Kanin iFokus

Kanin

Etikett: beteende-hälsa-och-skötsel
Läst 544 ggr
tlover
2

Bild på bra klippta klor

Hej

Jag insåg ju att jag var för feg att klippa klorna för ett tag sen (inte att jag inte klippte dom utan att dom klipptes för lite i rädsla av att klippa i pulpan) så jag behöver ställa om vad som är bra klippta klor.

Finns det nån som kan lägga upp bild på det? (kanske både nyklippt och hur klorna ser ut då ni klipper dom, men även mitt emellan går)

tack på förhand

l'm back

tlover
0
#1

putt

l'm back

[RC1393]
0
#2

Jag brukar titta på ytan på klon. Är den slät så är jag nära pulpan. Såhär i vintertiden har man nästan alltid en pannlampa med sig ut så jag brukar använda den till att lysa i klon om jag är osäker, har hittills fungerat jättebra båda modellerna 🙂 Kan ta bild senare om jag kommer ihåg.

[thildaaaa]
0
#3

Bästa tips? jag har är att du inte ska klippa mycket åt gången, klipp lite grann i taget så brukar det ibland gå att se när man ska sluta! fungerar super på hundrar och jag tyckte att det fungerade på min kanin den enda gång jag klippt hans klor 😃