Kanin iFokus

Kanin

Etikett: kaninungar-och-avel
Läst 1541 ggr
Marabou_Lover
0

2 av mina kaniner parade kanske sig!

Heej!

Jag har fyra kaniner, 2 killar och 2 tjejer.

Igår kanske ett par parade sig!

Det gick till så här: Igår körde min mamma iväg, för hon skulle göra några ärenden. Jag och min syster hade döööö tråkigt, så vi ringde mamma och frågade om vi fick följa med. Men eftersom hon hade kört, så fick vi cykla. Så vi gick ut för att ta cyklarna. Och våra cyklar är inne i ett skjul, där alla kaniner är också. När vi kom ut till skjulet, så upptäckte vi att två av kaninerna (en kille och en tjej) hade smitit ner till varandra och kanske parat sig! Och vi blev helt förskräckta, när vi kom på att de är syskon!!!! Och om två syskon parar sig, kan ungarna bli missbildade!:( Så vi täckte för hålet där vi tror att dom kom ifrån, och sen så skyndade vi oss till mamma så fort vi kunde……!!! När vi kom fram, så berättade vi för mamma och hon blev nästan alldeles vit i hela ansiktet!!!!!!!! Vi hoppas att det inte blir några kaninungar……:)

moonii
1
#1

Det får tiden avgöra :P

sskaniner
2
#2

ålder på honan? själva inaveln är ingen farlig så det behöver ni inte vara oroliga över värre är hur gamal honan är?:)

//Sandra Johansson

uppfödare av kel och hoppkaniner i olika färger:)

fanta-stiskt
0
#3

säger som #2 :)

[sstorm]
1
#4

Inavel är bara farligt om kaninerna bär defekter

LinneaJohaanson
1
#5

Som sann säger är inavel bara farligt om kaninern bär på defekter. 
Vilket kan uppstå lik väl på kaniner som inte är besläktade.
Inaveln är inget att oroa sig för!

Mvh Linnea Johansson Kvick
Cherioshamstrar.weebly.com
Grundare av Hamsterbladet.webblogg.se

Zvintos
1
#6

Själva inavelsbiten har flera redan påpekat att det i sig inte är farligt.

Däremot vill jag be dig att inte använda så många utropstecken.
Jag tog bort alla utom ett i rubriken.
Anledningen är att det för personer med skärmläsare blir väldigt jobbigt om det är många utropstecken, då de personer får höra det här: "utropstecken, utropstecken, utropstecken, utropstecken, utropstecken.."

Marabou_Lover
0
#7

Förlåt… jag är bara såååå upprörd…..:)

Marabou_Lover
0
#8

Men iallafall, så skulle jag säga att honan är ca 11 månader och hanen också….. är det farligt? då?

Fridaaaa
0
#9

#8 Nej det är det inte. man brukar säga att en kanin bör få sin första kull mellan 6-12 månaders ålder om dem har bra hull.

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

LinneaJohaanson
1
#10

#8
Samma med punkter, och bokstäver!

Mvh Linnea Johansson Kvick
Cherioshamstrar.weebly.com
Grundare av Hamsterbladet.webblogg.se

Rafflan
0

Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.

#11

Inaveln är inte farligt och hullet är okey, så det är väl bara att hålla koll på honan och hoppas att det inte blev nåt ;)

LaSadie
0
#12

(är bara tillfällig besökare på sidan)

Vi hade två kaniner när jag var liten. Trodde det var två systrar tills det fanns sex kaninungar i buren. Ingen av dom verkade defekt och de som såldes till vänner levde länge och väl.

Marabou_Lover
0
#13

Meen guud vad skönt att höra!

Ja, vi får väl vänta och se…:)

juliaazzz
0
#14

Jag har två syskon .. hur gammal är jag inte säker på men vi fick dom i augusti Så dom kan inte vara så gamla. Dom parade sig för en stunsen och nu är jag rädd att det blir kanin ungar.. Vi skulle kastrera Hanen denna månad men pappa har nog glömt.. Hur lång tid tar det om det blir kanin ungar.. Min hona är hemsk just nu.. Hon morrar och biter mig så jag blöder.

Fridaaaa
0
#15

#14 Olika kön ska man alltid ha åtskilda efter 10-12 veckors ålder.
Samt att de kan inte sättas ihop igen förrän minst 4 veckor efter kastreringen.

Ca 1 månad går de dräktiga, 28-35 dagar ungefär.
Eftersom hon är i den åldern, så kan det vara brunst som satt igång också, hoppas innerligt att hon inte är dräktig med tanke på hennes ålder 😕 Håller tummarna att hon inte är det.

Men ni har dem åtskilda nu va?

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.