Tovor under frambenen och på halsen
Idag när jag gosade med en utav mina kaniner så kände jag, små knölar under hans framben. Först blev jag skit rädd och trodde att det var fästingar. Jag gjorde allt för att se om det va det (det är rätt så svårt att kolla under frambenen på en kanin) men det va tovor. Jag kände runt på resten av kaninen och märkte att han även hade tovor på halsen. Nu kommer min fråga, hur ska jag kunna borsta ut tovorna under hans framben? Han har väldigt tjock vinterpäls nu och tovorna syns inte så bra för att det är massa päls över. Här kommer det en bild på min sötnos
Går det så skulle jag försökt klippa bort dem ifall jag var du. Annars är det bara att borsta lite i taket, så löser sig knutan till slut så länge den inte är väldigt stor.
Det bästa sättet att misslyckas är att inte försöka
Min kanin har också haft problem med tovor. Jag brukar ta bort dom genom att dra isär tovorna med hjälp av båda händerna. När man gjort det några gånger brukar dom lossna. Men man bör inte dra rakt ut, det är smärtsamt och det kan i värsta fall blöda!