Tips, ta ut kanin i sele när man bor centralt?
Hej!
Ni som har kaniner men bor centralt, vart tar ni ut era kaniner när ni går ut med dem i sele? Vart är lämpligt alls att gå med dem?
Jag har en liten gräsmatta framför mitt lägenhetshus där jag tar ut min kanin nu, men det är en ganska liten och tråkig yta och dessutom klipper de ju gräset där på sommaren så jag är orolig över föroreningar. Utöver det finns det katter i närheten även fast de inte är så många och dessutom brukar en kvinna i huset bredvid gå med sina två små hundar lösa (visserligen verkar de väluppfostrade men jag känner dem ju inte, så vad vet jag?).
Snart får min sambo körkort och förhoppningsvis kan vi skaffa en bil snart, är det en bra ide att ta med kaninen i bilen och åka iväg någonstans och gå i skogen med honom? Eller tror ni att bilresan blir mer stressande än vad promenaden ger? Vet inte hur han reagerar på att åka bil dock, ända gången han har åkt bil är när jag hämtade honom för ett och ett halvt år sedan :P
Hur löser nu detta?
Ibland kan jag åka buss med mina kaniner in till stan (bor 2 mil utanför stan på landet) och låta de skutta runt lite. Jag brukar alltid ta med de till parken, men ibland får de hänga med en sväng in till djuraffären där! Där får de skutta fritt och få godis av gästerna. Det tycker de om :)
/ Medarbetare på Hermelinkanin iFokus och Lejonkaniner iFokus.
#1 Okej, så det är ingen fara att gå med dem på gräsmattor som blir klippta och så iaf då? Tycker man läser varningar om att ge gräs som har blivit klippt, eller växer nära en väg överallt och det är ju oundvikligt att de äter lite ibland (när det finns gräs och inte är fullt i snö ;)). Då kanske jag kan bli lite säkrare på att gå ut med dem här :) Och om det funkar bra att åka buss borde det ju inte vara några problem att åka bil en liten sväng för att komma till bra ställen att gå på heller :)
#2 Det där med att transportera kaniner i bil är väldigt olika från djur till djur! Jag hade en kaninhane som hoppade upp i pappas knä när han körde och satte framtassarna på ratten haha.. Medan jag har kaniner som burrar ner sig så långt in i tröjan de bara kan komma.. Men ju mer man tränar kaninerna på det desto lugnare blir de ju då de blir vana :)
/ Medarbetare på Hermelinkanin iFokus och Lejonkaniner iFokus.
#3 Okej, det låter ju bra :) Min Nemo har ju inte åkt bil mer än en gång i sitt liv än så länge men han tar det mesta med ro så förhoppningsvis går det bra :)
#4 Ja, vi får hålla tummarna :)
/ Medarbetare på Hermelinkanin iFokus och Lejonkaniner iFokus.