Fel på ögonen, akut..
Åk till en veterinär som kan kaniner, det där gör utan tvekan väldigt ont!
Behandla andra såsom du själv vill bli behandlad
Mina kaninselar m.m. | Min blogg | Min uppfödning | Youtube
Usch! Stackarn! Säger som Rebecca, åk till en veterinär som är kunnig! Ser ut som en slags infektion/inflammation… Kanske gör kaninen blind?! Har den fått något i ögat tro? Har ni rengjort på något sätt?
Skynda in!
Vi åkte in på Vettris, och dem kan kaniner. Vi har gett han ögondroppar bara, men hon ringde till flera ställen tog kort och a ut men ingen visste. Det är även i båda ögonen…
Om en verkligt kunnig kaninveterinär inte vet vad det är och bara kunde skriva ut ögondroppar hade jag låtit kaninen få skutta på gröna ängar.. speciellt om båda ögonen ser ut sådär 😕
Alltså han är bara 11 veckor! :( Och hon skrev inte ut ögondroppar utan de köpte vi på ica för dem sa det när vi ringde och frågade, vi skulle skjölja med det ettag och se om det vart bra, annars skulle vi åka in, det vart inte bra så vi åkte ni, men fick inget svar..😭
#5, Då tar ni och testar en annan veterinär imorgon. Hur länge har han haft det såhär?
2 veckor.. :'(
#7, Ok.. Men testa en annan veterinär imorgon, kan de inte säga vad det är utan bara vill skicka hem er hade jag låtit kaninen få somna in, tyvärr. Och meddela uppfödaren så denne kan hålla lite utkik med tanke på att kaninen fått det nästan direkt efter flytt.
I första inlägger skrev du 1 vecka?
Jaja, spelar ingen roll. Stackars kanin! Hoppas det blir bättre!!
______________________________________________
Stressa inte...
MEN SKYNDA DIG DÅ!
Men shitt! Det ser ju ut som ögonen håller på att pluppa ut?! Alltså jag tror det bästa är att ta bort den faktiskt… Tyvärr.
Sara
Nattglimskaniner.webbnode.se
Köpte den på arken och vet inte vem som haft den innan. Dem sa att han inte hade ont
Lägg upp en bättre bild, den där var så liten.
Linnea Adler
Hemmansägarens smådjur - uppfödning av kaniner & marsvin i hemmiljö.
Västerbottens Län - Storuman
#10, det är inte riktigt så när man inte håller han under magen typ
#12 har ingen annan
Du har väl en vanlig mobilkamera? Ta med den o lägg upp?
Linnea Adler
Hemmansägarens smådjur - uppfödning av kaniner & marsvin i hemmiljö.
Västerbottens Län - Storuman
#15 det var ju det jag gjorde?
(OT) Tills nästa gång föreslår jag att du INTE köper på en djuraffär, man vet ju aldrig vart kaninerna kommer ifrån eller om den bär på defekter! Det bästa är att man söker upp en bra uppfödare.
Men lycka till med honom! Jag hoppas han blir bra! 😕
Aktiv på kanin.ifokus.se
#17, tack, ja det hoppas jag med :(
Nä men seriöst. Avliva den! Stackars kanin. Det där är inte normalt och nu har den gått så tillräckligt länge. Jag hade inte tvivlat om ögonen är helt uppsvällda å ser ut å ploppa ut, vilket dom kanske gör om du inte tar bort den snarast. Vill inte låta taskig mem tänk på kaninens bästa.. Du kan säkert hitta en ny trevlig kanin :-)
Sara
Nattglimskaniner.webbnode.se
Har veterinären röntgat för att se om det finns något som trycker på ögat inifrån? Det kan vara en böld eller tandrötter som pekar fel.
Har man mätt trycket i ögat?
Det behöver verkligen inte vara kört än men kaninen måste verkligen till en veterinär som kan kolla upp det ordentligt.
Det är svårt att ge bort vänlighet.
Den kommer hela tiden tillbaka till dig.
www.hoppfullt.blogg.se
Sen tycker jag att du bör kontakta djuraffären också och tala om vad som hänt…
Jag kan tro att det har med en tumör bakom ögonen att göra eller ett väldigt tryck. Avliva hade jag föreslått då jag inte tror det där går att åtgärda på något sätt.. :/
/ Medarbetare på Hermelinkanin iFokus och Lejonkaniner iFokus.
Sålde Arken Zoo kaninen med sådana ögon?? Alltså man blir ju mörkrädd med tanke på hur attityden är på vissa djuraffärer! Stackars lilla kanin! Avliva den stackars kaninen, det är ju något inre fel som gör att ögonen trycks utåt. Måste göra väldigt ont.. Ta tydliga bilder på kaninen innan och reklamera till Arken Zoo. Du ska få pengar tillbaka och ersättning för veterinärkostnader etc. Köp kanin hos uppfödare nästa gång.
Alltså ögonen är inte sådär förutom om man lyfter han bara under magen. Sedan så har vi ringt en veterinär idag, dem sa att det kunde vara fettinlagringar och att dem kunde ta hand om han så skulle vi få en ny kanin, dem sa att det inte gör ont, eftersom att han är som han ska förutom ögonen. Vi skulle avvakta till Måndag, och jag hoppas ju såklart att det kommer att bli bättre. Men chansen är liten.
Kan det vara något i den här stilen? : http://kaninmagazinet.se/2014/march/starr.html Lycka till med din kanin och hoppas den blir frisk! :)
Jag har också tänkt på att det förmodligen är starr.
Däremot tycker jag det är MYCKET märkligt att veterinärer inte ser detta, då det är otroligt lätt att se.
Får mig o fundera över ifall TS verkligen varit till någon veterinär, för alltså, kan inte tänka mig att det finns så okunniga dumma veterinärer där ute som inte kan se en så solklar sak.
🤔
Linnea Adler
Hemmansägarens smådjur - uppfödning av kaniner & marsvin i hemmiljö.
Västerbottens Län - Storuman
Men det ser inte ut som det gör på bilden i verkligheten, det är konstig vinkel också. Men man ser bara den vita fläcken.
Samma bild, fast större: http://sv.tinypic.com/view.php?pic=2dm8qbc&s=8#.U6K9TLGsejI
#26 TS hade varit hos Vetris, dem är typ veterinärernas svar på gnagarblandning. Kan inte ett smack ._.
Behandla andra såsom du själv vill bli behandlad
Mina kaninselar m.m. | Min blogg | Min uppfödning | Youtube
Dem sa att det inte var starr!! Och vi har vist varit hos veterinär!!
#29 har dem röntgat eller kollat trycket i ögat?
Behandla andra såsom du själv vill bli behandlad
Mina kaninselar m.m. | Min blogg | Min uppfödning | Youtube
#30, nej de har dem inte
#30 testa då en annan veterinär. Om jag av någon anledning tror att min veterinär är ute och cyklar, kollar jag upp med andra veterinärer(som jag vet är kaninkunniga). Åk till en annan veterinär och hör vad dem säger, be dem röntga & ta trycket(man ska ju inte behöva be om sånt, men gör det ifall den andra veterinären inte är säker). Vart bor du? Det är säkerligen någon här inne som kan rekommendera dig en bra kaninveterinär i ditt område :)
Behandla andra såsom du själv vill bli behandlad
Mina kaninselar m.m. | Min blogg | Min uppfödning | Youtube
Jag bor i Sundsvall..
Ring Ultuna och be dom titta på bilden. http://www.universitetsdjursjukhuset.se/smadjurskliniken/
Hur förberedd är du egentligen för krig, arbetslöshet, bränder eller sjukdom? Läs mer på Prepping iFokus
#27 men det är ändå inte normalt att ögonen står ut då man håller dom, jag har då aldrig varit med om det med nån av våra kaniner.
Så det är värt att ta upp med vet
l'm back
Man ska inte avliva ett djur i onödan! Finns det minsta hopp om att kaninen kan bli bättre är det väl självklart att låta den leva. Jag tycker att man avlivar sällskapsdjur alltför lättvindigt i det här landet. Inte minst kaniner…
#36 Hur är det i onödan när ett djur lider? Det är ju inte som att man kan resonera med dom om att det kommer bli bättre.
Hur förberedd är du egentligen för krig, arbetslöshet, bränder eller sjukdom? Läs mer på Prepping iFokus
# 36 Jag avlivar faktiskt hellre ett djur i onödan än utsätter det för svårt lidande i onödan.
#36
Nej där håller jag inte med dig. Ett djur ska inte behöva genomgå svåra & långa perioder i livet av mer eller mindre lidande bara för att den KAN bli frisk längre fram.
Man måste inse att djur är djur o lever pga att vi vill att de ska leva, man har ingen rätt att begära att ett djur ska sitta o må dåligt i veckor o äta mediciner o annat o plågas bara för att den sen kan bli frisk.
Det beror ju självklart på vad det gäller. Men att spara varje djur bara för att den kan bli frisk längre fram men tills dess ska det innebära lidande är INTE okej.
Djur som lider = avliva genast, eller ge omedelbar lindring. Går det inte att lindra omedelbart, då avlivar man.
Linnea Adler
Hemmansägarens smådjur - uppfödning av kaniner & marsvin i hemmiljö.
Västerbottens Län - Storuman
#36 Jag håller inte med, jag tycker att det tyvärr är många som håller djuret levande även fast det bästa för det vore att somna in.
l'm back
Det finns många bra veterinärmottagningar i Sundsvall:
http://vhsb.se/
http://www.djurkliniken.se/
http://www.sundsvallsvet.se/
http://berguvens.se/
Veterinärmottagningen i Bosvedjan tycker jag personligen är jättebra!
Men för sista gången så lider han inte, det sa dem sist.
#42, En veterinär som inte ens tog trycket eller röntgade(eller gjorde något alls egentligen) är ingen jag skulle lita på att den kan bedöma om kaninen lider eller inte. Ta kaninen till en annan veterinär eller få den avlivad för sådär kan den inte gå runt.
Men jag kanske inte har den bästa ekonomin heller. Och hon har ringt runt osv.
#44 har du inte nog bra ekonomi för att kolla upp om kaninen lider bör du nog avliva så att den inte lider bara för att du inte lagt undan nog med pengar för veterinär.
l'm back
Jag förstår din situation. Men man ska inte ha djur om man inte kan betala för veterinärkostnader. Jag förstår att det kan bli dyrt, men om du vill din kanins bästa (vilket jag vet du vill) måste du ta den til en annan veterinär. Jag hoppas verkligen att den klarar sig och jag tycker absolut att du borde låta en kunnig veterinär få en chans att undersöka kaninen innan du i så fall avlivar den. Lycka till! :)
usch vilken otur! Ha en kanin så kort tid och så blir den sjuk… 😭 Jag tror att en ögonspecialist kan lösa det, det kan ju vara så att det inte är något som är "typiskt för kanin".
De kan ju trots allt mest om ögon, som kanske inte många andra veterinärer kan. Be om en ögonspecialist. Och för all del låt inte kaninen ha ont! Lyckatill!
"Grönstarr/glaukom är tyvärr relativt vanligt hos kaniner. Det för att trycket i själva ögat ökat och ögat blir väldigt stort och utåtbuktande, det ser ut att tryckas ut. Ögat blir äeven grått. Detta är mycket allvarligt och man måste kontakta veterinär omedelbart. Ibland finns det ingenting att göra åt saken och man måste avliva då detta är mycket plågsamt, men man ska alltid låta en kaninkunnig veterinär undersöka kaninen först."
Från kaninmagazinet.se
Men alltså herregud GÅ TILL EN VETERINÄR. NU och inte på måndag, utan NU.
Ska kaninskrället få lida o ha ont pga att du är ogenomtänkt som ägare eftersom du 1) inte sparat ihop pengar till eventuella sjukdomar och 2) går till en veterinär som verkar helt värdelös o när vi andra påpekar det så envisas du med att inte uppsöka en vettig veterinär.
Kaninen har helt klart starr, det kan till o med vi lekmän se. Uppsök veterinär OMEDELBART. Allt annat är rent o skärt djurplågeri.
Att man ska behöva bli förbannad. 😡
Linnea Adler
Hemmansägarens smådjur - uppfödning av kaniner & marsvin i hemmiljö.
Västerbottens Län - Storuman
Finns det någon poäng med att skapa en tråd och fråga om råd ifall du inte vill ta åt dig? Veterinären du varit hos är okunnig, det kan alla här inne konstatera. Därför bör du uppsöka en veterinär som kan kaniner så att din kanin snarast får en diagnos så att den kan behandlas. Att ni fick rådet att köpa en billig ögonsalva på ica känns ju hur oseriöst som helst då det är superduper enkelt för veterinären att skriva ut en salva som faktiskt gör nytta. Min kanin har problem med sitt blinda öga ibland, provade först att köpa salva på apoteket men hjälte inget vidare, fick sedan utskrivit en annan salva med antibiotika i av veterinären. Ögat blev genast mycket bättre. Så besök en annan veterinär snarast möjligt. Och när det kommer till din ekonomi.. hur tänkte du när du köpte kaninen? Uppenbarligen hade kaninen redan problem med ögat då du köpte den då du skrev så här tidigare "Köpte den på arken och vet inte vem som haft den innan. Dem sa att han inte hade ont ". Då måste du vetat att den behövde besöka veterinär och ALLA vet att veterinärer kostar en väääldans massor pengar! Avliva kaninen eller låt någon annan seriös ta hand om den så att den får vård snart!! Inte hade väl du velat gå omkring med ett värkande öga i veckor? Tänk själv när du får en ögonfrans i ögat, hur ont gör inte det när den vägrar försvinna?!
//Pernilla
Http://pernillaoscarsson.weebly.com
Instagram: pernillaoscarsson
som många andra sagt så borde du åka till en annan veterinär, jag rekommenderar sundsvalls djurklinik som numera har blivit ett djursjukhus, där har de många speciallister så du bör kunna få svar på vad som är fel :)
angående djurkliniken som kallas "vettris" så har jag tyvärr bara uppfattat det som att det är en "förlängning" av arken zoo där de i princip hjälper till med kloklippning och kollar tänderna på hundar. De verkar inte så kunniga på det som är lite mer "avancerat" eller hur man ska uttrycka det så jag skulle kunna tänka mig att åka dit för kloklippning eller liknande men har mitt djur till exempel konstiga utslag eller liknande skulle jag välja en annan veterinär då vet är lite för "avancerat" för de på vettris, iallafall som jag uppfattat det :)
Läste tråden och stör mig som in i på detta med ekonomin…om man köper en kanin så tar man på sig ett ansvar. När min ena kanin förra året fick en skada på hornhinnan begärde jag röntgen osv. Betalade 5000kr nu ska vi inte prata summor. Men jag själv är 15 år, går i skolan, har inte ett jobb men jag fick ordna dom pengarna som jag inte hade. Fråga mina föräldrar och använda undanlagda pengar. Eftersom jag inte är myndig så var det en självklarhet att mina föräldrar hjälpte till att betala. Nu vet inte jag hur gammal du är men om du är under 18 så ska dina föräldrar betala för vet kostnaderna. Det är det man tar på sig när man köper ett djur, om det så är en kanin eller en häst.
Hoppas du lyssnar på vad alla andra sagt i tråden och tar kaninen till en kanin kunnig vetrinär. Och att du slutar lyssna på en djuraffär som klart och tydligt inte vet vad dom pratar om. Hur vet du att kaninen inte lider? Kaniner visar inte när dom lider eftersom att dom är bytesdjur. Hopas nu du gör det rätta för kaninen.
Bloggen 
MVH Cecilia & Kaninerna
Jag håller med om att du borde ta kaninen till veterinär snarast. Det skulle ha varit bra om du gjort det ikväll men annars borde du åka imorgon. Det finns akutmotagningar som tar emot djur alla dagar i veckan. Du och dina föräldrar har ansvaret för honom. Detta handlar inte om någonting annat än din kanin och hans välbefinnande.
Jag kan förstå om det känns som om alla "går på dig" men det handlar bara om att vi ser att din kanin behöver hjälp. Det ända vi kan göra är att försöka få dig att förstå hur seriös situationen är och det är frustrerande för oss att inte kunna göra mer.
Hoppas det går bra med honom! :)
Har man inte råd för veterinär så får man välja avlvining istället om man vill ha djur.
I det här fallet så hade jag avlivat kaninen oavsett.. Du kan inte ha kaninen kvar bara för din egna skull.
Sara
Nattglimskaniner.webbnode.se
Detta ser INTE normalt på något enda vis! Snabb hjälp eller tyvärr avlivning..så skulle jag göra. Hur *f* kan en veterinär veta att kaninen inte lider??
Djäknens Cornish Rex,German Rex och Turkisk Angora
Du, eller dina föräldrar bryter mot Djurskyddslagen om djuret inte får den vård den behöver, alternativt avlivas.
ISIS anhängare anser sig inte heller vara sektmedlemmar.
Värd på Amstaff, BARF , Beroenden samt Multikulturellt .
Medis på Border Collie samt Cancer, Choklad, Kennel o Psykologi.
#0 Tyvärr så ser det inte särskilt bra ut med ögonen. Tråkigt att veterinären tog det för lättvindigt, tyvärr händer sånt och djurägare ska ju kunna lita på veterinärer tycker man.
Hade jag varit du hade jag tagit djuret till en annan "kunnig" veterinär bett de undersöka din kanin för att sedan bett dem ringa kliniken du var till och skicka över undersöknings dokumentet till den "nya" veterinären.
Hoppas innerligt att kaninen får den vård den behöver eller avlivas. Man ser helt klart att den inte mår bra 😕
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Vi skulle försäkra den men vi hann inte för den vart sjuk så tidigt.
#59
Djurskyddslagen gäller ändå.
ISIS anhängare anser sig inte heller vara sektmedlemmar.
Värd på Amstaff, BARF , Beroenden samt Multikulturellt .
Medis på Border Collie samt Cancer, Choklad, Kennel o Psykologi.
#59 Spelar ingen roll, kaninen måste få veterinärvård ändå.
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Men vi har pratat med en veterinär och dem har konstaterat att han inte har ont. Dessutom har hon ringt runt/skickat bilder på hans öga. Och ingen har sagt att han har ont. Han beter sig fullt normalt. Dem sa att om vi vill kan vi lämna in han på Vettris så ska dem kolla vidare på honom, eftersom att dem tyckte att han var intressant. Sedan får vi ta en ny kanin gratis. Men dock är jag tveksam då jag inte vet om dem är samma kull eller nått om smittan går i släkten. Dem sa att det såg ut som fettinlagringar, och det gör inte ont. #60
#62 De kan inte säga om kaninen har ont eller ej bara genom bilder. Även personer som itne är utbildade veterinärer kan se att det är något som verkligen inte stämmer och jag tror personligen att kaninen inte mår bra det.
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
#62 Bortförklaringar!
ISIS anhängare anser sig inte heller vara sektmedlemmar.
Värd på Amstaff, BARF , Beroenden samt Multikulturellt .
Medis på Border Collie samt Cancer, Choklad, Kennel o Psykologi.
jag tycker att #36 delvis har rätt. man avlivar djur alltför lätt och utgår från det värsta för ofta. självklart tvärt om också, ibland tror man att det inte är någon fara när det i själva verket är det.
Men alltså, det är väl klart att man inte vill avliva en kanin som inte ens har fått leva sitt första år. självklart ska man ta bort den med en gång om den lider eller har ont av det och det inte går att gör något åt det. men om det är som ts säger att han inte lider av det, varför avliva?
min kanin var i slagsmål med en annan kanin för ett tag sen. hon var full med sår som vissa var något djupa. grejen var att det var lördag natt och ingen veterinär närheten, den närmsta och vi hade fått åka bil i 3 h. visade sig inte vara så farligt och såren läkte på några få dagar med rengöring hemifrån. min åsikt är: lider djuret och det inte finns möjlighet att hjälpa det, avliva pronto! om det inte lider, avvakta?
#65 Fast TS vet inte om kaninen lider eller ej, och en kanin som ser ut så kring ögonen kan knappast må bra
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
MEN HAN BETER SIG INTE KONSTIGT HELLER. NU VERKAR ALLA
HÄR TRO ATT DEM ÄR VETERINÄRER SOM KAN ALLT. USCH.
#67 Lugna ner dig tack. Behöver inte gapa.
En kanin försöker bete sig normalt in i det sista även fast de mår dåligt, pga att det är ett bytesdjur.
Veterinärer kan inte alltid allting, och genom bilder kan inte en veterinär bedöma sånt heller. Du borde åka till en kunnig veterinär.
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Ingen tror någonting men du lägger upp en bild där kaninen ser plågad ut. Vad förväntar du dig att vi ska säga? Att kaninen mår bra?! Du tar ju inte åt dig vad vi skriver till dig. Veterinären du varit hos är inte kunniga som några tidigare har skrivit. Hade de varit kunniga OCH seriösa, då hade DE skrivit ut en ögonsalva och INTE bett dig att gå och köpa en på ica?! Att de skickat bilden vidare till andra veterinärer övertygar inte någon om att kaninen mår bra. Man kan inte utgå från en bild och säga hur den mår. Vill du din kan det bästa så låt den undersökas hos en veterinär. Låt dem ge en bedömning och handla sedan efter det. Att du inte har råd att göra stora ingrepp gör dig inte till en sämre ägare, där emot blir du genast det ifall du inte söker upp veterinär på måndag!
//Pernilla
Http://pernillaoscarsson.weebly.com
Instagram: pernillaoscarsson
Men TS har du någon bild på kaninen när den inte blir lyft?
ts sålänge du VET att han inte lider så står jag på din sida om att avlivning är fel alternativ. hoppas det går bra iaf!
Ser ut som en spricka i ögat och att kaninen fått ett tryck i ögat hör jätte ont på dom! Kollade veterinären trycket i ögat och hur gjorde handet då? Har du en bättre bild på ögat!
Hemsida www.flaffys.se
Mail sixten-@hotmail.com
Ta kaninen till ett riktig veterinär eller låt stackaren somna in, sådär ska fan ingen kanin behöva lida.
Hahahahahahahahahaha- FUCK YOU
Skulle jag kunna få låna bilden, TS? :)
Be the best version of you.
- Zoella
Jag ger upp på den här tråden.
Personen som äger kaninen verkar inte bry sig om kaninens bästa, hen är bara intresserad av att göra oss andra irriterade.
Skulle tro att det här handlar om ett såkallat "internet-troll".
Kaninbilden är säkert hämtad någon annanstans ifrån, eftersom personen inte verkar kunna ta ett nytt kort o lägga ut (som ALLA idag kan göra med en vanlig mobilkamera, finns fanimej inte nån som fortfarande går runt o har en nokia 3210 längre) utan TS har bara lagt upp en dåligt tagen bild.
Därför tror inte jag detta är på riktigt o vi har alla fallit offer för en idiot som tycker det är kul att göra folk upprörda. Jag tycker vi bör gå vidare o lämna denna tråd.
*lämnar tråden*
Linnea Adler
Hemmansägarens smådjur - uppfödning av kaniner & marsvin i hemmiljö.
Västerbottens Län - Storuman
#75 "finns fanimej inte nån som fortfarande går runt o har en nokia 3210 längre"
Har inte just en sådan, men en mobil som varken kan ta eller ta emot bilder, kan heller inte surfa osv. Vi är faktiskt ganska många som inte går på vad producenterna påstår att vi behöver, utan skaffar enbart sådant som faktiskt behövs.
Hur förberedd är du egentligen för krig, arbetslöshet, bränder eller sjukdom? Läs mer på Prepping iFokus
Du skriver ju att de inte visste vad det var för ngt!!! Då går man till någon som kan! Att de inte mäter tryck, röntgar och HALLÅ skickar en till ICA är inte en kunnig vet?? Lämna stackarn till någon som har råd att ha djur och skaffa inte nya!
Är det bara jag som vet att Ica är apoteksombud?
Hur förberedd är du egentligen för krig, arbetslöshet, bränder eller sjukdom? Läs mer på Prepping iFokus
Ta det lugnt människor! Det är rätt att man ska ta en kanin som är sjuk eller behöver vård till veterinär, MEN, räcker det inte att en säger det? Om man blir så upprörd så kan man lämna tråden. Jag tror personligen inte att TS är ett troll, vem vet, det kanske ligger något bakom att hon inte kan ta nya bilder osv? Jag säger inte att hon gör rätt som inte tar sin kanin till en bra veterinär, men jag tycker att ni ska lugna ner er och inte dra slutsatser själva. Tack för mig!
Be the best version of you.
- Zoella
Jag har märkt att min kanins ögon kan se lite annorlunda ut i starkt ljus, är denna gråa fläcken kvar även i svagar ljus?
Pretty wise //
#80 man ser den som bäst när det är ljust, ja, annars ser man den knappt..
Okej, alla ni andra som säger att jag är en djurplågare, *redigerat utav moderator* när ni varken känner mig eller har sett MIN kanins öga i verkligheten. Och ni kan inte avgöra om han lider genom en bild, ni vet INTE hur han är och beteer sig i verkligheten. Han lider inte, det vet jag. Det har alla som kollat på han sagt. Mammas kompis kan med kaniner och har sagt att han inte lider. Veterinären vi var hos sa det. Ni kan inte komma och säga att ni kan avgöra om han lider eller ej när ni bara sett en bild på ögat. Anledningen till att jag inte kan ta nya bilder är att jag tappade mobilen så den gick sönder, sedan nu har jag en gammal och väntar på att min ska bli lagad. Men ni som inte har nått vettigt att komma med, och säger att detta är en trolltråd, jag blir så less på såna som er. Usch alltså. Så där har ni anledningen varför jag inte kan ta nya bilder. Sedan är det såhär att han hoppar och skuttar, bits inte, äter mycket, precis som han ska. Han dricker mycket, så han har inte ont. Han tar sats, springer, hoppar rakt upp i luften och sträcker ut sig så man ser på hela han att han mår prima. Jag frågade bara om någon hade en aning om vad det var, inte att ni ska komma och klaga.
Haha.. kul att du talar mot dig själv nu. Tydligen kunde ju veterinärerna säga att kaninen inte led genom att kolla på bilden? :S
Bra att kaninen inte lider, men vad var poängen med tråden? Lider den inte så finns det ju inget att oroa sig över, även om veterinärerna "konstigt nog" inte visste vad det var.
Jag hade fortfarande, om jag varit du, tagit reda på VAD det är och sedan efter det bestämt mig för om kaninen lider eller ej. Som många sagt, kaniner visar inte i första hand att de lider.
//Pernilla
Http://pernillaoscarsson.weebly.com
Instagram: pernillaoscarsson
#82 Eller så har du inte fullföljt tanken.
1. Hon har varit hos en veterinär
2. Den veterinären skickade bilder till andra.
1+2= veterinären tar TS mobil och tar bilder för att skicka till sina kollegor? Knappast troligt.
Hur förberedd är du egentligen för krig, arbetslöshet, bränder eller sjukdom? Läs mer på Prepping iFokus
#83, hon tog med sin egen mobil.
#82, ja, jag är orolig för att han ska bli blind
Nu ser ju inte ögat så uttryckt ut faktiskt. Ser normalt ut förutom "dimman", påminner om linsgrumling. De kan få det av bakterier, parasiter m.m
Hur gammal är kaninen? Är den äldre kan det vara annat.
#86, ja, jag har sagt hela tiden att det inte är så uttryckt, det var vinkeln, och han vart nog rädd när jag höll han som jag gjorde.. :/ Och alltså på senaste bilden, det är lite mer i verklgheten, bara det att allt inte kom med på bilden av någon andledning.
Men kan man göra något åt det?
Han är ca 3 månader. :(
#87 nog för även om det "bara sticker ut" då du håller upp kaninen är det fortfarande inte normalt.
l'm back
Nej, men det sticker inte ut så mycket, säger ju att det är vinkeln, och han är en bebis, och är fortfarande inte så superduper tam.
#85 Alltså, det kan vara vad som helst och ingen kan sätta en diagnos förutom en ögonspecialist.
En av alla tusen olika diagnoser är näthinneavlossning, så här kan det se ut på en människa: http://www.healthsachoice.com/wp-content/uploads/2012/04/retinal-detachment.jpg
Hur förberedd är du egentligen för krig, arbetslöshet, bränder eller sjukdom? Läs mer på Prepping iFokus
Ja, jag tycker nog att det ser ut att vara en början på gråstarr eller liknande. Inget man kan göra något åt vad jag har förstått det som och inget kaninen lider utav. Dock vet jag inte mycket om hur näthinneavlossning påverkar kaninen rent fysiskt.
Tycker alla har överreagerat lite i tråden faktiskt, att bli kallad troll när man frågar efter vad orsaken kan vara är inte kul och absolut inte okej. Som det ser ut på bilden ovan så ser det inte ut som att kaninen har något annat problem än just "skimmret" i ögat, är det så på båda sidorna?
Önskar all lycka med kaninen och hoppas ni får fram svaret på vad det kan vara och ev. en lösning på det! 🙂
#92, alltså det ser lika ut som på bilden på båda ögonen. :) Om det var det du menade? Haha.. :)
Och tack för att du inte hoppar på mig iaf.. <3
#88
En så pass ung kanin brukar det till stor del vara linsgrumling, ofta orsakat av bakterier, parasiter m.m. Så det KAN smitta, men inget som är säkert. Man vill gärna kunna diagnostisera tidigare då det kan orsaka problem framöver. Som sagt så är det svårt att behandla. Men vissa kaniner med linsgrumlingar får det av parasiten Encephalitozoon cuniculi som kan ge nervstörningar, huvudlutningar m.m om det går för långt :/
Har du fler kaniner eller brukar du ha med till kanin till något så var försiktig så den inte smittar den andre.
Okej, så det finns inget att göra? :/ Kan de blii värrwe?
#95 För att svara på den frågan måste man lysa ögonen och det går inte över nätet. Så spara ihop pengar nu så du kan boka en tid hos en veterinär som kan göra det. Har du ingen granne som vill ha gräsmattan klippt?🙂
Hur förberedd är du egentligen för krig, arbetslöshet, bränder eller sjukdom? Läs mer på Prepping iFokus
#95 Jo, du kan ju ta med kaninen till en annan veterinär? :) om det är notematos, om det är det #94 menar så går det kanske att bota, medicin får du ju säkert hos en kunnig veterinär.
Ja men sist hos veterinären var det ganska värdelöst att vi var tvingad att betala 700 kronor för något vi inte ens fick svar för.. :(
#98 Det är därför jag skrev att ni ska gå till en ögonspecialist. De vet allt om ögon. 🙂
Hur förberedd är du egentligen för krig, arbetslöshet, bränder eller sjukdom? Läs mer på Prepping iFokus
#99, finns det såna tex i sundsvall eller är det bara i stockholm
Hur förberedd är du egentligen för krig, arbetslöshet, bränder eller sjukdom? Läs mer på Prepping iFokus
700 kronor för en undersökning?
Jag fick min kanin opererad, med narkos o smärtstillande spruta efteråt för 1045:-.
Måste varit en riktigt svindlare du vart till med din kanin tyvärr..
Linnea Adler
Hemmansägarens smådjur - uppfödning av kaniner & marsvin i hemmiljö.
Västerbottens Län - Storuman
#97 Precis Nosematos är samma so Encephalitozoon cuniculi och det finns mediciner för det såvitt jag vet. :)
Testade en av mina kaniner för det med blodprov, fick svar efter ett par dagar, visade negativt , pjuh :D
#103 Beror helt på vilken veterinär man är till. Har betalat alltifrån 700 kr för operation till 1000 kr för blodprov .
Vissa kliniker kliniker kostar mer, andra inte. Alltifrån grundavgift, undersökning, material m.m
När jag skulle kolla min kanins mage, kostade det 460kr, sen fick jag en vaccin mot kaninpest och gulsot utan extra kostnad, sen när jag skulle betala sa hon 360kr, sen fick jag 15kr för mycket tillbaka, haaha :'D
Ni som hoppat på TS: alltså vad i… Ni sa att man inte kan se genom en bild, hur ser ni det då? Ni sa att man INTE kan se om kaninen lider genom en bild, HUR gör ni det då själva? Tror inte det är något värre med kaninen, verkar ju vara helt normal förutom dimman! Ni som är så duktiga, bli veterinär då, och låtsas inte vara det! TS: vad synd om din kanin!:( speciellt när den är så ung, jag skulle gärna ge dig pengar, men de behöver jag till mina två kaniner!:( men lycka till, och hoppas att det inte är nåt farligt!:)
Ett liv utan djur är inte värt att leva
#105, åh vad snäll du är! Om alla skulle vara som dig skulle världen vara helt underbar!! ♥
Ja, jag hoppas också att det snart går över.. <3
Kaniner ögon fungerar ju inte som människans, de är väldigt ljuskänsliga och pupilern reglerar inte ljuset så som för oss människor. Jag tror att de du ser där bara är ett resultat av starkt ljus mot ögat, känns inte som en sjukdom.
Rinner ögat eller något? Verkar kaninen se?
Pretty wise //
106: tack!:) men det är faktiskt sant, de sa att man inte ser det genom ett foto, och så gör de det själv!
Ett liv utan djur är inte värt att leva
Veterinären sa att det var något. Alltså han reagerat om man typ petar mot ögat, men lägger man blad på golvet tar det ett tag innan han märker dem, och då luktar han sig mest fram.. :/ #107
109: ajdå!:( stackars dig och lilla kaninen!
Ett liv utan djur är inte värt att leva
Ser fortfarande lika ut.. 😕
#111 Hur gör han när han är i buren? Springer han runt i cirklar i buren när du kommer in till honom? Eller hoppar han till på något sätt? Hittar han matskålen direkt när du ger mat? Scannar/väver han? Dvs kan han sakta flytta huvudet åt vänster/höger innan han rör sig?
Om du sätter handen 30-40 cm från hans vänstra/högra öga och sakta flyttar det mot honom, max 15 cm nära. Vänder han huvudet mot handen på båda ögonen?
Kolla gärna upp detta och testa detta på din kanin, då kan jag mest troligt säga om han har nedsatt syn eller synfel i alla fall.
#105 jag håller med dig,
#106 jag tycker synd om dig! hoppas det blir bra snart med ögat :)
Hur har det gått?
Jag hoppas TS har avlivat stackarn eller tagit kaninen till riktig veterinär…
Hahahahahahahahahaha- FUCK YOU
Hoppas din kanin mår bättre. Kan som sagt omöjligt säga vad det är. Men en veterinär som säger att kaninen inte lider kan inte vara klok! Kaniner visar inte att de mår dåligt, gör man det i de vilda så är man död. Var hos veterinären med en av mina när hon hade en rejäl inflammation i ett sår o den visade ingen smärta trots att hon borde haft jätteont :( Som sagt, hoppas din kanin mår bättre. Men har det gått 2v o inget blivit bättre eller veterinären kan göra något så är det nog inget som kan göras. Konstigt att det kom så fort bara, eller såldes han sån? Hemskt isåfall. Finns många bra uppfödare med "sällskapskaniner" att vända sig till och de är oftast billigare också :) Sen, försäkring! Särskilt om man har dåligt med pengar.
Mvh Emma, Låt inte rädslan att förlora hindra dig ifrån att spela!
medarbetare på Jack Russell Terrier ifokus