Kanin iFokus

Kanin

Etikett: måste-skriva-av-mig
Läst 3052 ggr
Zabbio
18

Min bok ska snart publiceras :)

I våras blev jag ombedd att bli medförfattare till en bok om att hålla kaniner i grupp.  😮 Jag skulle skriva om mina erfarenheter och dela med mig av bilder på min koloni.

Mannen som kontaktade mig heter Boyd Craven Jr och har skrivit två böcker om kaninproduktion - Backyard Meat Rabbits och Beyond the Pellet som handlar om självhushåll med kaniner och att fodra kaniner med annat än  pellets, tex hö, groddat korn, rotfrukter och annat. (I USA är det vanligt att ge enbart pellets och inget hö alls). Den tredje boken i serien heter Rabbits in Colonies och det är den jag är medförfattare på. Den är visserligen skriven med tanke på produktion, men själva slakten eller så nämns inte utan det är levnadsförhållandena som är i fokus.

Min tanke med att publicera boken är en förhoppning att fler kaniner - oavsett syfte - får leva ett rikare och naturligare liv än vad de kan få i små burar. I USA är det mycket ovanligt med solid botten, det absolut  vanligaste är nätgolv och kala nätburar på ca 60x80cm. Det anses mest hälsosamt för kaninen. Genom att publicera en bok med ett alternativ till det, kanske fler kaniner får sträcka på tassarna och böka runt i halm eller spån. Det är vad jag hoppas att boken ska göra för kaninerna. Många människor är intresserade av att föda upp hälsosam och naturlig mat (produktionskaniner) och är öppna för förslag men vågar inte riktigt börja utan riktlinjer. Kanske även sällskapskaniner kan dra nytta av iden ifall den sprids, och de bortglömda kaninerna i folks trädgårdar får lite mer yta och kanske en kastrerad kompis, om det blir ett mer accepterat sätt att hålla dem.

Hur fantastiskt vore det inte om lilla jag kan hjälpa till att släppa ut en kanin eller två på andra sidan atlanten? 🤦‍♂️

Jag är bara medförfattare, när den är helt klar har jag kanske skrivit halva boken eller nåt. Och den kommer ges ut i USA, på engelska, som e-bok och paperback. Release-datum är satt till den första december.. så det är snart! 🙂

Håll huvudet högt men näsan i en vänlig vinkel.                                         

Fanny.ez
2
#1

Wow! Det måste vara en känsla! Lycka till och hoppas att det blir en succé! :)

MVH Fanny - sajtvärd på www.neurologiskasjukdomar.ifokus.se

Zabbio
1
#2

Tack :)

Ja.. det är inte utan att man blir lite förväntansfull.  :)

Och jag ser fram emot att få hela serien med böcker i min bokhylla, kunna hålla i RiC och känna att ''denna har jag skrivit i.." :)

Håll huvudet högt men näsan i en vänlig vinkel.                                         

Rhani
0
#3

GRATTIS! Vad häftigt! 😃

Alvsas
0
#4

Grattis:D

“I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.”

― Bilbo Baggins

Cilia.Teddytöserna
0
#5

Å vad kul!! Kommer man kunna köpa den online någon stans ? Grattis föresten!! Så himla coolt asså! :0

Regnbåge Bloggen Regnbåge

 MVH Cecilia & KaninernaBlomma

tlover
0
#6

Wow det lät som ett måste i bokhyllan 😃

l'm back

farvendal
0
#7

Jättebra kommer önska mig den i julklapp! Var kommet man kunna köpa den? Dock verkar det som att många tror att bara för att en kanin bor ensam så bor den i en trång bur helt bortglömd.. lite tråkigt kan jag tycka. Lät så på din beskrivning men det kanske inte är så i boken. Hur kommer det sig att du fick erbjudandet förresten? :)

Medarbetare på

Kaninmagazinet.se

Zabbio
0
#8

Tack :)

Vad kul att bli så positivt  bemött, jag var lite osäker på det faktiskt :)

Den kommer att finnas på amazon.com som e-bok och ..kommer inte ihåg namnet.. som paperback. Som jag förstått det kommer den kosta ca 100kr inklusive frakt till Sverige.. det är ingen tjock bok. Men slutgiltigt sidantal osv finns ju att se där man köper den. De andra två böckerna finns här (fast de är nog inte så intressanta för målgruppen på Kif: ) http://www.amazon.com/Boyd-Craven-Jr/e/B00BZ54JEC/ref=sr_ntt_srch_lnk_1?qid=1385378037&sr=8-1 

#7 Nejdå, jag har själv haft ensam utekanin och han var inte bortglömd alls. Vi tävlade mycket hoppning på den tiden. :) Men det går  ju inte att bortse från att kaninen troligtvis är det mest bortglömda husdjuret vi har, både ute och inne - och de som glömmer bort sin kanin sitter nog inte här och läser heller. Jag tänker väl att två bortglömda kaniner i en stor Hage har det bättre än en bortglömd kanin i en liten trixie bur. Sen alla de som bor själva men har människor som spenderar tid och kärlek med dem, det är ju ett kapitel för sig. Sen personligen tycker jag att minst 2kvm som bur/hage ska alla kaniner ha oavsett om de får komma ut mycket.. just för att de ska kunna sträcka ut och skutta  alla de timmar människan sover eller är borta också. Men det är ju också ett annat kapitel och en fråga om åsikter :)

Håll huvudet högt men näsan i en vänlig vinkel.                                         

farvendal
1
#9

#8 Då är jag med på vad du menar! :)

Medarbetare på

Kaninmagazinet.se

borkadottir
1
#10

Låter väldigt intressant. Jag håller på att skapa en grupp kaniner som ska fungera tillsammans som "frigående" innekaniner. All kunskap och goda råd uppskattas. Helt klart en bok jag kommer beställa. Tack för tipset.

Victorica
1
#11

Låter som ett bra tillskott i bokhyllan. Grattis :D

Veronica

Zabbio
0
#12

Tack :)

Det finns förresten en facebook grupp för boken också. Eller gruppen startades först, det var där Boyd hittade mig ;)

https://www.facebook.com/groups/371075886338611/

Håll huvudet högt men näsan i en vänlig vinkel.                                         

tlover
0
#13

jag gissar att man inte kan beställa den förrens det blir dag i USA?

l'm back

[Mi-rand-a]
0
#14

å vad kul! 

Men tänkte på när du skrev att folk anser att de är mer hälsosamt för kaniner med nästgolv. Det är ju säker oftast oseriösa uppfödare som har det eller djuraffärer och då är nog syftet mer att de är lättare att ha nätgolv och små burar så de år plats mer och enklare att städa. :p

Zabbio
0
#15

#13 Tyvärr har utgivningen blivit lite försenad pga olika saker som hänt :) Boyd sitter och sätter ihop det sista igår natt och ikväll, så fort han är klar ska jag korrekturläsa min text, sen ska den vara färdig! :D Jag kommer garanterat skriva här i tråden när den släpps! :) (som om jag kunde låta bli ;) )

#14 Jag trodde också det först, men det senaste året har jag haft många och långa diskussioner med folk utomlands som har nätgolv. De som har väldigt små burar (24x24" eller 36x36" till hona med kull, mindre till dvärgkanin) har egentligen inte så bra argument annat än att det tar mindre plats och kaniner behöver inte mer… Det kan man ju tycka vad man vill om. Men när det kommer till nätgolv så blir det ett helt annat djup i diskussionen. De inte bara har de själva, de avråder alla andra från att ha fast golv eftersom det är ohygieniskt. De menar att kaniner blir sjuka av att ha kontakt med sin egen avföring eller att  ha markkontakt, att mask och parasiter sprids och att trä är omöjligt att hålla rent. Tack vara våra svenska lagar har jag haft en del på fötterna i diskussionen (alla svenska kaniner lever på fast golv och får minimalt med medecin och antibiotika, ändå mår de bra. Coccidios är dock ett problem som är större här) men de anser verkligen att fast golv är äckligt och ohygieniskt. Även att ha en träram med nätgolv anses nästan livsfarligt. 

Tänker man på hur lite strö som ofta används av de som har fast golv, och hur äckligt deras burar faktiskt blir, så har jag viss förståelse för att nätgolv anses  bättre. Men då räknar vi ju inte in de som sköter ströbäddar och fast golv ordentligt.

Det är samma människor som lägger ner väldigt mycket tid och pengar på att grodda foder till kaninerna,  lägger in berikningar i burarna och sköter pälsvård och kloklippning exemplariskt. På sommaren har de frysen full med isflaskor för att svalka långöronen och på vintern bygger de vindskydd osv. Mycket tid spenderar de online för att ge och ta  emot råd.  Så det handlar inte om att de är lata, även om nätgolv förenklar, det handlar faktiskt om att de de facto anser att nätgolv är hälsosammare för kaninerna. Sen är de  väldigt noga med vilken typ av nät det är, dimensioner  osv. Och ser man på kaninernas tassar så är de väldigt rena, fluffiga och fina. Trycksår är inte vanligare där än här, hos de som har rätt golvnät (dvs inte putsnät som man kan ha på väggarna). Jag tycker ju fortfarande att nätgolv är fruktnsvärt kalt och tråkigt, men jag tror inte längre att det faktiskt gör ont på kaninerna.

Jag funderar att öra toa-lådor med nät-överdrag till mina kaniner. Jag kommer använda putsnät, å andra sidan så har de flera extra kvadratmeter med vanligt golv så om de inte gillar toalådorna lär de gå utanför. De går inte på låda i dagsläget :)

Håll huvudet högt men näsan i en vänlig vinkel.                                         

Zabbio
0
#16

Nu!

Nu finns boken publicerad! :D Åtminstonde som e-bok :)

http://www.amazon.com/A.Z.-Nilsson/e/B00H66851W/ref=ntt_athr_dp_pel_pop_2

Product Details

Den kommer ges ut i pappersformat snart, prov-kopia har skickats och ska bara kontrolleras innan den släpps :)

Håll huvudet högt men näsan i en vänlig vinkel.                                         

tlover
0
#17

Kommer du säga till i tråden då papperskopian kommer ut? (jag tycker inte om e böcker)

l'm back

Zabbio
0
#18

Ja det gör jag :)

Många säger att de väntar på pappersboken :)

Håll huvudet högt men näsan i en vänlig vinkel.                                         

tlover
0
#19

Är Boyd Cravens andra böcker nått att ha? jag funderade nämligen på att köpa dom samtidigt.

eller är dom inte anpassningsbara till Sverige

l'm back

Zabbio
0
#20

Jag har inte läst bägge. :) Jag har läst Backyard Meatrabbits.. man får läsa den som en berättelse helt enkelt. Detta har han gjort och så har det funkat, liksom. Sen har han ju nätgolv osv som andra i USA… Jag har för mig att det står lite om grupphållning av ungdjurs och så. Men mycket är svårt att överföra rakt av till våra regler och kultur.

Beyond the Pellet är jag däremot själv väldigt nyfiken på :) Har inte läst den men den ska ju handla om att ge kaniner annan mat än pellets, och kaniners magar ser ju likadana ut oavsett var man bor..

Håll huvudet högt men näsan i en vänlig vinkel.                                         

Zabbio
0
#21

Pappersboken ska komma ut imorgon, möjligtvis morgon kväll (enligt Boyd ''ikväll eller imorgon'' amerikansk tid :) ) Den är godkänd,  ska bara komma in i systemet.

Jag uppdaterar med länk (eller ny tråd kanske) när den är ute ^^

Håll huvudet högt men näsan i en vänlig vinkel.                                         

Zabbio
0
#22

Nu hittade jag den som paperback:)

http://www.amazon.com/dp/1493736450

Håll huvudet högt men näsan i en vänlig vinkel.                                         

Ellen Thomé
1
#23

Måste bara säga att jag är väldigt glad att du skrev en bok om detta, min erfarenhet säger att kaniner mår som bäst tillsammans med en eller flera artfränder, det är det naturliga för dem. Jag skulle bli glad om  fler insåg hur viktigt det är för kaniner att bo med minst en artfrände, kaniner är flockdjur och behöver en flock för att må bra. 👍

Zabbio
0
#24

Tack :)

Håll huvudet högt men näsan i en vänlig vinkel.                                         

Moppie
0
#25

Det kommer inte koma en översättning eller?

Moppie och kaninerna, Hästen, Hunden  och alla andra djur <3 Fiver <3 Pepsi <3 Luna <3 o Alla andra djur <3 <3

Zabbio
0
#26

#25 Förmodligen inte :)

Håll huvudet högt men näsan i en vänlig vinkel.                                         

Moppie
0
#27

#26 Då får man nog vänta tills man kan det språket galant :)

Moppie och kaninerna, Hästen, Hunden  och alla andra djur <3 Fiver <3 Pepsi <3 Luna <3 o Alla andra djur <3 <3

Zabbio
0
#28

#27 Ja det är ju en möjlighet :)

Vill du öva finns det en facebook grupp med samma namn (knuten till  boken) där man kan diskutera och visa hur kaninerna har det :) Också på engelska dock, men de flesta är trevliga även om man skulle råka skriva fel eller missförstå, så länge man själv är trevlig :)

Håll huvudet högt men näsan i en vänlig vinkel.                                         

tlover
3
#29

nu har jag beställt den, plus dom andra två böckerna och två böcker till (jag fick 500:- av svärmor att köpa julklappar av själv)

det ska bli spännande, dom räknar med att jag får hem böckerna i slutet av januari.

l'm back

tlover
0
#30

yay nu har jag fått hem den

l'm back

Zabbio
0
#31

Vad kul! :)

Hoppas att de är vad du väntat dig :)

Håll huvudet högt men näsan i en vänlig vinkel.