Ville inte ta emot omplaceringskaninen pga tovor
Jag måste tyvärr lämna ifrån mig mina tre kaniner, eftersom min dotter blivit allergisk.
Var i kontakt med ett omplaceringshem ang en av dem, och de skulle ta emot honom för några hundra kr..
Men när jag var dit med honom, vägrade de ta honom, eftersom han hade tovor. Han har 3-4 st tovor i olika storlekar, och jag har verkligen försökt få bort dem! Kam, spraybalsam (blev bara värre), olika sorters borstar och kardor, sax etc.
Vad ska jag göra? Börjar få smått panik här! Kan ju inte behålla honom, måste bli av med tovorna först.
Klippa bort. Det fick jag göra på en kanin jag tog hand om (som bor här än) som hade jobbiga tovor, så fick ta och klippa, man får bara akta så man inte klipper i huden (lätt att råka göra det).
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Du kanske kan kontakta någon som arbetar med trimning för hundar eller liknande och fråga om de kan hjälpa dig? Jag tror att det är lättast att klippa annars, men lätt hänt att man klipper i svansen eller liknande om man inte är van gissar jag :) hoppas det löser sig!
Jag har försökt klippa, men de sitter liksom fast i skinnet 😕
Kan man raka, och med vad i så fall?
Han var i dåligt skick när jag tog hand om honom, stackarn. Hela han var en smutsig tova! Var hos veterinären som sövde ner honom och rakade honom, men det känns inte som att det är ett alternativ nu.
Tycker så synd om honom, det är ju inte han som valt att födas med den här eländiga pälsen 😭
Var kan man få tag på en billig klippmaskin?
Har bara sett från 1000 kr och uppåt. Eftersom jag inte kan behålla kaninerna, och det kostar nästan 1000 kr att lämna bort dem, så kan jag inte lägga ner för mycket på en klippmaskin som kommer användas bara en gång 😕
Jag hade inte vågat raka en kanin. Men om du klipper knutan så långt ner du kan och sen prova borsta ut resterande. :)
-' Malin Hultman
_' Snowflake's Kaniner, hoppkaniner i Eslöv, Skåne
Portfolio | Instagram-kanin | Instagram-katt
Finns billiga klippapparater.. borde funka om man tar bort munstycket. Du känner ingen som har hund som de brukar klippa? Sådana apparater är jättebra!
du får sitta och klippa lite lite lite i taget tills tovan lossnar, skitgöra men det finns liksom inga genvägar.
Klippmaskin skulle jag personligen inte våga, dem kör fast i tovorna och tuggar bara, då är det lätt hänt att skinnet dras med.
Medarbetare på kaninhoppning.ifokus.se | Rosvalla-katastrofen 20/2 2010
Uppfödning av hoppkaniner | Hemsidan | Bloggen |
klipp så mycket du kan sen vänta tills pälsen växt ut och klipp bort resten. Enklaste och säkraste sättet skulle jag tro
Klipp bort dom :) Raka inte tovor, som #9 säger finns risken att huden åker med in.
Klipp av dom bit för bit. Alltså klipp först längst ut på tovan, så klipper du inåt efter hand. Så att du inte av misstag klipper i skinnet. Ibland kan tom det som är intill skinnet lösas upp när du klippt av "toppen" beroende på hur stora tovor där är. Annars är det borsta och försöka lösa upp dom lite med händerna också.
Mvh. Ida Lundahl
www.idalundahl.com / www.ovarpskaniner.weebly.com
Klipp bort en liten bit i taget. När du börjar komma nära huden så kan du borsta samtidigt. Ha lite tålamod och låt det ta sin tid. Du måste få bort tovorna för annars kommer det troligen bara bli värre och värre.
Medarbetare på
Kaninmagazinet.se
Vad besvärligt och tråkigt! Nu är jag inte van vid att klippa tovor på just kaniner men tänkte ändå berätta hur jag brukar klippa tovor på hund och katt för jag tror det måste funka på samma sätt på kanin.
Jag tror också att det bästa är att klippa med en sax. När jag har klippt bort tovor som sitter nära huden brukar jag hålla i huden och nypa ihop den mellan tummen och pekfingret precis där jag ska klippa. Då känner man tydligt mellan sina fingrar var övergången mellan hud och päls är så man inte klipper i skinnet. Och sen börja längst ut på tovan och arbeta sig inåt. Brukar gå lättare när man kommit en bit.
Om det är tovor nära huden så tar jag alltid en kam och sätter så nära huden jag kan. Sen klipper jag utanför, då är det ingen risk att klippa i skinnet!
Testa som #14 säger tycker jag. Lustigt att köparen vägrade! Den kommer säkert ändå stöta på tovor i framtiden…
#16 Det var det på den kaninen jag syftade till också, går om man är lite envis, och man tar lite i taget, lycka till!
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
# 15 Ja, det var tråkigt. Det var inte ens en köpare, utan jag skulle betala några hundra kr för att de skulle ta hand om kaninen…
#18 Oj, konskigt! :/ Grannkatten här inntill har många "filt tovor" så jag förstår vad du menar… Jag skulle klippa så långt det går så att tovorna iallafall blir mindre och sedan försöka komma överänns med den som ska ta hand om kaninen eller försöka hitta någon annan. Lycka till iallafall^^
Jag rakar alltid bort tovor både på min pudel och gjorde likadant på min teddyvädur när jag fick honom.. Han hade tovor som la sig som en matta och lite andra som han hade på typ "topparna", min kanin tyckte det var mycket skönare att raka än att försöka borsta och klippa bort dom.. Han satt nästan helt still..
Jag har en andis rakmaskin men det ska gå med en lite bättre maskin för människohår också.. Man måste bara vara lugn när man rakar och inte bara köra rakt på utan man ska sikta in sig på tovorna och försöka lyfta upp tovan så att det blir ett mellanrum mellan hud och päls och raka där emellan så att man inte råkar göra illa huden (dock aldrig hänt mig, dock har jag råkat skära hundens tunga när han frenetiskt försökte slicka på maskinen (låter värre än vad det var, var som som när man biter sig själv typ..)
Jag har ju även sett kaninpensionat som vägrar ta emot kaniner med tovor..
Men men.. Kämpar med tovorna, han är så tålmodig, men har tyvärr råkat klippa honom i huden ett par gånger, och det tycker han förstås inte om 😭
Älskade vän, det är så ledsamt att han har denna päls, det är ju inget han kan rå för, utan bara något människor avlat fram 😕
#21 Du kan inte försöka fixa fram någon billigare hårklippare/rakmaskin eller låna av någon du känner då? Jag kan faktiskt inte rekommendera å klippa då man lätt kan klippa i huden och det kan gå riktigt illa om man är ovan..
Vad är det för kanin?
Min kaninhona hade fördj*vliga tovor. Hon är en angora/lejonblandis. Då tog jag en helt vanlig sax och klippte bort all päls på ryggen och mage och sparade endast lite kjol och såklart pälsen på huvudet. Detta funkade bra för mig. Hon hade också sådana tovor som satt långt in på huden! Men jag tog små tandpetare och "nystade" upp de djupaste tovorna. Detta funkade för oss 🙂
/ Medarbetare på Hermelinkanin iFokus och Lejonkaniner iFokus.
#24 Skönt att höra! Hur blev det sen, gick det att hålla efter så att det inte blev mer tovor?
#26 Ja! Jag borstar henne med en borste som har långa piggar, så den nystar upp de små tovorna i pälsen 🙂
/ Medarbetare på Hermelinkanin iFokus och Lejonkaniner iFokus.
Finns billiga på Jula! Funkar hur bra som helst att raka med, det har jag fått göra på min pälsboll någon gång :)