Enbart hage och hus, är det ok?
Om en kanin bor ute året runt i en utehage, och har ett hus typ detta: http://www.zooplus.se/shop/gnagare_smadjur/burar_hagar/kaninburar_marsvinsburar/en_vaning/279136
Funkar det?
På vintern måste kaninen bo i en bor som är upphöjd från marken. Du kan alltså inte ha den i bara en Hage året om.
Det är ett krav (lag) att kaninen ska ha någon form av sitthylla - ett hus passar utmärkt till det (de kan ju sitta på huset). De ska även kunna skydda sig mot vindar och där fungerar ju ett krypin bra också.
Man behöver egentligen inte ha mer än hus/hylla, matskål och vattenskål/vattenflaska. Men det finns ju små leksaker och prylar att köpa :) Tunnlar är skoj också.
Rekommenderar att kaninen har pinnar att gnaga på.
Medarbetare på
Kaninmagazinet.se
det går absolut att ha dem i stor lösdrift, men huset du länkade till skulle jag inte använda, för litet och för stor öppning. Jag skulle bygga flera hus på typ 50x50x50 med rejält virke som är upphöjda från marken. Packa dem med mycket halm så har dem rejäla skydd.
Medarbetare på kaninhoppning.ifokus.se | Rosvalla-katastrofen 20/2 2010
Uppfödning av hoppkaniner | Hemsidan | Bloggen |
Ok, tack för svar!
Just det huset hade jag inte tänkt köpa, utan det var bara ett exempel..