Kanin iFokus

Kanin

Etikett: utanför-ämnet-ot
Läst 536 ggr
Cilia.Teddytöserna
0

Åka tåg med kanin?

Jag ska ta tåget upp till åhus på fredag och hämta hem min nya kanin. Grejen är att jag har ingen vana med att åka tåg med ett djur. Ska man sitta i en speciell del av tåget eller kan man sitta var som?😇

Regnbåge Bloggen Regnbåge

 MVH Cecilia & KaninernaBlomma

pigelina
0
#1

Har du bokat biljett innan eller betalar du på tåget?

// Hanna

www.pigelinas.weebly.com - uppfödning av lejonhuvade kaniner

Medarbetare på lejonkaniner.ifokus

AkaiTsuki
0
#2

På SJ tåg brukar djurvagnar vara längst fram, längst bak eller om det är ett populärt tåg även i mitten 

De andra tågen har jag erfarenhet av att det är väldigt blandat och ibland svårhittat

//Joanna

fredrikajon
1
#3

Sj har alltid speciella djurvagnar, man får kryssa i att man ska sitta i en djurdel när man bokar biljett. 

Om det är länstrafik, tror jag det är som på buss att man ska sitta längst bak ^^

egobitch_ @ instagram

Cilia.Teddytöserna
0
#4

jag vet inte, åker seriöst aldrig tåg. Gjord det ett fåtal gr med familjen till Danmark men aldrig ensam. Jag tror jag ska åka pågatåg ,mellan malmö och Kristianstad🤔hur är det med djur på pågatåg?

Regnbåge Bloggen Regnbåge

 MVH Cecilia & KaninernaBlomma

djurflikkan
0
#5

om jag inte har helt fel för mig så tror jag att ' djurvagnen ' är i samma vagn där man kan ha cyklar å sånt, alltså barnvagns vagnen. hoppas du fattar vad jag menar :)

Cilia.Teddytöserna
0
#6

#5 jo jag förstår, tror jag 😇

Regnbåge Bloggen Regnbåge

 MVH Cecilia & KaninernaBlomma

lollynonna
0
#7

det finns ett djurrum i en vagn eller så är det en hel vagn. kommer inte riktigt ihåg.

// Linah 

 Medarbetare på djurannonser och gerbiler iFokus!
SolGerbilsidanSol

fridaaocrazy
0
#8

När jag åker tåg så sitter hundarna ÖVERALLT, om det så är grandanoa ^^ Det är pågatåg ;)

Det bästa sättet att misslyckas är att inte försöka

LinaLj
0
#9

Det finns skyltar vid dörren som visar om man får ha djur i den vagnen eller inte. Får man ha djur så är det en vitskyllt med en blå hund, om man inte får ha djur är hunden överdragen med ett rött streck.

Det är viktigt att man respekterar detta och bara har djur där det är tillåtet. Helt enkelt eftersom det faktiskt finns människor som är väldigt allergiska mot alla typer av pälsdjur och de ska naturligtvis kunna vara säkra när de åker tåg.