Kanin iFokus

Kanin

Etikett: beteende-hälsa-och-skötsel
Läst 1926 ggr
Milta.
1

Kostnad, Nobivac Myxo-RHD-vaccin?

Hej! Är det någon som vet vad det kostar att vaccinera sin kanin med det nya vaccinet Nobivac Myxo RHD? Vaccinerade två av mina kaniner i onsdags, men veterinären hade ingen koll på hur mycket det skulle kosta per kanin. Känner att jag vill veta ungefär, så att det stämmer överens med den kommande fakturan.

Tack på förhand!

Milta.
0
#1

Hoppas att det blev rätt grupp?

tilde&twix
0
#2

Det kostar 380, ungefär, på kliniken i Tygelsjö. Dom är verkligen bäst där! Så runt 400-lappen borde det ligga.

Med Vänliga Hälsningar ♡ Tilde & djuren ♡ Innehavare av Fairytales Kaniner

 


 


molnflygare
0
#3

Jag vaccinerade min kanin med Nobivac för 310 kronor på Fågelkliniken i Hjärup (Skåne). Jag gjorde en prisjämförelse innan, och på ett större djursjukhus i närheten tog de istället 500 kronor. Det beror väl lite på veterinärens specialisering och efterfrågan! :)

Peak303
0
#4

Det kan nog vara rätt olika. Men har för mig att det brukar ligga på 300kr här nere. (skåne)

-'  Malin Hultman
_' Snowflake's Kaniner, hoppkaniner i Eslöv, Skåne
Portfolio | Instagram-kanin | Instagram-katt 

Milta.
0
#5

Bor i Blekinge, men en kostnad mellan 300-400 kr verkar rimligt efter vad jag har hört/läst.

Tack för hjälpen!

Milta.
0
#6

För intresserade kan jag berätta att räkningen hamnade på ca. 425;- per kanin. Kanske bra att veta om man ska vaccinera sitt djur och bor i Blekinge ;)