Långsam kanin mellan hindren. Hjälp!
Hej! För ca två/tre månader sen var jag på tävling och då gick det inte särskilt bra. Min kanin var jätte långsam emellan hindren och vi kom knappt igenom banan. Innan tävlingen så har hon alltid varit snabb och alert och allt har gått bra. Jag tänkte då, att eftersom det var första inomhus tävlingen på jättelänge, så var det nog det (vi tävlade krok lätt i garage). Men efter den tävlingen fortsatte hon vara långsam i banan och på vår senaste tävling för ca 1.5 månader sen gick det också dåligt när det gällde farten. Hon har lite mer fart i rak än krokbana. Nu har hon även dragit ner på farten när vi är ute och går i sele sen ca 1 vecka tillbaka. Jag har minst 2-3 veckors mellanrum mellan träningarna. Någon som har ngt tips? på hur jag ska få upp farten? Ska jag träna oftare/mer sällan? Eller ta en paus i några månader och testa sen? Oftast har jag en bana på 3-6 hinder i mini/lätt höjd/längd. (hon är klassad i lätt) Ska jag träna högre/lägre? Mer/mindre hinder? Har ca 2-2.5 m mellan hindrena. Uppskattar snabba svar jättemycket! Kom med alla förslag och idéer, frågor och råd! Om någon undrar så är hon en framavlad hoppkorsning med mkt duktiga elit-klassade föräldrar. Hon är ca 1 år. Mvh
Hm det lät ju skumt, har aldrig haft kanin men har en hund som också blev seg på banan senare visade det sig att hon hade en tagg i tassen samt att hon hade sträckt en stor muskel i bakbenet, kan det vara nått sånt tror du? Har du kollat igenom Kaninen efter Eventuella skador eller sträckningar?
~Sajtvärd på Disney ifokus och Leopardgecko ifokus~
*Medarbetare på Akvariefisk ifokus
Träna med olika långt avstånd mellan hindren & försök bygga självförtroendet.
Sen är ju vissa kaniner väldigt långsamma på banan medan andra knappt hinner andas innan dem är i mål😂(jag har själv kaniner av båda sorterna)
Behandla andra såsom du själv vill bli behandlad
Mina kaninselar m.m. | Min blogg | Min uppfödning | Youtube
Blir hon stressad? för mycket att kolla på under tävlingarna, för höga ljud? Hon kanske helt enkelt inte gillar att hoppa ?
#1 Ja. Hon verkar inte ha ont eller så när hon rör sig, vare sig i sele eller Hage. När vi är ute och går i sele så är hon mycket långsammare än vad hon var förut, men hon springer om man ber henne, men hon går hellre långsamt. Men oftast så brukar hon vara rätt seg, för att helt plötsligt tokspringa, men det var mera "tokspringa" förut. Nu har det ju även börjat komma gräs så det skulle ju kunna vara det också… Men i hoppningen är hon jättelångsam, men där bryr hon sig inte om gräset. Har även bytt från H-sele till Bog-sele sen några dar tillbaka och hon är lite snabbare i den och har mer "framåtbjudning", har dock inte hoppat så jätte mkt i bogsele innan.
Jag skulle nästan testa att höja hinderna. Det kan vara så att hon tycker att nivån är tråkig och därav hoppar långsammare. Jag märker på mina kaniner som jag hoppar hemma med att de ökar takten när hinderna blir svårare och större.
#3 Nej, stressad verkar hon inte vara. Hoppar gör hon och river sällan, däremot är hon väldigt långsam. Hon verkar inte tycka illa om det, men ja, jag vet faktiskt inte… Våra tävlingar är oftast väldigt lugna och det är inte särskilt mkt kaniner där. Känns bara lite konstigt att hon är så långsam i banan… För några månader sen på sin rak lätt debut så tävlade vi i ett ridhus och då flöög hon genom banan och tog två pinnar på den tävlingen. (det var två "lättar") Och fick bara ett eller två fel, inga korregeringar… Vad tycker ni jag ska göra/träna?
#5 Mm, men hur högt ska jag höja hindren då?
.
#9 Okej. Tänkte mest om du tänkte på någon specifik höjd men det gjorde du inte.