Spån i hagen, trä underlag
Hej! Jag ska bygga ett kaninhus/lekstuga och där inne ska en - två kaniner bo (separat). Men jag har ju tänkt så ska jag ha Hage som dom kan gå in/ut. Men där jag ska bygga så är det trä underlag och det ska vara tak över hagen så det inte regnar på dem osv. Men jag undrade om jag kunde ha spån i hagen eftersom det är träunderlag. Hoppas någon förstår. Men Somsagt, kan jag ha spån i hagen?:) och trä underlag. Somsagt kommer det vara spån så man inte märker träunderlaget men är det ok att ha så? Tack så mycket för svar
Skulle betyda om någon skulle kunna Hjälpa mig!!!!!
#1 Tänk på att bara använda max ett utropstecken: ser trevligare ut, är för synskadades skull bland annat.
Sedan får man inte putta upp tråden samma dag som man gjort den.
Ja man kan ha spån på trä, många burar är gjorda av trä. Men kommer det mycket urin på det så kan det börja ruttna och så, tror man behöver behandla det mot "väta" först, som är ofarligt för kaniner.
Jag har enbart haft nätbotten i mina hagar, och när jag bodde hemma så hade jag nätbotten och sedan sandaktigt i botten som de kunde gräva i och så.
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.