?

_Kram Evelina
_

Mannez
0
#1

Jag behandlade med Stronghold när jag hade kvalster. Jag fick ordinerat att jag skulle behandla två gånger med två veckors mellanrum. Jag behövde inte heller sanera, bara städa ur burarna ordentligt och elda upp halmen vid behandling. Det hjälpte på allihop och var väldigt effektivt!

Hälsningar Amanda och kaninerna

EvelinaS-L
1
#2

#1: Okej, tack!

Gör nog så att jag behandlar varannan vecka istället för var 4de vecka. Känns bäst så! 🙂

_Kram Evelina
_

kaninhjärtat
1
#3

Hej! 🙂

Jag tycker du bör följa det råd du fått av din veterinär, då veterinären är den som undersökt kaninen och lagt upp behandlingsplanen. Hur en behandling läggs upp kan variera mellan olika individer, då olika individer kan vara olika hårt drabbade och ha olika vårdbehov osv. 

Tycker du inte att det känns bra med den behandlingsplan du fått, kan du alltid ringa upp din veterinär och fråga om det inte är bättre att du gör si eller så eller fråga en annan veterinär…

Peak303
0
#4

Min veterinär sa att jag skulle göra behandling på mina 1 gång i månaden, det fungerade på mina. Tycker du ska följa hur din veterinär har sagt.

-'  Malin Hultman
_' Snowflake's Kaniner, hoppkaniner i Eslöv, Skåne
Portfolio | Instagram-kanin | Instagram-katt 

jbson
1
#5

Har du fått medicin utskrivet är det veterinärens ordination du ska följa och inget man laborerar med själv.

EvelinaS-L
2
#6

#5: laborera och laborera.. Mena mest att veterinären verkade inte direkt så kunnig på smådjur (i detta fall kaniner) och var rätt vimsig. Har hört så olika från veterinär till veterinär så ville bara höra om folk här hade erfarenheter och vet vad som funkat bäst för dom.

_Kram Evelina
_

[Kaninerwe]
0
#7

Har behandlat mina 2 gånger med stronghold, även ungar. Min veterinär rekommenderade 2 doseringar med 3 veckors mellanrum (ungarna fick endast 1/2). Funkade finfint båda gångerna :)