Vad kostar det egentligen...? Vad för ras?
Hej..funderat på kanin (eller chinchilla…).. Men mest kanin.. Såå.. Vad kostar allt i snitt när man väl köpt allt första gången,så som halm ,foder,kanin,bur osv.. (Ute bur) Och även, vad ska man ha för ras? Jag vill ha en kanin som jag kan hoppa med,kela,och leka.. då mina vänner har kaniner dom tävlingshoppar med osv,så blir jag oxå väldigt intreserad.. :) Tipse gärna om sidor om mycket kanin information !:)
http://kaninmagazinet.se/2012/january/krav-och-ekonomi.html
På kaninmagazinet finns även andra artiklar som kan vara bra att läsa om man är är på g att skaffa kanin 🙂
Det beror på! Ska du ha en begagnad utebur kan du komma rätt rimligt undan - men glöm inte bort att den ska ha godkända mått! Ju större desto bättre ;)
/ Medarbetare på Hermelinkanin iFokus och Lejonkaniner iFokus.
När man väl köpt allting första gången så kostar en kanin inte särskilt mycket i drift.
Det du kommer behöva köpa så är hö, halm och pellets. Jag köper allt det på granngården, och det blir inte särskilt dyrt. En påse pellets kostar typ 50-100kr, men de ska inte ha mycket av det, så den räcker i några månader.
Hur mycket halm som går åt beror på hur ofta du behöver byta i buren, men det är inte heller dyrt. Inte hö heller.
Känner du någon som har bondgård kan du säkert köpa lite av deras förråd och komma ännu billigare undan.
Sen behöver du någon form av material till en toalett åt kaninen. Jag använder vanligt burspån, vilket jag upptäckt är billigast på ICA Maxi.
Kaninen vill även ha grönsaker, men det kan du bara ta lite av vad ni ändå har på middagsbordet. Till sommaren kan du plocka maskrosblad (det älskar min kanin).
Det enda som är "dyrt" med kanin är att du måste se till att ha en buffert för veterinär om nånting skulle hända din kanin.
Jag köpte ganska nyligen kanin och tillbehör, det gick på ungefär
3 000kr men då köpte jag inte de billigaste utan de med lite kvallité så man kan säkert få det billigare. Jag ser de dock som en bättre investeing att köpa ordentligt med en gång så grejerna slipper gå sönder :)
Pretty wise //
Jag har fyra kaniner, och det blir en kostnad på ca 200 kr/mån för dem, i genomsnitt. Som tur är har jag inte behövt besöka veterinär än. Det kan lätt bli höga kostnader, och det får man ha med i beräkningen.
De bor ute. De har torvströ som burmaterial, kostar 99 kr på Granngården, för en stor säck som räcker läänge!
Halm och hö köper jag i en gårdsbutik. I toan har de ToaLätt, kostar 30 kr/påse, en påse räcker ca två veckor för mina fyra…
Pellets köper jag för 15 kr/kg, eftersom de är ungdjur, så får de en del , men de kommer inte få mer än ett par matskedar sen när de är fullvuxna.
Kan rekommendera dvärgvädur som ras.